Korzystacie z eBaya? Lepiej zmieńcie hasło. Wykradziono dane użytkowników

Jak widać, takie wpadki mogą przytrafić się wszystkim. Gigantyczna platforma aukcyjna przyznała, że doszło do włamania, i zaleca zmianę haseł swoim użytkownikom.

I pamiętajcie, hasłami z nikim się nie dzielimy

I pamiętajcie, hasłami z nikim się nie dzielimy

Jeśli korzystacie z eBaya, pierwsze, co musicie dziś zrobić, to zmienić hasło. Niebezpiecznik donosi, że eBay przyznał się, iż pod koniec lutego został zaatakowany przez hakerów. Użytkownicy proszeni są o zmianę hasła.

Jakie dane wykradziono?

Firma podaje, że oprócz haseł użytkowników w zaszyfrowanej formie wykradzione zostały takie dane, jak: imiona i nazwiska, adresy e-mail, adresy domowe, numery telefonów i daty urodzenia. Na szczęście złodzieje nie weszli w posiadanie numerów kart kredytowych ani kont PayPal klientów eBaya. Są one przechowywane osobno.

Włamanie, które miało miejsce prawie trzy miesiące temu
, odkryto dopiero dwa tygodnie temu (!). Odbyło się ono w ten sposób, że hakerzy przechwycili część danych dostępowych pracowników eBaya, co pozwoliło im się dostać do sieci wewnętrznej firmy. Sam eBay twierdzi, że sprawdzono, co się działo po włamaniu, i nie zauważono żadnych nadzwyczajnych zachowań związanych z dostępem kont.

Internauto, broń się sam

Ale nawet jeśli nikt nie został okradziony, niefrasobliwość eBaya trochę dziwi. Pomiędzy włamaniem a ogłoszeniem, że do niego doszło, minęły trzy miesiące. Przez ten czas złodzieje mieli dane klientów eBaya i mogli robić z nimi, co chcieli, a firma prawdopodobnie nawet nie miała pojęcia, że doszło do włamania. Kilka lat temu narzekaliśmy na niefrasobliwość Allegro, po tym jak wyszło na jaw, że hasła trzymane są w czystym tekście. Okazuje się, że za granicą wcale nie jest lepiej niż w Polsce: największy serwis aukcyjny na świecie też nie jest w stanie w pełni zabezpieczyć się przed atakami.

Jeśli macie konto na eBayu, zacznijcie dziś od zmiany hasła. I pamiętajcie, że w żadnym razie nie powinniście korzystać z hasła, które macie ustawione gdziekolwiek indziej. Pamiętajcie też, że hasło powinno być dość długie, złożone z małych i wielkich liter oraz cyfr i znaków specjalnych. Jeśli macie wątpliwości, czy wymyśliliście wystarczająco silne hasło, skorzystajcie z któregoś z bezpłatnych testerów, np. The Password Meter. Mierzenie siły hasła trwa tylko kilka sekund, a będziecie spać spokojnie. Bo niestety, prawda jest taka, że jeśli sami nie zadbamy o własne bezpieczeństwo, nikt tego za nas nie zrobi. Nawet tacy giganci jak eBay potrafią zaliczyć wtopę.

Zobacz również: Wideorecenzja: Acer Aspire S3

Podziel się:

Także w kategorii Technologie:

V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Tado – ochłodzi w upalne dni. Pora na inteligentną... klimatyzację! Chcesz drukować tanio? Weź udział w konkursie - do wygrania 25 drukarek HP! Wsparcie z powietrza! Drony w służbie... motoryzacji! Nie garb się, jest... UpRight! Gadżet wyprostuje sylwetkę Niwa. Inteligentny ogród kontrolowany za pomocą smartfona Barobot. Domowy barman prosto z Polski! HAARP przestaje istnieć. Iluminaci i reptilianie już go nie potrzebują? Triumf technologii: sparaliżowany kierowca pojedzie w wyścigu Indy 500 Specjalnie dla Gadżetomanii: Coraz doskonalsze maszyny kroczące ze Stajni "Tron" The Bean. Tak wygląda następca myszki? Internet nie zapomina niczego. Prawo do bycia zapomnianym to bzdura Everpurse Mini. Torebka, która naładuje iPhone'a Skylock - inteligentna blokada rowerowa, która ostrzeże przed złodziejem Facebook już nie przyciągnie młodzieży. Czemu? Bo myśli jak staruszek Kupisz autonomiczny samochód? Uważaj, twój robot będzie chciał cię zabić! Szyfrowanie komunikatora Razer Adaro Wireless – wygoda, mobilność i jakość, które uzależniają [test] Kury i Oculus Rift. Wirtualna rzeczywistość dla zwierząt? 10 centymetrów desktopa - co potrafi mini-PC wielkości myszki, czyli Intel NUC Ziemia to za mało – już zaśmiecamy Księżyc! Nawet bez człowieka można stworzyć wysypisko