Sparaliżowany człowiek w sterowanym myślami egzoszkielecie rozpocznie mundial

Sparaliżowany człowiek w sterowanym myślami egzoszkielecie rozpocznie mundial

Sparaliżowany człowiek w sterowanym myślami egzoszkielecie rozpocznie mundial
Łukasz Michalik
26.05.2014 16:36, aktualizacja: 10.03.2022 11:16

W jakim stopniu technologia może zastąpić nasze ciało? Już niebawem zobaczymy, jak przekraczana jest kolejna granica: sparaliżowany użytkownik egzoszkieletu będzie kierował nim za pomocą myśli. I kopnie piłkę, rozpoczynając tym samym mundial w Brazylii.

Nie pamiętam już, kiedy oglądałem uroczyste otwarcie igrzysk olimpijskich czy którejś z piłkarskich wielkich imprez. Zwyczajnie mnie to nudzi i dawno wyleczyłem się ze złudzeń, że chodzi o sport, a nie o okazję do sprzedaży reklam.

Jednak na mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw świata czekam z niecierpliwością. Gdy 12 czerwca w brazylijskim São Paulo, na stadionie Arena Corinthians, rozpocznie się mundial, z pewnością będę wtedy przed jakimś ekranem. Dlaczego?

Arena Corinthians
Arena Corinthians© Fot. Foxsports.com

Nie, nie nawróciłem się na piłkarskie emocje. Będę z niecierpliwością czekał na coś zupełnie innego. Chodzi o niebywały pokaz technologii, która - choć jeszcze nieopracowana i daleka od masowego zastosowania - zostanie zaprezentowana światu w bardzo widowiskowy sposób.

Elektrody, pozwalające na odczyt fal mózgowych
Elektrody, pozwalające na odczyt fal mózgowych© Fot. BBC.com

Mundial rozpocznie się bowiem od kopnięcia piłki wykonanego przez osobę sparaliżowaną od pasa w dół. Jak to możliwe? Wszystko dzięki ezgoszkieletowi sterowanemu myślami użytkownika.

Przed tygodniem w artykule “Triumf technologii: sparaliżowany kierowca pojedzie w wyścigu Indy 500” opisywałem rozwiązanie, które wprawdzie pozwalało na kontrolę nad pojazdem osobie bez sprawnych kończyn, ale do działania wymagało sprawności przynajmniej fragmentu ciała. Sterowanie odbywało się bowiem za pomocą ruchów głowy.

Egzoszkielet, który pozwoli na kopnięcie piłki
Egzoszkielet, który pozwoli na kopnięcie piłki© Fot. BBC.com

W przypadku egzoszkieletu, który zobaczymy podczas otwarcia mundialu, sprawa prezentuje się znacznie ciekawiej. W praktyce ciało człowieka jest tu tylko dodatkiem - odgrywa jedynie rolę wypełnienia dla zewnętrznego szkieletu. Kluczowy jest za to mózg.

Sterowanie egzoszkieletem jest bowiem możliwe dzięki stałemu monitorowaniu fal mózgowych użytkownika. Jak informuje odpowiedzialny za ten projekt dr Miguel Nicolelis z Duke University w Karolinie Północnej, precyzja uzyskiwanych odczytów jest tak duża, że możliwe jest nie tylko poruszanie się, ale w przypadku niektórych użytkowników wykonywanie również bardziej złożonych ruchów, w tym m.in. kopnięcia piłki.

Walking again at the World Cup with help from Colorado State University

Pierwotny plan zakładał prezentację czegoś jeszcze bardziej spektakularnego. Sparaliżowany ochotnik miał podjechać do piłki na swoim wózku, wstać z niego, a następnie wykonać pierwsze kopniecie mundialu. Zdaniem Miguela Nicolelisa nie jest jednak pewne, czy do otwarcia uda się uzyskać na tyle duży postęp w treningu użytkowników egzoszkieletów, by było to możliwe.

Warto pamiętać, że sama prezentacja - choć widowiskowa - nie oznacza, że egzoszkielet jest już gotowy do masowego zastosowania. Konstrukcja wymaga dopracowania, co może trwać latami.

Niezależnie od tego chylę czoła przed zespołem odpowiedzialnym za ten projekt. Jeszcze do niedawna podobne wydarzenie mogło być rozpatrywane wyłącznie w kategorii cudu albo zbiorowej halucynacji.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów BBC, Ubergizmo, Engadget i TechCrunch.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)