Szybki Internet bez kabli? Testujemy tani router WiFi 802.11ac Asus RT-AC52U

Kable nie są fajne, dlatego aktualnie niemal każdy posiada w domu router WiFi. Jednak bez wątpienia popularny standard WiFi 802.11n przestaje już wystarczać. Szybkość łączy systematycznie rośnie, natłok fal radiowych również, zmieniają się technologie budowy mieszkań. Efekt? Stary, dobry router nie wyrabia, połączenie staje się niestabilne, a w nowej lokalizacji zasięg jest słaby, choć między nim a odbiornikiem jest niewielki dystans. Lekarstwem na te problemy może być przejście na nowy standard transmisji, 802.11ac, który wprowadza sporo zmian względem poprzednika. Lepsza stabilność, większy zasięg i przepustowość – to w teorii mamy zyskać. A w praktyce? Przekonajmy się testując tani zestaw Asusa – router WiFi RT-AC52U z donglem USB-AC51.

Zdjęcie Symbol wireless network signal lights while working on laptop. pochodzi z serwisu Shutterstock

Ten artykuł ma 2 strony:

Zestaw WiFi 802.11ac w dobrej cenie

TL;DR

Router WiFi 802.11ac i adapter za niecałe 300 zł? Tak, taki zestaw właśnie proponuje Asus. I jest to dobra opcja dla tych, którzy korzystają z Sieci do przeglądania stron internetowych, sprawdzania poczty czy gier i mają łącze o prędkości 50–60 Mbps. Wówczas można liczyć na stabilne transfery i dobry zasięg. Dodatkowo router RT-AC52U ma naprawdę spore możliwości. Można skorzystać z opcji dual-WAN, stworzyć serwery NAS i DLNA, czy dokończyć pobieranie plików przy wyłączonym PC. Wady? Najszybsze łącza i klienci sieci p2p potrafią go spowolnić. Ale w końcu to średnia półka, więc cudów nie należy oczekiwać.

Większość potencjalnych chętnych do przejścia na standard WiFi 802.11ac mogą odstraszyć ceny, tak urządzeń jak i adapterów. Aktualnie prawie każdy smartfon i laptop mają kartę sieciową zgodną ze standardem N, a najtańsze routery, które go obsługują kosztują kilkadziesiąt złotych. Standard AC jest za to wspierany tylko przez co nowsze i lepsze karty sieciowe oraz routery, których ceny najczęściej przekraczają 150, a nawet 200 zł. Trzeba zatem zainwestować w wielu przypadkach co najmniej 200–300 zł (router + karta sieciowa). A z moich obserwacji wynika, że znakomita większość tych mniej świadomych użytkowników raczej nie wyobraża sobie inwestowania takiej sumki w coś, czego nie widać, co po prostu ma działać i nie sprawiać problemów.

Jeśli jednak już ktoś zdecyduje się przejść na nowy standard bezprzewodowej transmisji, bez wątpienia natrafi na dość atrakcyjny cenowo zestaw w postaci routera Asus RT-AC52U i dongla USB-AC51. Za komplet trzeba zapłacić ok. 300 zł, ale przynajmniej w teorii nowy standard powinien być tego warty. Dlaczego? Przede wszystkim działała on wyłącznie na mało uczęszczanym paśmie 5 GHz. Do tego pasmo ma naprawdę szerokie kanały transmisji. Podczas gdy w starszych standardach było to 20/40 MHz na kanał, teraz jest to 80/160 MHz. Na paśmie 5 GHz jest też więcej miejsca na kanały. Urządzenia w Europie nadają na częstotliwościach od ok. 5,15 GHz do 5,72 GHz (na paśmie 2,4 GHz zakres od ok. 2412 do 2472 MHz, czyli raptem 80 MHz).

