Wszystko jedno, czy mamy szybki Internet. I tak nie potrafimy z niego korzystać

Wszystko jedno, czy mamy szybki Internet. I tak nie potrafimy z niego korzystać

Gdzieś tu jest spisek
Gdzieś tu jest spisek
Marta Wawrzyn
30.05.2014 12:59, aktualizacja: 10.03.2022 11:15

Komisja Europejska policzyła cyfrowych analfabetów w Europie. Okazało się, że jest ich ponad połowa. Właśnie to, a nie koszty stanowi główną przeszkodę w korzystaniu z szybkiego Internetu.

Blogi technologiczne zazwyczaj narzekają na to, że szybkiego Internetu na świecie nie jest wystarczająco dużo. Winnych łatwo wskazać palcem, znajduje się wśród nich choćby rząd, który nakłada zbyt wysokie podatki. W efekcie mapa Polski wciąż pełna jest białych plam, to znaczy miejsc, gdzie możemy spodziewać się wszystkiego poza szybkim Internetem. Zakładamy, że gdyby rząd nie utrudniał nam życia, więcej ludzi mogłoby mieć dostęp do Sieci, bo miejsce zamieszkania przestałoby stanowić przeszkodę.

A co z tymi, którzy nie korzystają, bo nie chcą?

Problem w tym, że to nie do końca prawda. Puls Biznesu pisze o zjawisku cyfrowego analfabetyzmu, którego skala jest w Unii Europejskiej większa, niż mogłoby się wydawać. Opublikowany niedawno raport Komisji Europejskiej mówi jasno: nawet jeśli Internetu używamy, często mamy poważne braki w umiejętnościach cyfrowych. KE twierdzi, że aż 47% Europejczyków nie potrafi w wystarczającym stopniu korzystać z nowych technologii.

Aż w 11 państwach UE cyfrowych analfabetów jest więcej niż 50%. Na liście obok Bułgarii, Rumunii, Grecji czy Portugalii znajduje się też Polska. Aż 58% Polaków ma albo bardzo niskie umiejętności cyfrowe, albo nie posiada żadnych. Szybki Internet wiele nie zmieni w życiu tych, którzy i tak do Sieci prawie nie zaglądają. Trudno sobie wyobrazić, żeby taka armia ludzi nagle nauczyła się poruszać w cyfrowym świecie bez problemu, tylko dlatego, że ktoś im sprezentował dostęp do dobrze śmigającego Internetu.

Obraz

Brak umiejętności większym problemem niż koszty

Owszem, koszty bywają poważną przeszkodą. 26% badanych przez Komisję Europejską mówi, że to właśnie z powodów finansowych nie używa szybkiego Internetu. Ale aż 37% Europejczyków jako przyczynę niekorzystania podaje umiejętności.

I nie jest to coś, z czym łatwo da się walczyć. Prezentowaliśmy już na Gadżetomanii raporty, z których wynikało, że polscy cyfrowi analfabeci nie widzą potrzeby, aby to zmienić. Uważają, że ten cały Internet wcale nie jest im niezbędny do życia. Niskie ceny i łatwiejszy dostęp na pewno zmniejszą to grono, ale nie sprawią, że zniknie ono całkiem. Potrzebna jest edukacja, potrzebna jest zmiana świadomościowa. Na razie wokół nas wciąż jest mnóstwo ludzi, którzy uważają, że Internet to zabawka dla znudzonej młodzieży.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)