Furminator, trymer, szczotka - czym czesać psa?

Furminator, trymer, szczotka - czym czesać psa?

Pielęgnacja psiej sierści
Pielęgnacja psiej sierści
Kira Czarczyńska
11.06.2011 17:00, aktualizacja: 11.12.2017 16:26

Pies wymaga oczywiście pielęgnacji przez cały rok, jednak to latem jest najbardziej aktywny. Przy okazji biegania po trawie czy lesie, sierść, jeśli jest dłuższa, nie tylko potrafi się skołtunić, ale i zaplątują się w nią różne niewielkie patyczki czy trawki. Czym pielęgnować pupila?

Pies wymaga oczywiście pielęgnacji przez cały rok, jednak to latem jest najbardziej aktywny. Przy okazji biegania po trawie czy lesie, sierść, jeśli jest dłuższa, nie tylko potrafi się skołtunić, ale i zaplątują się w nią różne niewielkie patyczki czy trawki. Czym pielęgnować pupila?

Opisane poniżej przyrządy nadają się także do pielęgnacji kotów, jednak wybór dobrze jest skonsultować z innymi właścicielami. Podobnie jak używanie u psów, które mają długą lub przeciwnie, bardzo krótką sierść. Lista ma więc raczej charakter informacyjny, przedstawiam różne możliwości - każdy natomiast musi sobie dobrać odpowiednią do potrzeb pupila.

grzebień - szczotka
grzebień - szczotka
  1. Grzebienie do sierści

Najczęściej spotykane zwłaszcza u "początkujących" właścicieli psów. Regularnie używane dają całkiem niezłe efekty - można nimi dokładnie rozczesać włos i pozbyć się wkręconych w niego drobnych traw czy patyczków. Dobrze jest zaopatrzyć się w grzebień podwójny - można znaleźć takie, w których po obu stronach rękojeści są zęby o różnym rozstawie. Takim narzędziem można najpierw rozczesać włosy, a później - drobniejszymi zębami - dosyć dokładnie wyczesać martwy włos i ewentualnie różne drobiazgi z łąki wczepione w sierść.

  1. Szczotki dla psa

Nieszczególnie nadają się do rozczesywania skołtunionej już sierści, jednak świetnie pielęgnują ją wyciągając resztki martwego włosa i przy okazji masując skórę zwierzęcia, jeśli nie jest zbytnio zaniedbana. Dobrze jest wybierać szczotki z ząbkami plastikowymi, zakończonymi kulką - unikniemy podrażniania skóry przy czesaniu. Metalowe są częściej używane w salonach pielęgnacji dla zwierząt.

Na rynku można znaleźć także szczotki z jonizatorem - dzięki nim pozbędziemy się nie tylko zanieczyszczeń, ale i w dużej części nieprzyjemnych zapachów. Jest to oczywiście całkowicie bezpieczne dla psa.

zgrzebło - filcak - furminator
zgrzebło - filcak - furminator

3 - 4. Zgrzebło - z twardymi lub miękkimi zębami

Podobnie jak w poprzednich przypadkach - twarde zęby lepiej nadają się do rozczesywania i wyczesywania, miękkie natomiast są dokładniejsze i pozostawiają sierść bardziej miękką i dokładnie wyczyszczoną. Zgrzebło jest nieco wygodniejsze w użyciu od grzebienia, trzymamy je bowiem równolegle do kierunku przesuwania za - zazwyczaj - wyprofilowaną, wyłożoną antypoślizgową gumą, rączkę.

  1. Filcak

Służy dokładnie do tego, na co wskazuje jego nazwa: do odfilcowywania. Można nim łatwo usunąć zbitą sierść - zęby grzebienia są ostre i rozcinają nieduże kołtuny, dzięki czemu można się ich pozbyć. Przy większych kołtunach należy użyć także na przykład nożyczek i później dodatkowo filcaka.

Przyrząd jest zwykle niewielkich rozmiarów, można więc nim łatwo manipulować nawet w pachwinach czy wokół uszu.

  1. Furminator / Coatminator

Furminator to przyrząd służący do usuwania podszerstka. Dzięki zastosowaniu w jego budowie specjalnego "ostrza" zatopionego w plastiku, można wyciągać podszerstek bez ucinania czy niszczenia włosa okrywowego.

Usuwamy nim włos bardzo dokładnie, a przy tym w wygodny sposób - furminatora używa się bowiem w zasadzie tak samo, jak szczotki, przesuwa się łatwo po sierści i spora część psów wręcz lubi ten zabieg.

Co wybrać?

W przypadku psów o średniej lub długiej sierści, przeważnie nie wystarczy tylko jeden przyrząd. Warto używać ich na przemian, w zależności od potrzeb. Kopalnią wiedzy i doświadczeń innych właścicieli psów są fora internetowe - jeżeli nie wiemy co kupić, zapytajmy po prostu posiadaczy zwierząt tej samej lub podobnej pod względem owłosienia rasy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)