Największe bombowce strategiczne II wojny światowej

Potężne, wielosilnikowe maszyny, zdolne dostarczyć tony bomb na odległość tysięcy kilometrów zmieniły oblicze drugiej wojny światowej. Stosowane przede wszystkim przez zachodnich aliantów stały się bronią, której państwa Osi nie były w stanie skutecznie przeciwdziałać.

Ten artykuł ma 8 stron:

Pe-8

W jednej ze swoich książek Wiktor Suworow (zbiegły rosyjski agent i popularyzator historii) stawia tezę, że losy radzieckiego lotnictwa strategicznego pokazują, kiedy Stalin zdecydował się na wzięcie udziału w nadciągającej, wielkiej wojnie.

Historia radzieckiego bombowca strategicznego sugeruje, że mógł to być rok 1936. Podczas blitzkriegu lotnictwo strategiczne, służące do niszczenia przemysłu przeciwnika, nie jest potrzebne, a liczą się samoloty taktyczne, przeznaczone do wspierania wojsk walczących na froncie.

Rozwój zaprezentowanego w 1936 roku samolotu prowadzony był niekonsekwentnie, co wynikało zarówno z uwarunkowań technologicznych, jak i zmiennych decyzji politycznych. Mimo problemów udało się stworzyć ciekawą konstrukcję, której atutem były dobre osiągi na dużych wysokościach. Do wybuchu wojny wyprodukowano nie więcej, niż 40 tych samolotów.

Po agresji Niemiec na ZSRR Pe-8 wzięły udział w odwetowych bombardowaniach Berlina. Przegrywający na całej długości frontu Związek Radziecki dokonał ważnego – z propagandowego punktu widzenia – wyczynu i w sierpniu 1941 roku zorganizował wyprawę bombową na Berlin.

W jej skład której weszło m.in. 7 samolotów Pe-8. Choć do bazy wróciła tylko jedna maszyna tego typu, cel został osiągnięty.

W czasie wojny produkcję kilka razy zawieszano i wznawiano. Planowano zbudować udoskonaloną wersję Pe-8, jednak rozwój tego samolotu został porzucony wraz z darem od losu, jaki Rosjanie otrzymali wraz z przymusowo lądującymi na ich lotniskach, amerykańskimi Superfortecami.

Chińczycy mają lepsze samoloty, niż USA

Chyba nikt z Was nie ma wątpliwości, że to Stany Zjednoczone mają najbardziej zaawansowane i najlepsze wojsko na świecie. Ich samoloty są najszybsze i…

Zobacz również: Star Trek obnażony

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Nadchodzą bioroboty. Zbudowano maszynę z żywej tkanki I ty możesz zostać królikiem doświadczalnym. Facebook robił testy psychologiczne na użytkownikach Nauka dogoniła "Matriksa" - człowiek jest źródłem energii dla wszczepionej w ciało elektroniki Neuromost, czyli cud nauki w praktyce: sztuczne połączenia nerwowe już działają! Projekt Albert: tragiczny los pierwszych astronautów. Zapomniani pasażerowie rakiet V2 Test Turinga z punktu widzenia psa i Rain Mana, czyli kolejna sensacja z niczego Od oglądania porno kurczy się mózg? Naukowcy właśnie to zbadali Polacy znowu najlepsi! Łazik marsjański Hyperion 2 pokonał międzynarodową konkurencję Lobotomia XXI wieku. Chip w mózgu żołnierzy zwalczy zespół stresu pourazowego Sparaliżowany człowiek w sterowanym myślami egzoszkielecie rozpocznie mundial Narkotyk dla mózgu. Neurostymulacja da nam taką rzeczywistość, jakiej zechcemy Odkryto tajemnicę ośmiornic. Dlaczego ich ramiona nie zawiązują się w supeł? Marsjańskie ogrody. Jak bezpiecznie zarazić Czerwoną Planetę ziemskim życiem? Krym to tylko początek. Rosja ujawnia plany kolonizacji Księżyca! Technologiczne mity. Rozmowa telefoniczna nie zwiększa ryzyka wypadku? Stephen Hawking ostrzega przed sztuczną inteligencją. To największy błąd ludzkości? Spece od nostalgii, domowych robotów i operacji na odległość. To są zawody przyszłości? Eksplozja nad Murmańskiem. Co wybuchło nad rosyjskim portem? NASA odkryła pierwszą tak podobną do Ziemi planetę, która znajduje się w strefie życia Technologiczne mity. Ile prób przeprowadził Edison przed wynalezieniem żarówki? Co będzie możliwe za 50 lat? Amerykanie przewidują przyszłość Takiego kamuflażu nie widzieliście! Dlaczego wojsko maluje swój sprzęt majtkowym różem? Polacy chcą lecieć na Marsa i nigdy nie wrócić. Jakie są ich motywacje?

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Największe działa, jakie kiedykolwiek zbudowano