Duży sukces Microsoftu. Czy koniec ery spamu jest bliski?

FBI - nowy bat na spamerów? (Fot. Flickr/Carsten Lorentzen/Lic. CC by)

FBI - nowy bat na spamerów? (Fot. Flickr/Carsten Lorentzen/Lic. CC by)

30 mld śmieciowych wiadomości dziennie, milion komputerów-zombie i odpowiedzialność za niemal 40% zapychającego skrzynki mailowe spamu. Statystyki, dotyczące botnetu Rustock, były imponujące. Dlaczego już nie są?

Microsoft to nie tylko zespoły badawcze, grupy programistów i misiowaty Steve Ballmer. W strukturze firmy działa również Digital Crimes Unit, grupa programistów, śledczych i specjalistów z branży IT, których zadaniem jest – jak twierdzi Microsoft – uczynienie Sieci bezpieczniejszym miejscem.

Wygląda na to, że nie są to jedynie bezpodstawne przechwałki. Współdziałanie DCU z FBI, chińskimi władzami i holenderską policją w ramach Operacji b107 zaowocowało spektakularnym sukcesem.

16 marca o godzinie 11:00 czasu waszyngtońskiego Rustock zniknął z Sieci. Działający razem z FBI specjaliści z DCU odcięli serwery, służące do kontrolowania botnetu. Jednocześnie w kilku amerykańskich miastach dostarczono do firm hostingowych nakaz sądowy, wymuszający zaprzestanie świadczenia usług na rzecz spamerów.

W akcję zaangażowani byli również przedstawiciele koncernu medycznego Pfizer – duża część spamu wysyłanego przez Rustock dotyczyła bowiem różnego rodzaju leków, m.in. Viagry.

O sukcesie operacji Microsoft poinformował dopiero dzień później. Obawiano się, że przestępcy mają gotowy plan działania, pozwalający na odzyskanie kontroli nad botnetem. Nic takiego  – na razie — nie nastąpiło.

Nie jest to pierwszy sukces DCU. W lutym 2010 roku dzięki staraniom Microsoftu zakończył działalność botnet Waledac. W ramach Operacji b49 przejęto wówczas 276 domen, wykorzystywanych przez przestępców i nawiązano współpracę z amerykańskimi ISP w celu zapewnienia internautom pomocy z usunięciem malware.

W obu przypadkach prawnicy Microsoftu zastosowali formułę „ex parte TRO”, która sprawia, że przestępcy nie są informowani o toczącym się postępowaniu sądowym i jednocześnie zawiera czasowy zakaz wykonywania określonych czynności, uniemożliwiający kwestionowane działania do czasu wydania prawomocnego wyroku.

Zobacz również: Gadżetovlog o gadżetach

Pozwoliło to uniknąć sytuacji, w której spamerzy mogli uzyskać czas, potrzebny na reorganizację botnetu. Warto pamiętać, że sukces w walce ze spamerami oznacza jedynie pozbawienie przestępców kontroli nad botnetem. Na zainfekowanych komputerach wciąż pozostaje niebezpieczne oprogramowanie.

Zakazane reklamy, które można zobaczyć tylko w Internecie [TOP 10 plus wideo]

W związku z tym dla pełnego powodzenia operacji antyspamerskiej niezbędne jest działanie internautów, czyszczących swoje systemy z malware.

Gratulując DCU sukcesu warto zastanowić się nad długoterminową skutecznością podejmowanych działań. Choć przestępcy dostali bolesny cios, usunięto jedynie skutek, a nie przycznę problemu. Ponadto – nieco mniej serio – nie sposób uniknąć kłopotliwego pytania: czego możemy spodziewać się po zacieśnianiu współpracy Microsoftu z FBI?

Źródło: Download Squad

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym