Czego jeszcze można nauczyć quadrocopter? [wideo]

Quadrocoptery grające w piłkę

Quadrocoptery grające w piłkę

Szwajcarzy z ETH Zürich postanowili nas przekonać, że znane Wam już quadrocoptery to w gruncie rzeczy dość sympatyczne stworzenia. Postanowili osiągnąć ten cel ucząc te fruwające roboty nowych, przyziemnych czynności. Tym razem możemy podziwiać, jak urządzenia te grają w piłkę.

„Długodystansowy” quadrocopter zasilany laserami [wideo]

Quadrocoptery dane nam było poznać pod koniec maja ubiegłego roku, jako super zwrotne, szybkie maszynki, zdolne w ekspresowym tempie wlecieć przez wąskie okno. Następnie dowiedzieliśmy się, że mogą służyć do zabawy, a niedługo później nauczyły się przenosić ciężary. W listopadzie okazało się, że potrafią wykorzystywać światło słoneczne i laserowe, aby uzupełnić baterię. Już wtedy powinien zacząć się bać każdy, kto oglądał Matrixa, szczególnie, że maszyny zaczęły uczyć się "rozmawiać" jeszcze w 2009 roku.

Nieuchronna przyszłość? (źródło: http://www.rocket-surgery.info/2009/11/what-could-possibly-go-wrong.html)

Szwajcarzy postanowili jednak przedstawić nam bardziej "ludzką" twarz tych maszynek. Na ich nagraniach widzimy, jak podbijają piłeczkę ping-pongową:

… a nawet składają nam muzyczne życzenia świąteczne:

Wreszcie, ostatnio inżynierom z ETH udało się nauczyć quadrocopter gry w piłkę z żywym człowiekiem, a nawet nakłonić maszynę do zmierzenia się z drugim robotem. Wprawdzie prezentowane umiejętności to nic na miarę Andre Agassiego, ale maszynka taka radzi sobie bez problemów z rekreacyjnym przerzucaniem piłki tam i z powrotem:

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Oczywiście, należy brać pod uwagę, że te przyjazne zachowania mogą być tylko przykrywką, a gdzieś w bazie wojskowej w USA, superkomputer Skynet zaciera cyfrowe łapska, nie mogąc się nadziwić ludzkiej łatwowierności…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?