Oculus Rift i lądowanie w Normandii. Teraz realne jak nigdy wcześniej

Już niebawem 70. rocznica lądowania w Normandii. Z tej okazji firma Dassault Systèmes przygotowała niesamowitą prezentację wykorzystującą możliwości Oculus Rifta.

Prezentacja 3D pokaże, jak wyglądało lądowanie w Normandii

Prezentacja 3D pokaże, jak wyglądało lądowanie w Normandii

Pamiętacie “Szeregowca Ryana” i scenę, dzięki której ten film przeszedł do historii? Nakręcone przez Janusza Kamińskiego ujęcia pokazujące lądowanie na normandzkiej plaży Omaha wgniatają w fotel i porażają realizmem.

Niedługo po obejrzeniu filmu równie wielkie wrażenie zrobiła na mnie gra Medal of Honor: Allied Assault, czerpiąca z dzieła Spielberga pełnymi garściami. Wśród licznych nawiązań znalazło się także mistrzowsko — jak na tamte odległe czasy — przedstawione lądowanie w Normandii, stawiające gracza w przerażającej roli mięsa armatniego.

Już niedługo, 6 czerwca, 70. rocznica tamtych wydarzeń i otwarcia w zajętej przez Niemców Europie tzw. drugiego frontu.

Z tej okazji francuska firma Dassault Systèmes przygotowała wyjątkową prezentację, pokazującą jedno z kluczowych wydarzeń drugiej wojny światowej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym również Oculus Rift. Co istotne, Francuzi oszczędzili nam szczegółowego odwzorowania atmosfery tamtych wydarzeń — to wiele razy pokazywały choćby różne gry. Trzydziestoosobowa ekipa z Dassault Systèmes podeszła do tematu z innej strony.

Na potrzeby prezentacji zgromadzono plany techniczne różnych sprzętów i pojazdów wykorzystanych podczas operacji desantowej. Na ich podstawie stworzono bardzo szczegółowe modele 3D, pozwalające na dokładne obejrzenie sprzętu wojskowego z tamtych lat.

Twórcy prezentacji skupili się na trzech wycinkach inwazji: lądowaniu szybowców z żołnierzami w rejonie miasta Sainte-Mère-Église, walkach w rejonie wsi Quinéville oraz na niezwykłym wyczynie alianckich inżynierów, jakim była budowa portu Mulberry (jego elementy zostały przygotowane w Wielkiej Brytanii, a następnie doholowane do francuskiego wybrzeża, gdzie błyskawicznie zbudowano port zapewniający dostawy zaopatrzenia dla sił inwazyjnych).

Choć prezentacja z pewnością nie jest tak widowiskowa jak gra czy film wojenny, to stanowi świetny przykład pomysłowego wykorzystania nowej technologii. Trójwymiarowa, interaktywna prezentacja, umożliwiająca zobaczenie starego sprzętu i wyposażenia na własne oczy, wydaje się znacznie ciekawszym pomysłem od statycznej wystawy np. w muzeum. Może Oculus Rift odmieni nie tylko oblicze gier, ale wprowadzi przy okazji nieco świeżości do muzealnych wystaw?

Zobacz również: Czy e-sport to sport

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u GameChanger - interaktywny stół dla wielbicieli gier planszowych Unitra powraca? Doskonale, to dobra wiadomość. I wcale nie chodzi o sentyment! Cisza wyborcza w Sieci? Omijamy! Nasza zdolność do piętnowania absurdów to powód do dumy! PKW: „Lubię to!” na Facebooku to złamanie ciszy wyborczej. Przestańcie się ośmieszać, po prostu ją zlikwidujcie! Growi videoblogerzy kontra Internet. Jak YouTube zmieni serwisy o grach? Fred i Lasermania ożyją! Rozmawiamy z twórcami, którzy przywracają do życia kultowe polskie gry „Fenomen lat 90.” sfilmowany – powstaje dokument o polskich pismach o grach! Drżyjcie, polskie serwisy VoD! Netflix coraz bliżej naszych granic Superhot – polska gra wielkim sukcesem na Kickstarterze. Rozmawiamy z twórcami! 9 najlepszych filmów z GoPro. Zapnijcie pasy i załóżcie kaski - adrenalina kopie z ekranu! 11 mln Polaków gra w sieci. Polska to kraj graczy? Niekoniecznie Współczesny rasizm. Internet wcale nie jest dla wszystkich! Tani sentyment? Raczej świetna zabawa! Retro żyje i ma się dobrze Gry retro – do muzeum, nie do sklepów! Nie nabierajmy się na tanie sentymenty Nie wiesz, na kogo zagłosować? Sprawdzamy internetowe testy wyborcze Gry za grosze. Arma za darmo! I polska klasyka: Polanie 2, Two Worlds i inne Politycy wiedzą, że gramy. Szkoda, że z tej wiedzy nic nie wynika Quiz Gadżetomanii: sprawdź swoją wiedzę na temat Google’a! Współczuję współczesnym dzieciakom! Na Dzień Dziecka nie chciałbym dostać zabawki Bloguj z Gadżetomanią. Wiemy już, do kogo trafi trzeci tablet Lenovo Yoga! KRRiT czepia się internetowego satyryka. Bo podobno przekroczył granice To mnie wkurza! Zdania, które doprowadzają do czerwoności – ciebie też? [cz. 2] Jak zgarnąć grę od Nintendo za darmo