Bazylea

Bazylea

Bazylea
Paulina Tyburska
28.12.2010 10:08

W 1997 roku była Europejską Stolica Kultury. Może to dziwić, jako że jest jednym z niewielu szwajcarskich miast, które nie leży nad jeziorem. Jednak nie jest całkowicie pozbawiona wody, wręcz przeciwnie, na dwie części Grossbasel i Kleinbasel, dzieli ją rzeka Ren. Miasto graniczy zarówno z Niemcami, jak i z Francją. A w dodatku ma taką zaletę, że nie jest wielkie i zwiedzić je można w całości w weekend.

W 1997 roku była Europejską Stolica Kultury. Może to dziwić, jako że jest jednym z niewielu szwajcarskich miast, które nie leży nad jeziorem. Jednak nie jest całkowicie pozbawiona wody, wręcz przeciwnie, na dwie części Grossbasel i Kleinbasel, dzieli ją rzeka Ren. Miasto graniczy zarówno z Niemcami, jak i z Francją. A w dodatku ma taką zaletę, że nie jest wielkie i zwiedzić je można w całości w weekend.

Koniecznie trzeba przejść się najstarszym mostem w Szwajcarii – Mittlere Brucke. Został on wybudowany w 1226 r. przez Księcia-Biskupa Heinricha von Thun. Dla obrony mostu założono wtedy ufortyfikowane miasto Kleinbasel. Z uwagi na wprowadzenie komunikacji tramwajami elektrycznymi został on w 1905 r. zastąpiony nowym mostem.

Switzerland - The City of Basel

Wody źródlanej można napić się z jednej z 170 fontann, z jakich słynie to miasto. Jest wśród nich wiele zabytkowych, rzeźbionych fontann takich jak np. XIX-wieczna z małpką jedzącą winogrona na Andreasplatz oraz gotycka na Fishmarkt.

Bazyleę przejechać można zielonym, historycznym tramwajem. Wyrusza on w niedziele o 10:30 z dworca SBB. Podczas przejażdżki posłuchamy o historii miasta. Wybrać można wersję angielską, niemiecka i francuską.

Miasto opracowało pięć turystycznych tras, z których warto skorzystać, zwłaszcza jeśli mamy okrojony czas. Wszystkie mają swój początek na placu Marketplatz, który przez 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty jest wielkim miejskim targiem. Jednak nie polecam tam kupować, jest wyjątkowo drogo. Na placu stoi ratusz z ciemnoczerwoną fasadą. Powstawał w latach 1504-1514 i miał uczcić przystąpienie Bazylei do Konfederacji Szwajcarskiej, które to wydarzenie miało miejsce trochę wcześniej w 1501 roku. Jedną z sal projektował Hans Holbein Młodszy, który wiele lat mieszkał w tym mieście. Co ciekawe, zabytkowy ratusz wciąż pełni swoje funkcje.

Trasy noszą imiona sławnych mieszkańców Bazylei. Mamy do wyboru:

  1. Erasmus Walk – prowadzi nas szlakiem na górę, na której znajduje się Katedra Munster. Było to zawsze strategiczne miejsce z uwagi na dobre warunki obserwacyjne. Sama katedra była zaś do czasów reformacji (1529) siedzibą Księcia-Biskupa. Munsterplatz jest uważany za jeden z najładniejszych w Europie.

"Erasmus walk around Basel" Travelingdiva's photos around Basel, Switzerland (basel erasmus tour)

  1. Jackob Burckhardt walk – trakt ten wiedzie przez Freie Strasse, będącą najbardziej znaną ulicą handlową w Bazylei, aż do placu teatralnego (Theaterplatz). Plac ten charakteryzuje kontrast między nowoczesnym budynkiem teatru a zabytkowym kościołem neogotyckim Elisabethenkirche. Mamy też fontannę zapustową Jeana Tinguely, z ciekawymi rzeźbami wodnymi. Fontanna ta jest tradycyjnym miejscem spotkań bazylejskiej młodzieży.
  1. Thomas Platter walk – to spacer malowniczymi uliczkami byłej dzielnicy rzemieślników. Nazwy ulic pochodzą od rodzajów transakcji handlowych jakie się tu dokonywały np. aleja krawca (Schneidergasse). Następnie opuszczamy historyczną część miasta i wspinamy się na wzgórze. Znajdziemy tam zabytkową bramę miasta , Spalentor, będącą częścią masywnych fortyfikacji z XIV w. oraz najstarszy szwajcarski uniwersytet założony 1460 r. Tam też studiował i nauczał Thomas Platter.
  1. Paracelsus walk – trasa ta wiedzie wzdłuż doliny rzeki Birsig, po obu jej brzegach. Zwidzimy między innymi kościół św. Marcina oraz św. Leonarda, a także Lohnhof. Jest to byłe więzienie znajdujące się w zabytkowym budynku, a obecnie hotel, w którym spać można w pokojach przerobionych z cel dla skazańców. Na końcu czeka nas wizyta w Muzeum historii farmacji, gdzie zobaczyć można sprzęt używany za czasów Paracelsusa.
  1. Hans Holbein walk – tym razem zwiedzimy nabrzeża Renu, przepłyniemy promem z Grossbasel do Kleinbasel oraz przespacerujemy się mostem Mittlere Brucke. Po drodze odwiedzić możemy między innymi Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Papieru.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)