Nadchodzą ultrabooki - o starej-nowej koncepcji i Asusie UX21 słów kilka [wideo]

Asus UX21 (fot. netbooknews.com)

Asus UX21 (fot. netbooknews.com)

Ogromna wydajność zamknięta w superpłaskiej, wytrzymałej i niesamowicie lekkiej obudowie — tak według Intela wygląda przyszłość komputerów przenośnych. Wizję tę popiera liczne grono producentów, a Asus zaprezentował już pierwszego laptopa zgodnego z jej założeniami — UX21. Czy to aby na pewno nowa, przełomowa koncepcja?

Kiedy w 2008 roku Steve Jobs zaprezentował światu MacBooka Air, twierdząc, że netbooki, w które inwestował m.in. Intel, to marna alternatywa względem pełnowymiarowych notebooków, wielu nie rozumiało jego koncepcji. Za mały, za drogi, mało konkurencyjny czy innowacyjny — lawina krytyki runęła na MacBooki Air, które miały nie mieć przyszłości. Stało się inaczej, niż reszta przewidywała.

Jobs ma wizję i jest ona dobra! (fot. cultofmac.com)

Mimo sporej ceny małe makówki sprzedawały się i sprzedają nadal jak ciepłe bułeczki. Nikt teraz nie pamięta, co było kiedyś i każdy chce mieć w swojej ofercie lekkiego, płaskiego i wydajnego laptopa. Wszyscy zaczęli odchudzać i przeprojektowywać swoje konstrukcje lub tworzyć nowe. Tymczasem coraz bardziej przypierany do muru przez ARM Intel postanowił nie tracić kolejnej okazji i… ogłosił nową kategorię urządzeń przenośnych zwanych ultrabookami.

Ultrabook Asusa i MacBook Air Apple

Założenia są podobne (jeśli nie takie same) jak w przypadku Airów Apple'a. Nazwa jest inna i, oczywiście, nikt nie przyzna się, kto od kogo zerżnął. Wystarczą prognozy, że już niebawem blisko 40% rynku laptopów opanują ultrabooki. Jeśli dodać do tego pogłoski, że Apple planuje wykorzystać procesory oparte na architekturze ARM w kolejnej generacji Airów, staje się jasne, że żartów nie ma. Jeśli Chipzilla i reszta nie chcą wypaść z gry, muszą natychmiast zacząć działać.

Nvidia Kal-El - Intel już czuje oddech konkurencji na plecach...

I oto zaczęła się próba dowodzenia, że idzie nowe, coś, czego jeszcze nie było. Intel skupia się na udoskonalaniu procesorów niskonapięciowych, o TDP nie przekraczającym 15 W i pracuje nad nowymi jednostkami z tranzystorami 3-D Tri-Gate, przeznaczonymi zarówno dla tego typu komputerów, jak i innych urządzeń mobilnych, takich jak tablety. Oczywiście ma przy tym ogromne wsparcie producentów.

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Asus UX21 (fot. netbooknews.com)

Asus już zaprezentował na trwających targach Computex 2011 pierwszego ultrabooka. Asus UX21, bo o nim mowa, to konstrukcja bliźniaczo podobna do tej znanej z MacBooków Air, choć konsekwentnie wszyscy zdają się tego nie zauważać. Laptop ma 11,6" ekran, jeden z niskonapięciowych CPU Intel Core drugiej generacji (pokazowy egzemplarz Intel Core i5–2557M, docelowo Core i7) oraz dysk SSD (64 GB lub 128 GB).

Całość waży 1,1 kg i ma działać na baterii 10 godzin. Do tego dochodzą aluminiowa obudowa, metalowe płytki klawiatury i szklany gładzik oraz cena w okolicach 1000 dolarów. Premiera zapowiadana jest na wrzesień. Oczywiście prawdziwy wysyp tego typu klonów ma nastąpić gdzieś w połowie 2012 roku, ale wiadomo, że lepiej uderzać już teraz, kiedy rynek ciągle nie jest nasycony komputerami tego typu.

Samsung 900X3A

Ruchy ze strony innych producentów już widać. Samsung uderzył z serią 9, Dell odchudza linię XPS, Acer robi cieńsze i bardziej żywotne Timeline'y, Sony nieustannie modernizuje VAIO S. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czas pokaże. Po raz kolejny możemy się jednak przekonać, jak wielkim wizjonerem, mającym świetne pomysły, jest Steve Jobs. Czy kogoś jeszcze dziwi, dlaczego Jabłko jest warte na giełdzie więcej niż jakakolwiek inna firma z segmentu IT?

Źródło: TechConnect Magazinenetbooknews.comNotebookitalia.itNotebookcheck.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?