Nigeryjski szwindel jest starszy niż Internet. Jak wykorzystali go oszuści w 1898 roku?

Zapewne wielu z nas przynajmniej raz zetknęło się z jakąś formą oszustwa, znanego jako nigeryjski szwindel. Represjonowani książęta, ministrowie upadłych rządów, sierżanci amerykańskiej armii służący w Afganistanie – cała ta malownicza zgraja chce się z nami podzielić swoim bajecznym bogactwem. Dzieje tego przekrętu są jednak znacznie starsze, niż Internet. Po raz pierwszy opisano go pod koniec XIX wieku!

Szwindel z Czarnego Lądu

Nigeryjski przekręt, zwany również nigeryjskim szwindlem ma wiele postaci. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowej popularności wśród oszustów, działających z terenu Nigerii. Oszustwo tak mocno kojarzone jest z tym afrykańskim państwem, że na Zachodzie znane jest również pod nazwą 419 scam, pochodzącą od numeru artykułu z nigeryjskiego kodeksu karnego.

Przekręt polega zazwyczaj (choć nie zawsze!) na obietnicy przekazania ofierze znacznej kwoty w zamian za niewielką wpłatę, która ma umożliwić np. przekupienie urzędników czy zdobycie odczynników, dzięki którym czarny papier zmieni się w dolary. Przykładowy scenariusz omawia serwis Securelist:

(…) Nieboszczyk nie jest krewnym odbiorcy, ale osobą o takim samym nazwisku. Nie posiada żadnych żyjących krewnych ani spadkobierców, nie sporządził też pisemnego testamentu – wydaje się więc, że całe jego ogromne bogactwo zostanie przejęte przez rząd! Nie chcąc dopuścić do zmarnowania tych pieniędzy, pracownicy banku, w którym są przechowywane, znajdują potencjalnego beneficjenta – osobę o tym samym nazwisku, która może zgłosić pretensje do pieniędzy po zmarłym. W zamian za swoje usługi proszą o niewielkie wynagrodzenie wynoszące zaledwie 30% pełnej kwoty.

Miliony wyłudzonych dolarów

Jeszcze w latach 90. w ten sposób Amerykanie tracili około 100 mln dolarów rocznie. Dziesięć lat później straty w samych tylko Stanach Zjednoczonych szacowano na prawie 200 mln dolarów, a w Wielkiej Brytanii na 150 mln funtów. W 2005 roku operator internetowych płatności, PayPal, postanowił przeciwdziałać oszustwom, zawieszając obsługę klientów z Nigerii.

Doszło nawet do tego, że nigeryjscy oszuści zostali w 2005 roku zbiorowo nagrodzeni Ig Noblem (więcej o tej nagrodzie przeczytacie w artykule „Ig Noble 2013. Leczenie amputowanych penisów i aresztowanie jednorękiego za klaskanie”), w dziedzinie literatury. Jak głosiło uzasadnienie, nagrodę przyznano za:

stworzenie i użycie e-maila do przekazu "wspaniałych krótkich opowiadań z postaciami takimi jak generał Sani Abacha, pani Mariam Sanni Abacha, mecenas Jon A. Mbeki i inni, z których każdy potrzebuje tylko trochę pieniędzy żeby odzyskać olbrzymią fortunę, którą następnie podzieli się z przyjemnością z czytelnikami"

Nie tylko Nigeria

Warto przy tym zaznaczyć, że nazwa przekrętu wydaje się dla Nigerii nieco krzywdząca. Choć to właśnie afrykańscy oszuści zdobyli światową sławę, to badania tego zjawiska z połowy poprzedniej dekady wskazują, że ponad 60 proc.oszukańczych wiadomości wysłano z terenu Stanów Zjednoczonych.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

Choć obecnie przekręt kojarzony jest z internetowymi oszustami, to jego historia jest znacznie dłuższa, niż istnienie Internetu. Po raz pierwszy opisał go „New York Times” w artykule z 1898 roku. Szwindel nie miał wówczas nic wspólnego z Nigerią i nosił nazwę „hiszpański więzień” - taki sam tytuł nosi film fabularny z 1997 roku, którego fabułę oparto na przekręcie. Wykorzystany mechanizm opisuje m.in. polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne:

Ofiary procederu miały wrażenie, że korespondują z bogatym arystokratą, który pod fałszywym nazwiskiem więziony jest w Hiszpanii i ze względów bezpieczeństwa nie może ujawnić swojego prawdziwego nazwiska. Potrzebuje pomocy zaufanej osoby, która wykupi go z więzienia. Ofiara jest kuszona szczodrą zapłatą za początkową pożyczkę, czasami także obietnicą poślubienia pięknej córki bogacza. Po wpłaceniu pieniędzy, piętrzą się kolejne kłopoty, co wymaga dodatkowych nakładów. Na końcu okazuje się, że nie ma ani pieniędzy, ani bogacza.

