Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej

Ten artykuł ma 8 stron:

Lehky Tank vz. 38 — Czechosłowacja

Czechosłowacja poddała się Niemcom bez walki, jednak – gdyby zdecydowała się na zbrojny opór – mogła stanowić twardy orzech do zgryzienia. Czeska armia dysponowała bowiem całkiem licznym, nowoczesnym i dopracowanym sprzętem, dostarczanym przez lokalne fabryki zbrojeniowe. Przykładem może być m.in. Lehky Tank vz. 38 – czeski lekki czołg wyprodukowany w zakładach Škoda, górujący pod względem swoich parametrów nad sprzętem niemieckim tej samej klasy.

Dowodem świadczącym o jakości czeskich czołgów może być zachowanie Niemców. Choć wojsko III Rzeszy przez całą wojnę używało – na różną skalę – zdobycznego sprzętu, w tym również polskich czołgów 7TP, to czechosłowackie czołgi nie tylko przyjęto na uzbrojenie, ale przez kilka wojennych lat utrzymywano ich produkcję.

Czołgi Lehky Tank vz. 38 pod niemiecką nazwą PzKpfw Pz-38(t) brały udział w ataku na Polskę, Francję czy w agresji na Związek Radziecki. Choć ich uzbrojenie z czasem zaczęło być niewystarczające, to dopracowane podwozia stanowiły świetną bazę do modernizacji – oparto na nich takie konstrukcje, jak niszczyciel czołgów Marder III czy działo samobieżne Grille. Czeskie maszyny walczyły do końca wojny – w ostatnich latach podwozia wykorzystano do budowy niszczyciela czołgów Hetzer.

Czym zasłużył na miejsce w zestawieniu?

Za opracowanie tego czołgu czeskim inżynierom należą się wielkie gratulacje. Stworzyli sprzęt, należący w swojej klasie do światowej czołówki, a do tego posiadający duży potencjał modernizacyjny, dzięki któremu pozostawał w służbie od pierwszego do ostatniego dnia wojny.

Czołg napędzany siłą ludzkich mięśni [wideo]

Co stoi na przeszkodzie, aby zbudować swój własny czołg? Ktoś słusznie stwierdził, że nic i postanowił zmajstrować nieco okrojoną imitację tegoż…

Zobacz również: Gadżetomania TV: Historia komputerowej myszki

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Płaszcz przeciwdeszczowy z ziemniaków - dobry pomysł na niepogodę Naukowcy stworzyli antybakteryjny papier z grafenu Curiosity Rover wylądował! Mamy pierwsze zdjęcia z pokładu łazika Moje życie erotyczne- aplikacja dla zapracowanego mężczyzny Cud medycyny: sparaliżowana małpa chodzi. Wi-Fi zamiast rdzenia kręgowego Promy kosmiczne przestaną latać na orbitę. Czas na zmianę Powłoka niosąca śmierć Tego jeszcze nie wiedzieliśmy o krzemie! Jeżdżący panel słoneczny przyszłością motoryzacji? Mars napada! Dlaczego fascynuje nas Czerwona Planeta? Sensacyjne odkrycie - planeta, która przemierza kosmos Uczeni zamienią kurczaki w dinozaury [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Polski inżynier stworzył niezwykłą gaśnicę. Tłumi pożar za pomocą dźwięku Lot SpaceX i NASA. Nowe kombinezony dla astronautów debiutują podczas tej misji Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami?