Wikipedia kończy 10 lat. Jak świętują twórcy darmowej encyklopedii?

Wikipedia kończy 10 lat. Jak świętują twórcy darmowej encyklopedii?

Impreza urodzinowa (Fot. Flickr/emrank/Lic. CC by)
Impreza urodzinowa (Fot. Flickr/emrank/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
15.01.2011 17:04, aktualizacja: 14.01.2022 14:14

15 stycznia 2001 roku powstała Wikipedia. Projekt, który początkowo miał być jedynie pomocą przy tworzeniu Nupedii, przekształcił się w jedną z najważniejszych stron w Sieci. Jak twórcy Wikipedii uczcili okrągłą rocznicę?

15 stycznia 2001 roku powstała Wikipedia. Projekt, który początkowo miał być jedynie pomocą przy tworzeniu Nupedii, przekształcił się w jedną z najważniejszych stron w Sieci. Jak twórcy Wikipedii uczcili okrągłą rocznicę?

Społeczność wikipedystów ma powody do świętowania. Choć 10 lat to w Internecie kilka epok, tworzony przez nich portal udowodnił, że niekomercyjny projekt oparty na pracy wolontariuszy ma szansę zmienić oblicze Sieci.

Z okazji dzisiejszej rocznicy w ponad 300 miastach na całym świecie odbędą się imprezy i spotkania. W Polsce – zgodnie z zapowiedziami na rocznicowej stronie - wikipedyści będą świętować  w Częstochowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Strona główna Wikipedii - połowa 2001 r. (Fot. Web.Archive.org)
Strona główna Wikipedii - połowa 2001 r. (Fot. Web.Archive.org)

Okrągła rocznica to dobry czas do podsumowań i wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju. Jimmy Wales, doceniając obecne znaczenie Wikipedii, dostrzega również jej słabości. Jedną z nich jest – jego zdaniem - mało zróżnicowana grupa redaktorów.

Wszyscy tacy sami?

Jak stwierdziła Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Wikimedia Foundation, wśród wikipedystów brakuje różnorodności. Statystyczny redaktor encyklopedii jest 20- do 30-letnim mężczyzną z wyższym wykształceniem. W stosunku do całej populacji wśród wikipedystów jest ponad dwa razy więcej osób z doktoratami.

Aby bardziej zróżnicować grupę twórców treści Wikipedii wdrożony został program współpracy z uczelniami. Twórcami treści mają być w większym niż dotychczas stopniu studenci, piszący artykuły np. w ramach prac zaliczeniowych.

Choć różnorodność punktów widzenia jest trudnym do przecenienia atutem, można odnieść wrażenie, że osoby odpowiedzialne za rozwój Wikipedii mogą mimowolnie obniżyć jej jakość.

Jeśli zdaniem Sue Gardner problemem jest fakt, że treści tworzą dobrze wykształceni mężczyźni, to trudno wyobrazić sobie działania, która z jednej strony zapewnią różnorodność, a z drugiej pozwolą na zachowanie jakości i wiarygodności.

O ile kolejny postulat – dotyczący zwiększenia liczby redaktorów z wykształceniem humanistycznym – można uznać za sensowny, trudno dostrzec logikę w dążeniu do tego, by w pracach nad encyklopedią brała udział większa liczb osób z krajów rozwijających się, czyli – teoretycznie – z niższym poziomem edukacji.

Jeśli Wikipedia ma być czymś w rodzaju eksperymentu społecznego, zasypującego podziały między ludźmi o różnym poziomie wiedzy i wykształcenia, to postulowane kierunki rozwoju są z pewnością słuszne.

Zmiany to ryzyko

Z drugej strony warto zastanowić się, co zrobić, aby mimo wprowadzanych zmian Wikipedia pozostała dość wiarygodnym źródłem informacji, tworzonym z reguły przez ludzi, dysponujących określoną wiedzą i kompetencjami.

Dopóki jakość haseł nie pozostawia wiele do życzenia jest mi obojętne, kto je tworzy. Sądzę jednak, że jakość jest w tym wypadku pochodną poziomu wykształcenia twórców haseł.

10 lat istnienia Wikipedii to niewątpliwie wielki sukces. Miliony haseł i osób zaangażowanych w ich tworzenie, niezła wiarygodność, liczne wersje językowe, szybkość i stabilność działania oraz - co niezwykle istotne - bezpłatny dostęp do treści przy jednoczesnym braku reklam to atuty wyróżniające Wikipedię w Sieci.

Miejmy nadzieję, że wszystkie te zalety uda się zachować w kolejnych latach - czego, jak sądzę, warto życzyć szacownej jubilatce. A co Wy sądzicie o proponowanych kierunkach rozwoju Wikipedii?

Źródło: ReadWriteWeb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)