Wi-Fi Direct: nowy standard komunikacji na 20. urodziny WWW

Wi‑Fi Direct: nowy standard komunikacji na 20. urodziny WWW

Dostęp (Fot. Flickr/ElvertBarnes/Lic. CC by-sa)
Dostęp (Fot. Flickr/ElvertBarnes/Lic. CC by-sa)
Mariusz Kosakowski
26.12.2010 16:49

Na horyzoncie pojawił się nowy standard komunikacji bezprzewodowej. Rosjanie tymczasem myślą o Internecie z kosmosu. A to wszystko w 20. rocznicę urodzin WWW.

Na horyzoncie pojawił się nowy standard komunikacji bezprzewodowej. Rosjanie tymczasem myślą o Internecie z kosmosu. A to wszystko w 20. rocznicę urodzin WWW.

Nowy rok może przynieść kolejną rewolucję na rynku Internetu mobilnego. Chodzi o standard komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi Direct opracowany przez Wi-Fi Alliance. Standard ten wchodzi od jakiegoś czasu na rynek - premierowe urządzenia pojawiły się na Zachodzie w październiku.

Obecnie typowe moduły Wi-Fi są umieszczane w laptopach czy smartfonach. Ich zasięg waha się od kilkunastu metrów do kilku kilometrów, w zależności od zastosowanej anteny. Przepustowość sięga 300 Mb/s.

Wadą tego standardu są problemy z tworzeniem własnych sieci ad hoc złożonych z kilku urządzeń. Potrzebny jest do tego punkt dostępowy bądź router. Wi-Fi Direct ułatwia wymianę danych i upodabnia klasyczne Wi-Fi do technologii Bluetooth.

Jeżeli Wi-Fi Direct będzie tak samo łatwy w obsłudze jak Bluetooth zapewne zmiecie ten ostatni standard z rynku. Powód jest prosty - po co instalować w urządzeniu dwie technologie, które służą temu samemu, a dodatkowo zwiększają jego gabaryty i pobór energii?

Ponadto Bluetooth oferuje krótszy zasięg (do 100 m) i mniejszą przepustowość (do 48 Mb/s).

Sposób działania nowego standardu przedstawia poniższy klip:

Nowy format przesyłania danych to świetny prezent z okazji 20. urodzin WWW, które miały miejsce 25 grudnia. Twórcy pierwszej strony internetowej - Tim Berners-Lee i Robert Cailliau – z pewnością nie śnili o czymś takim jak Kosmonet.

Jest to pomysł rosyjskich inżynierów na Internet z kosmosu - o podobnej inicjatywie już pisaliśmy. Jak informuje gazeta „The Voice of Russia” priorytetem Kosmonetu będzie nawigacja samolotów i satelitów.

Kosmonet ma być całkowicie niezależny od infrastruktury naziemnej, co zapewni dostęp do Sieci nawet po wystąpieniu klęsk żywiołowych. Projekt ma pochłonąć 20 mld dolarów i zacząć przynosić dochody po 10 latach od uruchomienia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)