Nie tylko koronawirus, czyli 14 niebanalnych filmów o epidemiach. Co wykończy ludzkość?

Nie tylko koronawirus, czyli 14 niebanalnych filmów o epidemiach. Co wykończy ludzkość?

Nie tylko koronawirus, czyli 14 niebanalnych filmów o epidemiach. Co wykończy ludzkość?
Łukasz Michalik
28.01.2020 03:24, aktualizacja: 29.01.2020 17:14

Co nam grozi? Kino od dawna zna odpowiedź na to pytanie, racząc nas sugestywnymi obrazami pandemii i chaosu, wywołanego infekcjami. Czego możemy się spodziewać? Oto kilka najciekawszych odpowiedzi, udzielonych nam przez X muzę. Jaki film dopisalibyście do tej listy?

UWAGA! Dawkowane z umiarem, ale jednak: SPOILERY!

Ludzkie dzieci (Children of Men)

Rok: 2006

Reżyser: Alfonso Cuarón

Dlaczego warto obejrzeć?

Zanim pan Cuarón zabrał się za „Grawitację”, trenował długie, pełne akcji i pozbawione cięć ujęcia w znacznie mniej sterylnych warunkach. „Ludzkie dzieci” przedstawia niedaleką przyszłość, w której świat ogarnęła epidemia bezpłodności, ostoją cywilizacji pozostaje Wielka Brytania, a pokój i dobro znajdują personifikację w postaci starego hipisa, który w leśnej chatce opiekuje się sparaliżowaną żoną, pali ziółka i słucha dobrej muzyki. Kapitalne ujęcia, przekonujący obraz starzejącego się świata bez przyszłości i banalna, ale trafna konstatacja, że bez kolejnego pokolenia wszystko, co stworzyła ludzkość nagle staje się zupełnie bezwartościowe.

Children of Men Official Trailer #1 - Julianne Moore, Clive Owen Movie (2006) HD

28 dni później (28 Days Later)

Rok: 2002

Reżyser: Danny Boyle

Dlaczego warto obejrzeć?

Jak to zwykle w tego typu filmach bywa, zagładę zafundowaliśmy sobie sami. Zabójczy wirus nie jest bowiem dziełem natury, a epidemia rozprzestrzenia się za sprawą zakażonych małp, wypuszczonych z laboratorium przez ekooszołomów. Reszta toczy się zgodnie ze znanym schematem, choć zamiast Stanów Zjednoczonych epidemia pustoszy Wielką Brytanię, zmieniając jej obywateli w żądne krwi istoty, podobne do zombiaków. Reszta opowieści to klasyczny survival horror, który – co trzeba przyznać – został wyjątkowo sprawnie zrealizowany. Warty uwagi jest również sequel, czyli „28 tygodni później”.

12 małp (Twelve Monkeys)

Rok: 1995

Reżyser: Terry Gilliam

Dlaczego warto obejrzeć?

To jeden z moich ulubionych filmów. Terry Gilliam wzniósł się na wyżyny, wykorzystując historię o niszczącej ludzkość pandemii jako tło dla czegoś znacznie ciekawszego – zabawy z widzem, który musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ogląda film SF o podróżach w czasie, czy może kapitalnie nakręcone studium choroby psychicznej.

12 Monkeys Official Trailer #1 - (1995) HD

Dreszcze (Shivers)

Rok: 1975

Reżyser: David Cronenberg

Dlaczego warto obejrzeć?

Z dzisiejszej perspektywy jedno z pierwszych dzieł rewelacyjnego reżysera prezentuje się nieco archaicznie, a powtarzane w wielu miejscach opowieści o rzekomej inspiracji dla Ridleya Scotta, pracującego nad „Obcym” są wynikiem dość zabawnej nadinterpretacji. Pełna golizny i brutalnych scen opowieść o szalonym eksperymencie i morderczych pasożytach, podkręcających libido swoich ofiar to pełnometrażowy debiut reżysera, który w kolejnych latach dał światu „Wideodrom”, „Nagi lunch” czy „eXistenZ”.

Shivers (1975) Trailer

Contagion - Epidemia strachu

Rok: 2011

Reżyser: Steven Soderbergh

Dlaczego warto obejrzeć?

To film inny, niż większość z tego zestawienia. Czy można coś nowego wymyślić w kwestii epidemii? Okazuje się, że tak – punkt widzenia. Contagion świetnie pokazuje mechanizmy, których doświadczamy również w mniej tragicznych okolicznościach: firmy farmakologiczne nie są organizacjami charytatywnymi i pracują nad tym, co przynosi im korzyść, a media najchętniej uciekłyby od niewygodnych pytań i tematów. Reżyser mógłby bez kompleksów uścisnąć dłoń George’a R. R. Martina – w tym filmie nie wystarczy należeć do plejady gwiazd, by uniknąć śmierci.

Contagion (2011) Official Exclusive 1080p HD Trailer

Epidemia (Outbreak)

Rok: 1995

Reżyser: Wolfgang Petersen

Dlaczego warto obejrzeć?

Twórcy filmu mogą mówić o wielkim szczęściu. Gdy pojawił się na ekranach kin, świat – podobnie jak w ostatnich dniach - z niepokojem śledził doniesienia na temat epidemii gorączki krwotocznej, wywoływanej przez wirusa Ebola. W „Epidemii” problemem jest wirus Motaba, przywleczony do Ameryki przez przywiezioną z Afryki małpę, a zagrożone epidemią miasto Cedar Creek zostaje poddane kwarantannie i odcięte od świata. Mimo banalnej fabuły film broni się specyficznym dla swoich czasów klimatem i – przede wszystkim – gwiazdorską obsadą.

Outbreak (trailer)

Miasto ślepców (Blindness)

Rok: 2008

Reżyser: Fernando Meirelles

Dlaczego warto obejrzeć?

Literackie arcydzieło noblisty José Saramaga wiele straciło po przeniesieniu na duży ekran. Mimo tego pozostaje świetną opowieścią, potwierdzającą stare przysłowie, które głosi, że w mieści ślepców jednooki jest królem. Epidemia ślepoty, która nagle spadła na nienazwane miasto sprawia, że odizolowany budynek, w którym zamknięto chorych, zmienia się w miejsce upadku cywilizacji i człowieczeństwa. Oglądając ten film nie mogłem pozbyć się skojarzenia, że to nowa, „dorosła” wersja „Władcy much”.

Blindness (2008) - Trailer

Jestem legendą (I Am Legend)

Rok: 2007

Reżyser: Francis Lawrence

Dlaczego warto obejrzeć?

Jeśli szukacie ambitnego kina, możecie przejść do następnego filmu. „Jestem legendą” to kolejna – i kolejna niezbyt udana – próba przeniesienia na ekran świetnej powieści Richarda Mathesona. Dlaczego zatem film znalazł się w tym zestawieniu? Moim zdaniem to przede wszystkim zasługa przepięknie przedstawionego, postapokaliptycznego Nowego Jorku. Ulice Wielkiego Jabłka w dzień stają się terenem łowieckim, a nocami areną zmagań z zombiakopodobnymi nieszczęśnikami, zainfekowanymi przez wyhodowanego w laboratorium wirusa, który miał leczyć raka.

I Am Legend - Official® Trailer [HD]

Panika na ulicach (Panic in the Streets)

Rok: 1950

Reżyser: Elia Kazan

Dlaczego warto obejrzeć?

Zwróćcie uwagę na rok premiery filmu - ponad pół wieku temu epidemia również inspirowała wyobraźnię filmowców. A ponieważ schematów dla tego typu filmów jeszcze nie było, również i to dzieło jest mocno poza schematem. Główny bohater musi znaleźć i zaszczepić morderców pewnego emigranta, który prawdopodobnie zaraził ich śmiertelną chorobą.

Panic in the Streets - 1950

Szaleńcy (The Crazies)

Rok: 1973

Reżyser: George Romero

Dlaczego warto obejrzeć?

Gdy George Romero kręci film, w którym nie ma żywych trupów, to tęsknota za zombiakami aż kapie z ekranu. Tym razem rolę zagrożenia wzięła na siebie epidemia wywołana przez broń biologiczną, nękająca mieszkańców miasteczka Evans City, które – jak to zwykle w takich przypadkach bywa – zostało poddane kwarantannie, surowo egzekwowanej przez wojsko.

Official Trailer: The Crazies (1973)

Grindhouse: Planet terror

Rok: 2007

Reżyser: Robert Rodriguez

Dlaczego warto obejrzeć?

Jeśli widząc nazwisko reżysera myślicie o różnych, związanych z nim stereotypach, to w Grindhouse: Planet terror znajdziecie je wszystkie. Wojskowy gaz zmienia mieszkańców amerykańskiego miasteczka w krwiożercze bestie, a czekające na nich perypetie to tylko pretekst, by pokazać walkę o przetrwanie osobliwej zbieraniny. Chcecie zobaczyć na ekranie karabin maszynowy ukryty w protezie jednonogiej tancerki gogo? Żaden problem!

Planet Terror (2007) Official Trailer #1 - Rose McGowan Movie HD

Rec

Rok: 2007

Reżyser: Jaume Balagueró, Paco Plaza

Dlaczego warto obejrzeć?

Hiszpański film każe nam śledzić losy dziennikarki, która wraz z kamerzystą towarzyszy strażakom podczas akcji. Wezwanie do jednej z kamienic przeradza się w walkę o przetrwanie, gdy budynek zostaje poddany kwarantannie, a jego mieszkańców zaczyna atakować nieznany wirus, zmieniający ludzi w krwiożercze bestie. Film doczekał się sequela i wersji hollywoodzkiej, ale podobnie jak w przypadku wielu innych tego typu konwersji, jeśli chcemy zobaczyć najlepszą część cyklu, po prostu sięgnijmy po film, od którego wszystko się zaczęło.

[REC] (2007) - Official Trailer

Cierń (Splinter)

Rok: 2008

Reżyser: Toby Wilkins

Dlaczego warto obejrzeć?

W moim prywatnym rankingu to dzieło tak złe, że aż godne polecenia. Jak to możliwe? To nie pierwszy i nie ostatni film, który uczy nas, że jadąc przez amerykańską prowincję lepiej nie zatrzymywać się po przebiciu opony, a stacja benzynowa pośrodku niczego z pewnością nie jest najlepszym miejscem na odpoczynek. Co zatem w nim wyjątkowego? W tym przypadku epidemia przebiega w skali mikro, dając chyba jedyną okazję, by zobaczyć w akcji pasożytnicze ciernie, zmieniające ludzi w skrzyżowanie zombiaka z jeżozwierzem.

Splinter Trailer

Zdarzenie (The Happening)

Rok: 2008

Reżyser: M. Night Shyamalan

Dlaczego warto obejrzeć?

Ekolodzy powinni być zachwyceni. Planeta, której zasoby od lat eksploatujemy, nie jest tak bezbronna, jak mogłoby się wydawać. Lekki, poruszający gałęziami powiew wiatru to zwiastun czegoś bardzo złego – epidemii masowych, niekiedy dość brutalnych samobójstw. Wszystkiemu winne są rośliny, które postanowiły dać ludzkości nauczkę za pomocą przenoszonych przez wiatr halucynogenów.

The Happening - Official® Trailer [HD]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)