Znajdź swoją odskocznię

Znajdź swoją odskocznię

Odskocznia - dla podładowania akumulatorów
Odskocznia - dla podładowania akumulatorów
Kira Czarczyńska
31.05.2011 17:00, aktualizacja: 14.01.2022 13:19

Oglądacie serial Doktor House? Jeśli tak, to na pewno kojarzycie momenty, kiedy główny bohater, genialny diagnosta zajmujący się trudnymi przypadkami, siada przed telewizorem i relaksuje się oglądając "głupkowatą" operę mydlaną. Wbrew pozorom, takie działanie ma swój głęboki sens...

Oglądacie serial Doktor House? Jeśli tak, to na pewno kojarzycie momenty, kiedy główny bohater, genialny diagnosta zajmujący się trudnymi przypadkami, siada przed telewizorem i relaksuje się oglądając "głupkowatą" operę mydlaną. Wbrew pozorom, takie działanie ma swój głęboki sens...

Nawet, jeśli nie jesteśmy akurat genialnymi diagnostami, zawsze mamy w życiu coś, co zajmuje najwięcej naszej uwagi. Może to być praca zawodowa, nauka, zajmowanie się dziećmi albo nawet pielęgnowanie ogródka - chodzi o czynność, której poświęcamy najwięcej czasu w ciągu swojego dnia.

Skupiamy się na tym całkowicie, co sprawia, że przez kilka, czasami nawet kilkanaście godzin dziennie, zajmujemy się podobnymi sprawami, a nasze myśli krążą wokół tego samego tematu. Niby jest to dobre, ale...

Monotonia nie sprzyja kreatywności

Znacie takie zjawisko, kiedy intensywnie staramy się przypomnieć sobie tytuł piosenki, albo znaleźć rozwiązanie problemu - i przez wiele godzin nic nam z tego nie wychodzi, a nagle, kiedy zajmiemy się czymś zupełnie innym, odpowiedź przychodzi sama?

Często mówi się, że z problemem najlepiej się przespać - i jest to prawda... częściowo. Tak naprawdę zaś chodzi o to, żeby uwolnić umysł od ciągłego wałkowania tego samego tematu, w jakikolwiek sposób.

Czemu to takie ważne?

Ludzki mózg ma tendencję do chwytania się schematów. Jeżeli bardzo długo rozmyślamy o jednej sprawie, to zaczynamy łapać się na tym, że ponownie analizujemy argumenty i sytuacje, które analizowaliśmy już wcześniej. Oczywiście, dochodzimy do tych samych wniosków, które nadal nic nam konkretnego nie dają.

Korzyści ze znalezienia odskoczni:

  • odciążasz umysł od monotonnych tematów, np. zawodowych czy szkolnych;
  • poprawiasz swoją kreatywność poprzez oczyszczenie się z myślenia schematycznego;
  • dajesz umysłowi czas na samodzielne, podświadome \przetrawienie\ ważnych spraw;
  • relaksujesz się poprzez zajęcie się na chwilę czymś zupełnie innym;
  • dostajesz zastrzyk nowej energii do działania.

Odskocznia jest więc po prostu czymś takim, co na chwilę zajmuje nasz umysł tematem zupełnie nie związanym z tym, czym zajmujemy się na co dzień.

Jak znaleźć własną "operę mydlaną"?

Musi to być przede wszystkim coś, co jest zupełnie różne od spraw, którymi zajmujesz się na co dzień. Jeżeli pracujesz fizycznie, znajdź sobie zajęcie absorbujące uwagę i wymuszające analizowanie informacji. Jeśli ślęczysz nad toną przewidywalnych, powtarzających się papierów, wyjdź z żywiołowym dzieckiem czy psem na spacer.

A jeśli jesteś genialnym diagnostą, albo w inny sposób jesteś zmuszony do ciągłego analizowania skomplikowanych informacji - włącz operę mydlaną, znajdź sobie zajęcie totalnie nie wymagające skupienia, zapisz się na zajęcia jogi lub medytacji oczyszczających umysł. Nadaje się w tym przypadku także dowolna powtarzalna czynność manualna.

Jedna ważna sprawa: to jest twoja odskocznia.

Być może twoje otoczenie stwierdzi, że zajmujesz się bzdurami, albo że to jest zajęcie "niegodne twojego stanowiska". Nie szkodzi. Pamiętaj - dając sobie chwilę na podładowanie akumulatorów, zwiększasz skuteczność codziennego działania.

I tylko to jest istotne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)