Straciła pracę przez Facebooka. Przykre ostrzeżenie dla innych – w Sieci także odpowiadamy za swoje słowa

Ewelina Grygiel, reporterka, nie dostanie już więcej zleceń w Polskim Radiu. Wszystko przez jeden wpis na Facebooku. Wcale nie niewinny.

Iwona Kostka-Kwiatkowska to nowy dyrektor radiowej Czwórki. Jak pisze portal wirtualnemedia.pl, pracownicy od „debiutującego” przełożonego dostali nietypowe zadanie: napisać, „kim są, co robią w radiu i kto jest ich autorytetem”.

Absurdalne? Według niektórych pracujących tak. Swoje niezadowolenie wyrazili na Facebooku, a najbardziej „ostra” była reporterka Ewelina Grygiel, która wprost napisała: „Nie wiem, czy śmiać się czy bać. Oh shit”.

Wirtualne Media

W środę dyrektor Czwórki zaprosiła Ewelinę Grygiel do siebie i poinformowała, że zostaje odsunięta od pracy. Reporterka nie jest etatowym pracownikiem Polskiego Radia, dlatego straciła pracę z dnia na dzień — po prostu nie będą jej zlecane kolejne materiały do realizacji. (…) Jak potwierdza nam osoba z redakcji, powodem pozbawienia Eweliny Grygiel zleceń miał być jej wpis na Facebooku. Czytaj więcej

Komentarze w Sieci są ostre i większość potępia dyrektora radiowej Czwórki. Ale czy słusznie? Czy pracownik ma prawo krytykować swojego pracodawcę? Owszem było to po godzinach pracy, ale w miejscu… publicznym.

Kto ma rację?

Tak, tak – właśnie tak powinniśmy traktować Facebooka. Jako miejsce, do którego zajrzeć może niemalże każdy. I gdzie czasami nic nie ginie.

Wyobraźmy sobie, że te słowa padły na korytarzu i przez przypadek usłyszał je przełożony. Jakby zareagował? Możemy się domyślać, że decyzja byłaby podobna. A przecież Facebook to coś znacznie większego niż firmowy korytarz.

Jeżeli nieoficjalne informacje mediów są prawdziwe, to możemy domyślać się, że pracownicy urządzili sobie na Facebooku mały „lincz”. Wyśmiewanie nowego dyrektora czy nawet kwestionowanie jego poleceń to, nie oszukujmy się, działanie na niekorzyść pracodawcy.

Zobacz również: Gadżetovlog o vlogach

Facebook nie jest tylko „dla nas”. Nie jest miejscem prywatnym, jak na przykład czat albo maile. Musimy liczyć się z tym, że to, co napiszemy, to nasza głośna wypowiedź, która może dotrzeć do osób, do których – teoretycznie – nie powinna.

Lekcja nowych technologii

Nie możemy myśleć, że Facebook daje nam anonimowość, że to, co zostało powiedziane w Sieci, w Internecie zostaje. Nie – dziś Facebook to niemalże to samo, co rzeczywistość. Tu też ściany mają uszy.

Przykra nauczka – w Internecie również trzeba być odpowiedzialnym za to, co się mówi. I trzeba liczyć się z tym, że poniesie się konsekwencje.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u "Wydawcy traktują e-booki jak niekochane dziecko" - twórca bloga Świat Czytników w wywiadzie dla Gadżetomanii! Zapłać 20 tys. dolarów, a George R.R. Martin cię zabije. To nie żart! GOG.com ciągle się zmienia. I sprytnie walczy ze Steamem – jest podobny, ale jednak inny Google Doodle "pamięta o Polakach"? Przestańmy robić z tego wielkie święto Wiedźmin 3: znamy datę premiery, ceny i zawartość edycji kolekcjonerskiej Fallout na żywo. W tych schronach Amerykanie mieli przetrwać atomową zagładę 2014 najgorszym rokiem dla graczy? Miało być wielkie granie, jest wielkie... czekanie Bloguj z Gadżetomanią: rozstrzygnięcie czwartego etapu. Do kogo trafi tablet? Obama chwali nas za Wiedźmina? To dowód na to, że tak naprawdę nie ma za co nas pochwalić E3, święto wszystkich graczy, już za tydzień! Czego możemy się spodziewać? Jacek Braciak nie lubi Tuska i ZUS-u. Szczera wypowiedź? Nie, bo w Internecie nie wierzy się ludziom Dzień Dziecka przed laty, czyli radioaktywne zabawki i strzelanie do barmana Internecie, Twój głos w telewizji się nie liczy! I niestety wcale mnie to nie dziwi Właśnie tak zarabia się na starych grach! Wykopane egzemplarze E.T. trafią do sprzedaży Gry za grosze. Battlefield 3, Sniper 2, Discipels III, Axis Game Factory i wiele innych 10 Polaków, których warto śledzić w serwisie Tumblr Przegląd polskich gier ósmej generacji konsol Piractwo mogło zostać zgniecione, ale przetrwa. Wszystko dzięki... cyfrowej dystrybucji! Oculus Rift i lądowanie w Normandii. Teraz realne jak nigdy wcześniej GameChanger - interaktywny stół dla wielbicieli gier planszowych Unitra powraca? Doskonale, to dobra wiadomość. I wcale nie chodzi o sentyment! Cisza wyborcza w Sieci? Omijamy! Nasza zdolność do piętnowania absurdów to powód do dumy! PKW: „Lubię to!” na Facebooku to złamanie ciszy wyborczej. Przestańcie się ośmieszać, po prostu ją zlikwidujcie!