Abiliti - elektronika w brzuchu człowieka
HENRYK TUR • dawno temuJest sterowana procesorem, ma chip sieci bezprzewodowej, przesyła sygnały do systemu nerwowego i kosztuje 21 tysięcy dolarów. Wszczepia się ją w jamie brzusznej, zaś jej nazwa to Abiliti. A do czego służy?
Nanomikroskop – widzimy coraz więcej
W założeniach ta "elektroniczna pigułka" ma być odpowiedzialna za wytwarzanie uczucia sytości u osób cierpiących na nadmierną otyłość. "Instalowana" jest blisko żołądka. Jedno z wyprowadzeń mocowane jest do receptorów nerwu poza żołądkiem. Dzięki temu przesyła ona do mózgu fałszywe uczucie sytości. Sygnały te są zmienne — inaczej system nerwowy przyzwyczaiłby się do nich i ignorował je. Jednak na tym nie koniec funkcjonalności Abiliti.
Naukowcy zbudowali milimetrowy komputer
Zobacz również: Wieczór Premier - 3D Mapping w Warszawie
W tym sprytnym urządzonku umieszczono także akcelerometr. Pozwala on określić, czy pacjent wykonuje zaplanowane ćwiczenia, zaś wszelkie dane przesyłane są prosto do laptopa lekarza. Ten wynalazek medyczny powstał dzięki kalifornijskiej firmie Intrapace i zaczyna się go stosować w klinikach leczenia otyłości w USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Choć jego koszt jest dwukrotnie większy niż używane powszechnie przy chorobliwej otyłości paskowanie żołądka, to jednak testy Abiliti pokazały, że daje świetne rezultaty.
Źródło: technologyreview.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze