Połączenie Empiku i Merlina zablokowane. Co dalej z megafuzją w polskiej Sieci?

Połączenie Empiku i Merlina zablokowane. Co dalej z megafuzją w polskiej Sieci?

Spełnienie marzeń bibliofila (Fot. Flickr/gadl/Lic. CC by-sa)
Spełnienie marzeń bibliofila (Fot. Flickr/gadl/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
05.02.2011 17:03

Planowane połączenie Empiku i księgarni internetowej Merlin nie dojdzie na razie do skutku. Fuzję powstrzymał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlaczego?

Planowane połączenie Empiku i księgarni internetowej Merlin nie dojdzie na razie do skutku. Fuzję powstrzymał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlaczego?

Po wielomiesięcznych analizach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że połączenie dwóch gigantów będzie niekorzystne dla rynku. Fuzja Empiku i Merlina ograniczałaby – zdaniem UOKiK – konkurencję w internetowym handlu książkami.

Dodatkowo na decyzji zaważył fakt, że wielu wydawców jest niemal całkowicie uzależnionych od współpracy z planującymi połączenie firmami. Na szczególną uwagę zasługuje pozycja Empiku, którego działania mogą decydować o rynkowym sukcesie lub klęsce wielu książek.

Obie firmy ogłosiły planowane połączenie jeszcze w lipcu 2010 roku, jednak decyzja UOKiK zapadła dopiero teraz. Pokrzyżowało to plany Empiku, który spodziewając się pozytywnego werdyktu Urzędu chciał pierwotnie sfinalizować połączenie z Merlinem jeszcze w październiku zeszłego roku.

Merlin.pl
Merlin.pl

Na przeszkodzie tym planom stanęli między innymi wydawcy książek walczący o to, by nie dopuścić do powstania monopolu. Wprawdzie obie firmy po połączeniu nie przekroczyłyby ustawowego progu 40 proc. udziałów w rynku, jednak w praktyce ich pozycja byłaby wystarczająco silna, by kształtować rynek książek według własnych potrzeb.

Choć zgodnie z ustawowymi definicjami połącznienie oby firm nie spełniałoby definicji monopolu ani nawet firmy dominujące, praktyka byłaby inna. Połączenie dwóch najważniejszych na polskim rynku książek firm oznaczało faktyczną likwidację konkurencji w branży.

Decydujące okazały się badania, przeprowadzone przez UOKiK. Urząd zasięgnął opinii 1100 spółek związanych z rynkiem książek, z czego 400 prowadzi działalność w Internecie. Nietrudno zgadnąć, jakie były opinie konkurentów potencjalnego monopolisty. Wprawdzie sięganie do opinii bezpośrednich rywali może dziwić, jednak decyzja Urzędu wydaje się słuszna.

Empik.com
Empik.com

Plany przewidywały utworzenie nowej spółki E-Newco. W całości miał do niej wejść Merlin, ze strony Empiku spółka zostałaby zasilona jego działem internetowym. W rezultacie połączenia Empik miał otrzymać 60 proc. udziałów w nowej spółce.

40 proc., które przypadłyby właścicielom Merlina, miało zostać następnie odkupione przez Empik za 115 – 130 mln złotych. Po przejęciu przez Empik całości udziałów w E-Newco, spółka miała wejść na giełdę.

Empik i Merlin analizują możliwość odwołania się od decyzji UOKiK do sądu Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Warto podkreślić, że negatywna decyzja UOKiK to dopiero szósta odmowa od 2004 roku. W tym czasie Urząd wydał ponad 150 pozytywnych decyzji, dotyczących fuzji w różnych branżach.

Sądzicie, że z punktu widzenia e-klientów będzie lepiej, jeśli Empik i Merlin pozostaną osobnymi firmami?

Źródło: Wyborcza.biz

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)