Asus RT-AC52U

Do tego dochodzi mniejsze zużycie energii, szczególnie ważne w przypadku urządzeń mobilnych, oraz znacznie większa maksymalna przepustowość. Podczas gdy WiFi n zatrzymało się na teoretycznych 450 Mbps przy trzech strumieniach, o tyle WiFi ac pozwala na wykorzystanie do 8 strumieni i, dzięki m.in. zmienionej modulacji, osiągnięcie blisko 7 Gbps! Naturalnie na rynku konsumenckim najszybsze rozwiązania to AC1900, których ceny niekiedy przekraczają 1000 zł. Testowany router WiFi Asus RT-AC52U wspiera standard AC750, dołączony odbiornik natomiast AC450. Jednak w domowych warunkach takie (teoretyczne) prędkości transmisji powinny być w pełni wystarczające dla użytkownika posiadającego łącze do 100 Mbps. A jak jest w praktyce? Sprawdźmy!

Asus USB-AC51

Stylowy wygląd i przyzwoite wnętrze

Asus od dłuższego czasu robi wszystko, by jego sprzęt miał nie tylko dobre parametry, ale i był atrakcyjny wizualnie. I faktycznie, Asus RT-AC52U zaliczany do rodziny Black Diamond może się podobać. Dość kompaktowa obudowa utrzymana w czarnej tonacji, dzięki ukośnej kratce i lekkim załamaniom prezentuje się bardzo elegancko i pasuje do wnętrza nowoczesnego domu. Wszystkie anteny zostały wbudowane, toteż nie ma żadnych wystających elementów za wyjątkiem doprowadzonych przewodów LAN/WAN, USB i zasilającego. Router może pracować w pozycji poziomej, pionowej (w komplecie znajduje się niezbędna podstawka) lub zostać zawieszony w dogodnym miejscu na ścianie.

Asus RT-AC52U

Router WiFi Asus RT-AC52U ma wbudowany 4-portowy, 100 Mbit switch i port USB, który można wykorzystać do podłączenia pamięci masowych, modemów 3G/4G (failover) czy drukarek lub, po prostu, ładowania urządzeń mobilnych. Są też dedykowane przyciski do szybkiego włączania i wyłączania sieci WLAN, szybkiego podłączania urządzeń poprzez WPS oraz dodatkowy, do wyłączania routera. Wszystkie elementy obudowy są dobrze spasowane, a na jakość tworzyw nie można narzekać. W środku znalazły się 3 anteny (1 dla pasma 5 GHz i 2 dla 2,4 GHz). Do zarządzania całością wykorzystano procesor MediaTek (580 MHz) współpracujący ze 128 MB pamięci RAM. Oprogramowanie AsusWRT zmieściło się na wbudowanej 16-MB pamięci flash.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Asus RT-AC52U

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów 12,5 zł brutto za godzinę. Chcecie pracować w Amazonie za takie pieniądze? Od KKI.net.pl do Gmaila i Yandeksu. Jak moje maile opowiadają historię Internetu? 5 rzeczy, za które pokochałem robota ASIMO TouchPico - dotykowy projektor. Przy takiej tablicy mógłbym odpowiadać! Luksusowe marki za pół ceny? Nie, to kolejny sklep internetowy, którego lepiej unikać Snaptrax - czapka nowoczesnego DJ’a. Posłuchasz muzyki i porozmawiasz przez telefon! Cyberith Virtualizer – wirtualna rzeczywistość wzbogacona o bieganie, kucanie i podskoki iSwimband - ratownik na ręku. Opaska zapewni bezpieczne wakacje Allegrowicz pokazał całemu światu swoją kartę kredytową. Dobrze, że nikt nie skorzystał Black Hornet Nano – kieszonkowy dron wielkości owada. Latające maleństwa na linii frontu Zmartframe zmieni stary monitor w wielki tablet z Androidem Ujarzmić decybele - jak sprawić, by PC nie hałasował? Proste i tanie sposoby Diagnostyka dysku twardego Soundbook X3 i Jukebox JB-1 - głośniki bluetooth z różnych światów [test] Steam Controller z analogiem i przyciskami. W temacie padów naprawdę nie da się zrobić niczego nowego? Czytanie, wyświetlanie powiadomień i… granie. Obudowy zaczynają być wielofunkcyjne - super! Smart Phone Projector - wielkie kino w ogrodzie. Prosto ze smartfona! Defender. Powali sprawcę i zrobi mu zdjęcie

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot