Polski, tani Microsoft Surface! [wideo]

Polski, tani Microsoft Surface! [wideo]

Ekran wielodotykowy w szkole
Ekran wielodotykowy w szkole
Grzegorz Nowak
22.03.2011 12:15

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że najnowsze wieści o sprzętach i gadżetach pochodzą spoza naszego kraju. Jednak tym razem jest inaczej - nauczyciel z województwa warmińsko-mazurskiego stworzył odpowiednik Microsoft Surface domowej roboty.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że najnowsze wieści o sprzętach i gadżetach pochodzą spoza naszego kraju. Jednak tym razem jest inaczej - nauczyciel z województwa warmińsko-mazurskiego stworzył odpowiednik Microsoft Surface domowej roboty.

Łukasz Rumiński na co dzień jest nauczycielem angielskiego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku. Zainspirowany stołami wielodotykowymi w rodzaju Microsoft Surface, uznał, że byłaby to świetna pomoc naukowa dla uczniów. Taki gadżet byłby atrakcją dla uczącej się młodzieży, ale wydatek rzędu 50 tys. złotych leży daleko poza możliwościami finansowymi polskich szkół.

Okazało się jednak, że są inne sposoby na dostarczenie uczniom interesujących pomocy dydaktycznych niż kupowanie drogiego sprzętu. Pan Łukasz odnalazł w Internecie inspirację:

Zacząłem [...] szukać w Internecie informacji na temat takich produktów i natknąłem się na forum użytkowników NUI (Natural User Interface), które okazało się prawdziwą kopalnią wiedzy.

To właśnie informacje z tego forum skłoniły nauczyciela do próby skonstruowania własnego, dużego ekranu wielodotykowego.

W swojej konstrukcji wykorzystał metodę Rear Diffused Illumination (rozproszona projekcja tylna). Wykorzystuje ona światło podczerwone rzucane na ekran projekcyjny od dołu. Dotyk jest wykrywany przez kamerę, co umożliwia obsługę urządzenia. Ekran może być wykonany ze zwykłej szyby mlecznej lub płyty pleksi (w obydwu przykładach jedna strona musi być matowa). Pod ekranem musi być umieszczony tzw. materiał projekcyjny (np. kalka kreślarska, papier typu Rosco Grey), na którym wyświetla się obraz z projektora rzucany od dołu.

metoda Rear Diffused Illumination
metoda Rear Diffused Illumination

Po zakupie odpowiedniej płyty pleksi pan Łukasz nabył cztery emitery podczerwieni (koszt ok. 60 dolarów) oraz kamerę podczerwieni (przerobiona kamera PS3 Eye kosztowała ok. 40 dolarów). W tej ostatniej należy zamontować filtr pasmoprzepustowy (band pass filter) - może to być klisza fotograficzna, stara dyskietka - lub skorzystać z bardziej profesjonalnego sprzętu. Sprzęt udało się zmieścić w szafce o wymiarach 60 x 60 x 80.

Zasada działania stołu jest prosta - 4 emitery podczerwieni oświetlają płytę od spodu, a dotykanie ekranu kumuluje światło. Kamera podczerwona wychwytuje skumulowane miejsca, pozwalając na sterowanie wyświetlonym obrazem. Oprogramowanie użyte przez nauczyciela znajduje się na forum NUI Group, natomiast komputer, którego użyto do obsługi stołu, pracował na systemie Windows 7 z dotykową technologią.

Ekran dotykowy
Ekran dotykowy

Stół sprawuje się świetnie jako połączenie zabawy i nauki. Służą do tego różnego rodzaju programy edukacyjne, które można uruchomić w środowisku Windows. Koszt takiego stołu wyniósł ok. 1000 zł - to ogromna różnica w porównaniu z ceną Microsoft Surface. Pan Łukasz już korzystał z tego gadżetu domowej roboty i tak mówi o zaletach płynących z jego wykorzystania:

Jest to naprawdę supersprawa, dzięki której można w łatwy sposób uszczęśliwić dzieci i sprawić, żeby poczuły się wyjątkowe - mogą korzystać z niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika technologii.

Marzeniem nauczyciela jest stworzenie większej liczby takich stołów, tak żeby na lekcji z jednego korzystało dwóch uczniów. Tak czy inaczej uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku jako jedyni mogą cieszyć się wyjątkowym sprzętem na lekcjach.

Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądało testowanie sprzętu:

Wielodotykowy stół interaktywny w szkole - Multitouch table at school

Rzuć także okiem na nasze zestawienie alternatywnych, darmowych pakietów biurowych.

Źródło: edunews.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)