W poszukiwaniu naiwnych

Tylko czy naprawdę ludzie są aż tak głupi, by nabierać się na idiotyczne opowiastki? Odpowiedź jest jedna: są. I szczerze mówiąc wcale ich nie żałuję, bo chciwość nie tylko ich ogłupia, ale obnaża smutną prawdę – są gotowi wspomóc jakichś szemranych typów, by zdobyć pieniądze, pochodzące prawie zawsze z nielegalnych źródeł, jak defraudacje, kradzieże i oszustwa bankowe.

O tym, że przekręt nigeryjski działa, świadczy jednak fakt, że w naszych skrzynkach mailowych – zazwyczaj w spamie – wciąż lądują maile od nigeryjskich książąt. Gdyby to się nie opłacało, nikt by ich nie wysyłał.

Zagadnieniem postanowił zająć się m.in. zespół badawczy Microsoftu oraz Steven D. Levitt, autor słynnej "Freakonomii", poszukujący odpowiedzi na pytanie: dlaczego nigeryjski przekręt opiera się zazwyczaj na bardzo naiwnych historiach, które niemal dla każdego już na pierwszy rzut oka kojarzą się ze szwindlem?

Ekonomia oszusta

W obu przypadkach uzyskano podobne wnioski. Okazuje się, że jest w tym logika: oszuści celowo posługują się naiwnymi historiami. Ma to na celu odsianie osób, zdolnych do krytycznego myślenia, które zignorują lub od razu usuną taką wiadomość. Korespondencja z nimi to dla oszustów zbędne marnotrawienie zasobów.

Na niewiarygodną wiadomość odpowiedzą jedynie naiwniacy, z którymi – z punktu widzenia oszustów — opłaca się pracować. Jeśli ktoś jest tak łatwowierny, by potraktować serio bzdurną historię, to rośnie prawdopodobieństwo, że okaże się podatny na manipulację i zrobi to, czego się od niego oczekuje – wpłaci pieniądze.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Business Insider, Mother Jones, Microsoft, CBA, Securelist i Improbable Research.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Nadchodzą bioroboty. Zbudowano maszynę z żywej tkanki I ty możesz zostać królikiem doświadczalnym. Facebook robił testy psychologiczne na użytkownikach Nauka dogoniła "Matriksa" - człowiek jest źródłem energii dla wszczepionej w ciało elektroniki Neuromost, czyli cud nauki w praktyce: sztuczne połączenia nerwowe już działają! Projekt Albert: tragiczny los pierwszych astronautów. Zapomniani pasażerowie rakiet V2 Test Turinga z punktu widzenia psa i Rain Mana, czyli kolejna sensacja z niczego Od oglądania porno kurczy się mózg? Naukowcy właśnie to zbadali Polacy znowu najlepsi! Łazik marsjański Hyperion 2 pokonał międzynarodową konkurencję Lobotomia XXI wieku. Chip w mózgu żołnierzy zwalczy zespół stresu pourazowego Sparaliżowany człowiek w sterowanym myślami egzoszkielecie rozpocznie mundial Narkotyk dla mózgu. Neurostymulacja da nam taką rzeczywistość, jakiej zechcemy Odkryto tajemnicę ośmiornic. Dlaczego ich ramiona nie zawiązują się w supeł? Marsjańskie ogrody. Jak bezpiecznie zarazić Czerwoną Planetę ziemskim życiem? Krym to tylko początek. Rosja ujawnia plany kolonizacji Księżyca! Technologiczne mity. Rozmowa telefoniczna nie zwiększa ryzyka wypadku? Stephen Hawking ostrzega przed sztuczną inteligencją. To największy błąd ludzkości? Spece od nostalgii, domowych robotów i operacji na odległość. To są zawody przyszłości? Eksplozja nad Murmańskiem. Co wybuchło nad rosyjskim portem? NASA odkryła pierwszą tak podobną do Ziemi planetę, która znajduje się w strefie życia

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać