10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej

Lotniskowce zmieniły oblicze wojny na morzu. Przed rozpoczęciem drugiej wojny trzonem największych flot były pancerniki, imponujące grubym pancerzem i uzbrojeniem. Podczas działań wojennych okazało się, że od potężnych dział znacznie ważniejsze są samoloty.

Ten artykuł ma 10 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak szybko można zbudować lotniskowiec
  • jak Anglicy zamierzali wygrać I wojnę światową
  • kto po raz pierwszy wylądował samolotem na okręcie
  • czym brytyjskie lotniskowce górowały nad amerykańskimi
  • jak wyglądały podwodne lotniskowce

Furious

HMS Furious

Rok: 1917
Kraj: Wielka Brytania

Na początku XX wieku lord Fisher przygotował ciekawy plan, który miał zostać zrealizowany w razie konfliktu Wielkiej Brytanii z Niemcami. Plan przewidywał, że silna eskadra brytyjskich okrętów przedrze się na Morze Bałtyckie i wysadzi na Pomorzu silny desant. Jego celem miał być pobliski Berlin – jedno szybkie uderzenie w samo serce wrogiego państwa miało zakończyć wojnę.

Ambitne, ale mało realne plany zostały szybko zweryfikowane. Ich pozostałością były trzy okręty typu Courageous, charakteryzujące się dużą prędkością i potężnym uzbrojeniem. W połowie pierwszej wojny światowej postanowiono jeden z nich – HMS Furious – przebudować na nowinkę techniczną tamtych czasów, czyli lotniskowiec.

Przebudowa przebiegała etapami: najpierw zbudowano krótki pokład z przodu okrętu. Konstruktorzy zakładali, że kilka transportowanych samolotów będzie mogło z niego wystartować, ale nie przewidywano możliwości lądowania. Nie bacząc na to, komandor Dunning dokonał 2 sierpnia 1917 roku wyczynu, który przeszedł do historii: wylądował samolotem Sopwith Pup na pokładzie okrętu. I choć odważny komandor zginął wkrótce potem podczas kolejnej próby lądowania, to udowodnił, że możliwy jest zarówno start, jak i lądowanie na pokładzie okrętu.

Dlaczego ten okręt zasługuje na wspomnienie?

Furious był pierwszym okrętem, z którego wykonano nie tylko start, ale też lądowanie samolotu, co można uznać za symboliczny początek lotniskowców. Poza tym jako jedyny lotniskowiec brał udział zarówno w pierwszej, jak i – po przebudowie — w drugiej wojnie światowej.

Radziecki ekranoplan Łuń. Zabójca lotniskowców rdzewieje w kaspijskim porcie

Ekranoplan to statek powietrzny poruszający się na bardzo małej wysokości nad powierzchnią wody. Szczególnie intensywne badania nad maszynami tego typu…

Zobacz również: Gadżetomania.TV: Retro komputery z Pixel Heaven i ich historie

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Projekt Albert: tragiczny los pierwszych astronautów. Zapomniani pasażerowie rakiet V2 Test Turinga z punktu widzenia psa i Rain Mana, czyli kolejna sensacja z niczego Od oglądania porno kurczy się mózg? Naukowcy właśnie to zbadali Polacy znowu najlepsi! Łazik marsjański Hyperion 2 pokonał międzynarodową konkurencję Lobotomia XXI wieku. Chip w mózgu żołnierzy zwalczy zespół stresu pourazowego Sparaliżowany człowiek w sterowanym myślami egzoszkielecie rozpocznie mundial Narkotyk dla mózgu. Neurostymulacja da nam taką rzeczywistość, jakiej zechcemy Odkryto tajemnicę ośmiornic. Dlaczego ich ramiona nie zawiązują się w supeł? Marsjańskie ogrody. Jak bezpiecznie zarazić Czerwoną Planetę ziemskim życiem? Krym to tylko początek. Rosja ujawnia plany kolonizacji Księżyca! Technologiczne mity. Rozmowa telefoniczna nie zwiększa ryzyka wypadku? Stephen Hawking ostrzega przed sztuczną inteligencją. To największy błąd ludzkości? Spece od nostalgii, domowych robotów i operacji na odległość. To są zawody przyszłości? Eksplozja nad Murmańskiem. Co wybuchło nad rosyjskim portem? NASA odkryła pierwszą tak podobną do Ziemi planetę, która znajduje się w strefie życia Technologiczne mity. Ile prób przeprowadził Edison przed wynalezieniem żarówki? Co będzie możliwe za 50 lat? Amerykanie przewidują przyszłość Takiego kamuflażu nie widzieliście! Dlaczego wojsko maluje swój sprzęt majtkowym różem? Polacy chcą lecieć na Marsa i nigdy nie wrócić. Jakie są ich motywacje? Komputery uczą się nawzajem: jeden nauczył drugi grać w Pac-Mana i StarCrafta Polski projekt misji na Marsa. Astronauci zamieszkają w zbiorniku paliwa [wywiad] Religia w budowie Kiedy nauka spotyka się z komiksem Naszą cywilizację czeka upadek. Tak mówią naukowcy z NASA

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Największe działa, jakie kiedykolwiek zbudowano