Co nam daje dobra rozdzielczość?

Wpis gościnny z Multi-blog.pl.

Sprawę jakości obrazu HD/SD poruszałem już wiele razy. Nie ma wątpliwości, że kilkakrotnie większa liczba pikseli w obrazie 1080p (Full HD) w porównaniu z obrazem 540 (standardowa rozdzielczość) przekłada się na większą liczbę szczegółów, które możemy zaobserwować, oglądając film lub program telewizyjny. Jakie ma to znaczenie w czasie np. transmisji sportowych — nie trzeba kibiców przekonywać. Stąd coraz większa popularność pakietów telewizji cyfrowej oferujących programy nadawane w wysokiej rozdzielczości.

Jednak w naszych telewizorach wciąż mamy programy nadawane w różnych standardach. Najsłabszy obraz oferuje standard 540i (w systemie PAL, w amerykańskim systemie NTSC odpowiada mu standard 480i – na zdjęciu). W 540i obraz nadawany jest z tzw. przeplotem, czyli na zmianę wyświetlają się jego parzyste i nieparzyste linie. Ponieważ dzieje się to bardzo szybko – co 1/25 sekundy – odnosimy wrażenie, że jest to pełna klatka obrazu.

Nieco lepszą jakość oferuje standard 540p (480p w NTSC). Wyświetlają się w nim jednocześnie wszystkie linie obrazu. Od standardu 720p mamy już obrazy wysokiej rozdzielczości. Są one nadawane w dwóch wariantach: 720p i 1080i. Ten drugi jest nadawany z przeplotem, więc w zasadzie nie ma różnicy w jakości między obydwoma standardami (chociaż niektórzy twierdzą, że jest). Dopiero od 1080p można mówić o dużo lepszej jakości obrazu i większej liczbie szczegółów. Jednak nadawcy telewizyjni nie korzystają jeszcze z tego standardu — oferują go filmy nagrane na dyskach Blu-ray.

Jak bardziej obrazowo przedstawić różnicę między jakością obrazu SD i HD? Łatwo mogą ją sobie wyobrazić ludzie mający wadę wzroku. Otóż obraz SD odpowiada patrzeniu bez okularów przez kogoś, kto ma wadę minus 2 dioptrie. Obraz HD to ten, który widzimy po założeniu szkieł.

Źródło: Multi-blog

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?