Zmarł Paul Baran - pionier Internetu. Czy wiecie, że miał polskie korzenie?

Paul Baran (Fot. Cablelabs.com)

Paul Baran (Fot. Cablelabs.com)

W sobotę w swoim domu w Palo Alto w wieku 84 lat zmarł Paul Baran, nazywany "ojcem Internetu".  Jaki jest jego wkład w tworzenie Sieci?

Paul Baran urodził się w 1926 roku w Grodnie. Dwa lata później jego rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Baran studiował w Drexel University, uzyskał również tytuł Master of Science w inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim, a następnie rozpoczął pracę w RAND Corporation.

Była to grupa badawcza stworzona na potrzeby amerykańskiej armii. W 1962 roku Paul Baran przedstawił założenia do przesyłania danych w postaci pakietów, które różnymi drogami mogły dotrzeć do miejsca przeznaczenia.

Celem przyświecającym zespołowi naukowców było stworzenie infrastruktury pozwalającej na przesyłanie danych mimo zniszczeń spowodowanych atakiem nuklearnym. Pamiętajmy, że zimna wojna znajdowała się wówczas w swoim punkcie krytycznym i możliwość ataku atomowego traktowano bardzo poważnie.

Najlepszy pomysł zaproponował zespół badawczy, którego pracami kierował Alex McKenzie. Rozwiązaniem problemu okazało się projektowanie sieci złożonej z wielu pozornie zbędnych połączeń. W przypadku uszkodzenia jakiegoś odcinka przesyłane pakiety danych mogły go ominąć i dotrzeć do celu inną trasą.

W drugiej połowie lat 60. amerykański Departament Obrony uruchomił Arpanet – pozbawioną łatwego do zniszczenia centrum sieć łączącą ośrodki wojskowe. Ze względu na ciągle trwające prace badawcze Arpanet łączył również amerykańskie uczelnie, których z czasem przybywało.

Schemat Arpanetu (Fot. ComputerHistory.org)

Paul Baran w ramach pracy dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zaproponował podział Arpanetu na dwie części – przeznaczony dla celów wojskowych Milnet i dostępny dla zastosowań cywilnych Internet. Ostateczne rozdzielenie obu sieci nastąpiło w 1980 roku.

Zobacz również: Czy e-sport to sport

Poza pracą na rzecz amerykańskiej armii Paul Baran był współzałożycielem Institute for the Future – organizacji non profit, zajmującej się tworzeniem różnego rodzaju długoterminowych prognoz. Poza karierą naukową z powodzeniem sprawdzał się w biznesie.

Wśród komercyjnych przedsięwzięć Paula Barana znalazły się m.in. technologie pozwalające na stworzenie modemów DSL czy sieci bankomatów. Opracował również wykrywacz metali powszechnie używany na lotniskach.

Internauci wygrali z Adidasem. Koncern rezygnuje z kontrowersyjnej reklamy

Najbardziej znaną spółką Paula Barana jest Metricom – operator usługi Ricochet, pierwszej szeroko dostępnej sieci bezprzewodowej w USA. Paul Baran założył również Com21, firmę produkującą modemy, Plaster Networks, zajmującą się łączeniem w sieć urządzeń domowych i GoBackTV, dostarczającą sprzęt sieciowy dla firm telewizyjnych.

Naukowiec mimo swoich zasług podkreślał, że „Internet to efekt pracy tysięcy ludzi”. Sam porównywał siebie do budowniczego katedry, który pracując jako jeden z wielu, jedynie dokładał cegły do powstającego budynku.

Źródło: "The New York Times"

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym