Nowe źródło energii ukryte w Ziemi

Nowe źródło energii ukryte w Ziemi

Nowe źródło energii ukryte w Ziemi
Katarzyna Kieś
18.02.2011 09:03, aktualizacja: 11.03.2022 12:06

Co byście powiedzieli na to, gdyby wykorzystywana w waszych domach energia elektryczna powstawała dzięki gorącej magmie?

Co byście powiedzieli na to, gdyby wykorzystywana w waszych domach energia elektryczna powstawała dzięki gorącej magmie?

Pomysł na wykorzystanie potencjału cieplnego ukrytego w roztopionej masie pochodzącej z wnętrza Ziemi wcale nie jest zwariowany ani nawet nowy. Dotychczas jednak traktowany był bardziej jako futurystyczna ciekawostka niż rozwiązanie do wdrożenia w ciągu niedalekiego czasu.

Tymczasem naukowcy z kalifornijskiego UC Davis twierdzą, że dzięki obliczeniom uzyskanym na podstawie danych pochodzących z wykonanych przez nich odwiertów na Islandii można całkiem poważnie myśleć o tym, jak spożytkować tak duże źródło energii geotermalnej, jakim jest magma.

Z szacunków wynika, że gorąca masa ukryta pod powierzchnią Ziemi może zostać wykorzystana do produkcji suchej pary o temperaturze ok. 400ºC. To wystarczy, by wytworzyć 25 megawatów energii elektrycznej – taka ilość energii pozwoliłaby zasilić 25-30 tysięcy gospodarstw. O tym, z jakiej wielkości potencjałem energetycznym ma się do czynienia w przypadku magmy, świadczy fakt, że jedna zwyczajna studnia geotermalna zapewnia ok. 5-8 megawatów energii.

Naukowcy, którzy na Islandii w ramach Iceland Deep Drilling Project, rządowo-przemysłowego projektu (mającego na celu sprawdzenie, czy „nadkrytyczna woda” może zostać wykorzystana do produkcji energii) wiercili dziury w ziemi, początkowo chcieli dojść do głębokości ok. 4,5 km pod powierzchnię. Tymczasem już na głębokości nieco ponad 2 km natrafili na strumień gorącej magmy. Dalszy odwiert wstrzymano, ale uzyskany wynik natchnął naukowców do tego, by zacząć całkiem poważnie myśleć nad wykorzystaniem energii ukrytej w roztopionej skale.

Źródło: Eurekalert

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)