Zostawcie Amazona! To nie troska o pracownika - to populizm każe krytykować firmę!

Amazonowi zarzuca się wyzysk, chciwość i niewolnicze traktowanie pracowników. Te oskarżenia są jednak absurdalne.

Zdjęcie paczek pochodzi z serwisu shutterstock.com

Zdjęcie paczek pochodzi z serwisu shutterstock.com

Amazon płacić będzie Polakom 12,5 zł lub 13 zł na godzinę. Niestety, nie za oglądanie filmów albo testowanie nowych modeli Kindle, ale za pracę fizyczną. A konkretnie chodzenie, podnoszenie ciężarów i tego typu zadania. Nie ma lekko. Ale czego można się było spodziewać po robocie w magazynie?

W Sieci tymczasem oburzenie, bo rzekomo Amazon znalazł w Polsce niewolników. O zdenerwowaniu rodaków pisała Marta.

Amazon wykorzystuje Polaków?

Czytam te wszystkie negatywne komentarze i zastanawiam się — czy ludzie chcieliby, żeby Amazon w ogóle nie otwierał u nas magazynów? A co za tym idzie — żeby prawie 3 tysiące ludzi wciąż było na bezrobociu, a prawie 5 tysięcy nie miało pracy w okresie świątecznym?

No bo tak to działa. Amazon zatrudni chętnych. Nic na siłę, nikt nie będzie robił łapanek, bo zatrudnia się tych, którzy sami się zgłosili. Im to 13 zł na godzinę śmierdzieć nie będzie, tak jak niektórym komentującym. Dlaczego? Bo nie mają innej pracy. A może mają, ale jeszcze gorzej płatną. I kto tu jest tym złym panem z batem?

Łatwo pisać, że 13 zł za godzinę to nic. Że śmieszne pieniądze. Że amerykańska firma wykorzystuje Polaków. Szkoda tylko, że nikt nie pisze o rzekomym wykorzystywaniu Polaków przez… Polaków. Niestety, ale rodak rodakowi daje czasami jeszcze mniejsze stawki. I to w dużo gorszych warunkach.

Mnie to nie oburza, widocznie jest zapotrzebowanie na taką pracę za takie pieniądze. I być może jest nawet konkurencyjna do innych ofert. Znowu ponawiam pytanie: kto jest tym złym panem?

Zdjęcie pudełka pochodzi z serwisu shutterstock.com

Na pewno nie Amazon. To nie ich wina, że w Polsce może zatrudnić takich samych pracowników, co w Niemczech, tyle że płaci im się tutaj 3 euro, a nie 10,5. Zastanówmy się, co i kto jest za taką sytuację odpowiedzialny. Nie, nie prezes Amazonu.

Zobacz również: GoPro 3D

Irytuje mnie populizm. Niektórzy znaleźli sobie czarny charakter, w który można uderzać. I naprawdę nieistotne jest to, że chodzi tu o Amazona, więc dlatego się cieszę i ich tłumaczę, bo to firma, którą mógłbym lubić za Kindle i za tanie płyty z muzyką.

Niech rynek zadecyduje o tym, czy taka praca jest dobra, czy zbyt ciężka. Niech ludzie sami sprawdzą, czy to trzynaście złotych jest w sam raz, czy za dużo. I niech sami zadecydują o tym, gdzie wolą pracować. Nie ma sensu robić nagonki.

Zdjęcie internetowych zakupów pochodzi z serwisu shutterstock.com

Tym bardziej że brzmi to śmiesznie dla kogoś, kto pracy naprawdę potrzebuje. Być może piszący te oskarżenia pod adresem Amazonu rozejrzeliby się po rynku pracy i zobaczyli, że nawet zły Amazon może być lepszy niż roznoszenie ulotek w deszczu i śniegu czy praca w innych magazynach za dużo, dużo mniejsze pieniądze.

Was wcale nie obchodzi “dobro pracowników”. Chcecie przypodobać się tym, którzy w magazynie i tak by nie pracowali, bo mają dużo lepiej płatne zajęcie, więc ględzą o niesprawiedliwości i wyzysku tylko dlatego, że takie hasełka ładne brzmią. To jest dopiero cynizm i oszustwo.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów W Amazonie jak na plantacji bawełny? Trzeba mieć zdrowy kręgosłup do tej pracy Polaroid Cube - GoPro ma konkurenta. Najmniejsza kamerka na świecie z wygodnym uchwytem 20 rdzeni w desktopie już za 2 lata - AMD zagrozi Intelowi? Nie lubię już biedronkowych wyprzedaży. Drodzy gracze, daliśmy się nabrać! VOCCA - żarówka sterowana głosem. Gadżet z najciekawszą kampanią na Kickstarterze! W wieku 14-15 lat najszybciej uczymy się nowych technologii. Potem jest już tylko gorzej Alienware 13 - marzenie mobilnego gracza! Andy Warhol i stara Amiga. Jakie skarby zapisano na zapomnianych dyskietkach? Navdy – wyświetlacz HUD na szybie każdego samochodu. Również tego starszego! Amerykańscy żołnierze zjedzą wydrukowaną pizzę. Przyznaję, coś mi uciekło - druk 3D jak magia! Teraz to będę się uczył! Najlepsze gadżety dla uczniów [zestawienie] Bose SoundTrue around-ear – lekkie i stylowe słuchawki dla aktywnych [test] Rosyjscy hakerzy atakują Ukrainę. Cyberwojna nam grozi czy może już trwa? Będą nowe dowody osobiste. Szkoda, że wciąż staroświeckie - to dowód na to, że daleko nam do e-państwa Packed Pixels - co dwa ekrany to nie jeden. Masz iPada? Będziesz zachwycony! Timex Ironman One GPS+. Samowystarczalny smartwatch dla aktywnych PolakPotrafi.pl: polska cewka Tesli gra błyskawicami muzykę z „Piratów z Karaibów”!