Przelewy: kiedy dostaniesz swoją kasę?

Przelewy: kiedy dostaniesz swoją kasę?

Przelewy: kiedy dostanę swoją kasę?
Przelewy: kiedy dostanę swoją kasę?
Kira Czarczyńska
09.01.2011 23:00, aktualizacja: 14.01.2022 14:16

Niezależnie od tego, czy czekamy na przelew od kogoś, kto właśnie go wysłał, czy sami przelewamy sobie pieniądze z jednego konta na drugie, zawsze nieuchronnie pojawia się pytanie: kiedy dostanę swoją kasę? Czasami może to zająć chwilę, czasem nawet kilka dni. Od czego to zależy?

Niezależnie od tego, czy czekamy na przelew od kogoś, kto właśnie go wysłał, czy sami przelewamy sobie pieniądze z jednego konta na drugie, zawsze nieuchronnie pojawia się pytanie: kiedy dostanę swoją kasę? Czasami może to zająć chwilę, czasem nawet kilka dni. Od czego to zależy?

Czynników, wpływających na szybkość pojawienia się pieniędzy na naszym rachunku bankowym, jest kilka.

Z jakiego banku - do jakiego banku?

Najprościej jest, jeśli pieniądze 'idą' pomiędzy dwoma kontami w tym samym banku. Wtedy praktycznie od ręki po wyjściu z jednego, pojawiają się na drugim rachunku. Nie dajmy się jednak zwieść drobnej pułapce: to, że dwa banki należą faktycznie do tej samej grupy kapitałowej niekoniecznie oznacza, że przelew będzie tak szybki. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, trzeba to sprawdzić na infolinii lub stronie internetowej.

Przelewy między dwoma różnymi bankami mogą iść dłużej. Zależy to od...

Sesji wychodzących i przychodzących.

Banków jest sporo, dlatego ustalono wspólny system wykonywania przelewów. Poszczególne placówki wymieniają się między sobą, za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej, informacjami o tym, że Kowalski przelał właśnie 250 zł z banku A na konto Malinowskiego w banku B. Te informacje przekazywane są w tak zwanych sesjach:

  • sesja wychodząca - bank A wysyła do \centrali\ informację, że Kowalski ustawił przelew;
  • sesja przychodząca - bank B pobiera informację z \centrali\ i wie już, że Malinowskiemu ma się pojawić na rachunku 250 zł.

Różne banki mają sesje w różnych godzinach, dlatego przy szacowaniu czasu przelewu trzeba po prostu zerknąć do jednej z dostępnych tabel - na przykład w Money.pl

Przeliczając czas, trzeba uwzględnić więc:

  • o której przelew został ustawiony?
  • o której będzie sesja wychodząca w banku nadawcy?
  • o której będzie sesja przychodząca w naszym banku?

Czasami jednak te informacje też nie wystarczą. Zdarzają się bowiem...

Weekendy i święta.

Sesje Elixir funkcjonują w dni robocze. Dlatego jeżeli zlecimy przelew między bankami w piątek wieczorem, pieniądze wyjdą z naszego banku dopiero pierwszą sesją w poniedziałek. Podobnie jest w przypadku świąt. Zdarzyć się więc może, że na swój przelew poczekamy nawet kilka dni.

Warto też pamiętać, że choć sesja przychodząca jest np. o 12.00, pieniądze mogą pojawić się na koncie kilka-kilkanaście minut później. Nie warto więc od razu o 12.01 rzucać się do sprawdzania konta.

Jak sobie ułatwić szacowanie czasu przelewu?

Istnieje bardzo ciekawe narzędzie online, w którym wystarczy wpisać podstawowe dane dotyczące przelewu - a system sam przeliczy i powie nam, kiedy dotrą pieniądze. Jest to serwis o wiele mówiącej nazwie:

Musimy tylko podać godzinę ustawienia przelewu, określić bank, z którego wychodzi i do którego ma trafić kasa, a potem kliknąć w duży przycisk "Kiedy Kasa?". Dostaniemy prostą i czytelną odpowiedź, bez konieczności samodzielnego przeliczania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)