Czy oni TO powiedzieli?

Czy oni TO powiedzieli?

Bill Gates (fot. wikipedia)
Bill Gates (fot. wikipedia)
Paweł Piejko
03.02.2011 20:00, aktualizacja: 11.03.2022 12:18

Rozwój technologiczny nigdy nie pozostawał bez reakcji znanych osób, które komentowały go w mniej lub bardziej celny sposób. Przed Wami subiektywny wybór złotych myśli dotyczących branży komputerowej, które do chwili obecnej wzbudzają z rozmaitych powodów kontrowersje - zarówno jeśli chodzi o treść, jak i autorów.

Rozwój technologiczny nigdy nie pozostawał bez reakcji znanych osób, które komentowały go w mniej lub bardziej celny sposób. Przed Wami subiektywny wybór złotych myśli dotyczących branży komputerowej, które do chwili obecnej wzbudzają z rozmaitych powodów kontrowersje - zarówno jeśli chodzi o treść, jak i autorów.

Z cytatami bywa tak, że rzadko są w stanie obronić się same. Po tym gdy się pojawią żyją już własnym życiem. Często bywają wyciągane z kontekstu (zwłaszcza swoich czasów), przeinaczane, a autorstwo bywa mylone lub zmieniane. W końcu fajnie jest móc posługiwać się słowami wypowiedzianymi przez jakiś autorytet, prawda?

Oto kilka przykładów słów, które padały w różnych czasach i z różnych powodów towarzyszyły im rozmaite kontrowersje czy to jeśli chodzi o treść, czy to jeśli chodzi o autorstwo, które dopisywano niekiedy dużo później.

[cytat]Myślę, że światowy rynek potrzebuje ok. 5 komputerów.[/cytat]

ang. I think there is a world market for about five computers

Thomas J. Watson
Thomas J. Watson

Te słowa z 1943 r. przypisuje się Thomasowi J. Watsonowi, ówczesnemu prezesowi firmy IBM. I niewątpliwie zwłaszcza kuriozalność połączenia tej bardzo nietrafnej przepowiedni z marką IBM-u sprawiły, że cytat zyskał tak wielką popularność. Nie ma jednak dowodów na to, że Thomas Watson kiedykolwiek coś takiego napisał bądź powiedział.

[cytat]Nie ma powodu, aby ktokolwiek chciał posiadać w domu komputer.[/cytat]

ang. There is no reason anyone would want a computer in their home.

Słowa Kena Olsena z 1977 r. przeszły do historii głównie dlatego, że bywają cytowane bez kontekstu. Bynajmniej, Olsen nie miał na myśli komputera osobistego, lecz dom centralnie sterowany za pomocą systemu komputerowego, który obsługuje drzwi, okna, sprzęt AGD, itp. I co do tego miał chyba rację.

[cytat]Komputery są bezużyteczne. Mogą dostarczać tylko odpowiedzi.[/cytat]

ang. Computers are useless, they only give you answers!

Nie wiadomo ani kiedy, ani czy faktycznie Pablo Picasso wypowiedział te słowa, w końcu zmarł w 1973 roku, gdy komputery raczkowały i nawet z tymi odpowiedziami było u nich kiepsko. Najstarsze powołanie się na nie pochodzi z 1983 r. jako zaczerpnięte z jednego z wykładów malarza. Ktokolwiek jej nie wypowiedział, zapewne jest to bardzo inspirująca sentencja.

fot. flickr.com by Max Braun
fot. flickr.com by Max Braun

[cytat]W ciągu 2 lat spam przejdzie do historii.[/cytat]

ang. Spam will be a thing of the past in two years' time.

Dla odmiany tym razem autor tych słów jest jak najbardziej potwierdzony. Taką obietnicę Billa Gatesa przytoczono w 2004 roku na łamach BBC i na nieszczęście autora bywa przytaczana do dzisiaj. Cóż, zawartość mojej skrzynki mailowej przekonuje, że obietnicy nie udało się spełnić...

[cytat]Są dwa słynne produkty, które pochodzą z Berkeley: LSD i UNIX. Nie wierzymy, aby to był zbieg okoliczności.[/cytat]

ang. There are two major products that came out of Berkeley: LSD and UNIX. We don't believe this to be a coincidence.

To ciekawe stwierdzenie krąży po Internecie jako słowa wypowiedziane przez niejakiego Jeremy'ego S. Andersona. Ciekawe to o tyle, że nie sposób dowiedzieć się kim tak naprawdę jest (był?) ów J. S. Anderson. Zresztą ani LSD, ani UNIX tak naprawdę nie pochodzą z Berkeley (chyba, że to jakiś skrót myślowy?).

fot. wikipedia
fot. wikipedia

[cytat]640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć.[/cytat]

ang. 640K ought to be enough for anybody.

Byłoby fajnie gdyby twórca (a wówczas szef) wielkiego koncernu powiedział coś takiego w 1981 roku, prawda? Wiele jednak wskazuje na to, że tak nie było, przynajmniej sam Bill Gates wielokrotnie temu zaprzeczał i nie istnieje na to żaden dowód.

[cytat]Człowiek to tani, 70-kilogramowy, nieliniowy, wielozadaniowy system komputerowy, które może być masowo produkowany przez niewykwalifikowaną siłę roboczą.[/cytat]

ang. Man is the lowest-cost, 150-pound, nonlinear, all-purpose computer system which can be mass-produced by unskilled labor.

Te słowa pojawiły się w jakimś dokumencie NASA w 1965 r., ale nie udało mi się natrafić na ich autora. Niewątpliwie to stwierdzenie dość brutalne, dające do myślenia i chyba nadal aktualne.

[cytat]Czyż nie tęsknicie za czasami, w których faceci byli facetami i pisali sterowniki dla własnych urządzeń?[/cytat]

ang. Do you pine for the days when men were men and wrote their own device drivers?

Takie słowa pojawiają się w książce autorstwa Linusa Torvaldsa i Davida Diamonda z 2001 roku: "Just for Fun: The Story of an Accidental Revolutionary." Szczerze? Jest cała masa ciekawszych rzeczy niż pisanie sterowników :)

Linus Torvalds
Linus Torvalds

[cytat]Technologia jest zdominowana przez dwa typy ludzi: tych, którzy rozumieją to, czym nie zarządzają oraz tych, którzy zarządzają tym, czego nie rozumieją.[/cytat]

ang. Technology is dominated by two types of people: those who understand what they do not manage and those who manage what they do not understand.

Tak naprawdę nie wiadomo kogo posądzać o tę sentencję. Jest to tzw. prawo Putta. Słowa te opublikowane zostały w 1981 roku w książce "Putt's Law and the Successful Technocrat" przez osobę posługującą się pseudonimem Archibald Putt.

Interpretacja jest prosta: technokracja sprowadza się do tego, że na stanowiskach kierowniczych zasiadają zwykle osoby nie znające szczegółów technicznych tego, czym zarządzają. Czy tak jest? Pewnie przykłady niektórych cytowanych tu osób zaprzeczają...

[cytat]Dla nas Internet to spełnienie marzeń. Tylko telepatia byłaby lepsza.[/cytat]

ang. The internet for us is a dream comes true (...) The only thing better would be mental telepathy.

Te słowa w połowie lat 90. wypowiedział Michael Dell. Jego firma zresztą bardzo szybko i intensywnie zainwestowała w rozwój sprzedaży online.

Ale co ciekawe - prawie w tym samym czasie padły ponoć słowa:

[cytat]Dostrzegam niewielki komercyjny potencjał w Internecie na najbliższe 10 lat.[/cytat]

ang. I see little commercial potential for the internet for the next 10 years.

Powyższe słowa przypisywane są Billowi Gatesowi i miał je wypowiedzieć w 1994 roku (krążą także plotki, że rok wcześniej powiedział: "Internet? Nie jesteśmy zainteresowani.") Czy  faktycznie miał aż tak odmienne poglądy niż Michael Dell? Sytuacja jest podobna jak w przypadku słynnych 640 KB, choć nie ukrywam, że całość ma potencjał, aby stanowić po prostu miejską legendę...

cytat antymaterii obawiam się mniej aniżeli Internetu.

(...) każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied.[/cytat]

Na koniec jak najbardziej autentyczne, złowieszcze słowa Stanisława Lema dotyczące Internetu. Padają w eseju słynnego pisarza z lat 90 pt. "Ryzyko Internetu". Esej był opublikowany na łamach "PC Magazine" a następnie wydany w zbiorze "[Bomba megabitowa](http://I see little commercial potential for the internet for the next 10 years. )" w 1999 roku.

Cóż, wiele wskazuje na to, że Lem nie pałał wielkim entuzjazmem do medium bez którego nie byłoby Gadżetomanii...

fot. wikipedia
fot. wikipedia
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)