Ustawa o wyłączeniu telewizji analogowej idzie do Senatu

Ustawa o wyłączeniu telewizji analogowej idzie do Senatu

Ustawa o wyłączeniu telewizji analogowej idzie do Senatu
Szymon Adamus
16.05.2011 10:03

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ostatecznego wyłączenie telewizji analogowej w Polsce. Wielu widzów to zapewne nie interesuje, bo już są w świecie cyfrowym (kablówki, nadawcy satelitarni itd.), ale osoby korzystające nadal z sygnału analogowego mają czas na modernizację sprzętu do 31 lipca 2013.

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ostatecznego wyłączenie telewizji analogowej w Polsce. Wielu widzów to zapewne nie interesuje, bo już są w świecie cyfrowym (kablówki, nadawcy satelitarni itd.), ale osoby korzystające nadal z sygnału analogowego mają czas na modernizację sprzętu do 31 lipca 2013.

13 maja br. Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, której podstawowym celem jest stworzenie kompleksowych, formalno–prawnych podstaw wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 r. Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny
  • czytamy w informacji prasowej na stronie Ministerstwa Infrastruktury uzupełniając też naszą wiedzę o korzyści jakie płyną z przejścia na sygnał cyfrowy. Cyfryzacja umożliwi:
  • odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo 7 programów w ramach multipleksu I i po 8 programów w ramach multipleksów II oraz III),
  • poprawę jakości obrazu i dźwięku,
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego),
  • wprowadzenie kodów rodzicielskich.
Obraz

Komunikat prasowy podaje informacje o samej ustawie, która została podzielona na dwie części:

  1. pierwsza dotyczy samego procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i obejmuje przepisy zapewniające sprawne jej uruchomienie, w tym termin wyłączenia nadawania analogowego, kwestie związane z organizacją multipleksów i kampanią informacyjną,
  2. druga część wprowadza w sposób trwały do polskiego porządku prawnego przepisy związane z nadawaniem programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w multipleksach, dające podstawy do podejmowania w przyszłości skutecznych działań przez regulatorów rynku - Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

W tekście czytamy też nieco o wymogach technicznych. Ministerstwo przypomina, że do odbioru sygnału cyfrowego wielu użytkowników będzie potrzebowało przystawkę STB/dekoder cyfrowy lub nowy telewizor wspierający sygnał DVB-T MPEG-4. Aby bez problemu odbierać cyfrę, sprzęt musi spełniać wymagania techniczne opisane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. (w skrócie - zgodność ze standardem MPEG-4 H.264/AVC). Sprzedawcy muszą poinformować klienta czy dany sprzęt nada się do polskiej, naziemnej telewizji cyfrowej.

Obraz
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2011/05/MPEG4.jpg)

W treści komunikatu czytamy także o zawartych w ustawie regulacjach dotyczących kampanii informacyjnej dotyczącej telewizji cyfrowej.

Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno nadawca publiczny Telewizja Polska S.A., nadawcy komercyjni: Telewizja Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A. oraz Telewizja Puls sp. z o.o., zobowiązani do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej jak i Minister Infrastruktury. Kampania przeprowadzona zostanie w mediach, jak również w szczególności poprzez mailing do obywateli.

Dodatkowych informacji można też szukać na rządowej stronie Cyfryzacja.gov.pl. Aktualnie ustawa czeka na rozpatrzenie przez Senat.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)