Autonomiczny samochód jak telefon - będzie pyskować i rozkazywać. Przygotujmy się na poniżanie przez technologię

Autonomiczny samochód będzie mógł nas zabić, więc niby dlaczego miałby być dla nas miły?

Zdjęcie twarzy pochodzi z serwisu shutterstock.com

Zdjęcie twarzy pochodzi z serwisu shutterstock.com

Halo! Jutro ostatni dzień na rozmowy! Doładuj konto! - za każdym razem, gdy dostaje taki SMS, jestem oburzony. Nie wiem na co liczy mój operator — że zrobi mi się smutno? Że odpiszę: “przepraszam bardzo, już wpłacam pieniądze”? Ma mi być głupio?

Nie wiem, czy mój telefon jest dla mnie i ładuję go, kiedy ja chcę, czy może to on mi rozkazuje i wyznacza datę, w której mam go nakarmić. Kto tu jest panem? Mam wrażenie, że już dawno nie ja.

Zerknijcie na automaty z napojami i kawą. Na biletomaty i parkomaty. Już dawno zapomniano o grzecznym, miłym i kulturalnym “proszę włożyć”, “proszę wyjąć”. Jest za to: “włóż, wyjmij”. Jeszcze bez wykrzyknika, ale i tak łatwo pomyśleć, że to nie my wydajemy komendy, tylko jesteśmy trybikiem w tej maszynie.

Automat nie powstał po to, żebyśmy my go obsługiwali. Raczej to my jesteśmy dla automatu

Zdjęcie robotów pochodzi z serwisu shutterstock.com

A przecież będzie jeszcze gorzej. Jakiś czas temu Łukasz pisał o autonomicznych autach, w których będziemy pasażerami. Nie będziemy mieć żadnej władzy - wsiądziemy, grzecznie poprosimy o podwózkę i z nadzieją odjedziemy, licząc na to, że nie dojdzie do żadnej awarii i wypadku, a jeśli nawet, to przeciwnym pasem będzie jechał były kryminalista (-50 do reputacji), a nie poseł na sejm (może i -100 do honoru, ale za to +75 do prestiżu). W innym przypadku — po nas.

I czy algorytmy sterujące samochodami będą tak samo obiektywnie ceniły życie wszystkich ludzi? A może zaczną kierować się chłodną matematyką i mając do wyboru starego i młodego, sprawią, że szkodę, obrażenia lub śmierć poniesie ten pierwszy? Uratują cenionego neurochirurga, a poświęcą bezrobotnego? Potraktują kobietę w ciąży jako jedno, półtora czy dwa życia? Czytaj więcej

Skoro na tym autonomicznym samochodzie ciążyć będzie taka odpowiedzialność — szybka ocena, kto ma przeżyć, a kogo ma poświęcić — to naprawdę nie wiem, dlaczego taki samochód miałby być dla nas… miły.

No bo kim dla technologicznego szofera będę? Kimś zdanym na jego łaskę. Na pewno nie będę jego panem. Raczej… niewolnikiem.

Zobacz również: GoPro 3D

Człowiek niewolnikiem technologii

Wiem, stwierdzenie “staliśmy się niewolnikami” technologii brzmi strasznie banalnie i nudno. Przerabialiśmy to nieraz — w filmach i książkach science-fiction. Ale gdy tak trzymałem telefon z kolejnym rozkazem, to skojarzenie było jedno.

Już dajemy sobą pomiatać, więc naprawdę boję się o to, co będzie za kilkanaście lat. “Wlej benzynę!” - wyświetli komunikat samochód Google'a i łaskawie da sobie wlać benzynę. A co jeżeli będzie grymasił? “Tej taniej nie chcę! Lej lepszą!”.

Zdjęcie sztucznego serca pochodzi z serwisu shutterstock.com

“Złóż zamówienie” - powie iPad, który jakiś czas temu zastąpił kelnera, bo ten wcześniej głosował za podwyżką płacy minimalnej (głupio zrobił, tak swoją drogą). Później rozkaże “zjedz wszystko!” i na koniec doda: “daj napiwek!”.

Już dawno przegraliśmy tę walkę — i przypominają mi o tym SMS-y i napisy na automatach. Nie walkę o “niezależność”, ale o zwykły szacunek. Nie jesteśmy, a tym bardziej nie będziemy, kimś, do kogo należy zwracać się kulturalnie.
[h2]Człowiek człowiekowi…
Tylko wiecie co? To nie wina technologii. To tylko przykrywka. Ktoś przecież te SMS-y konstruuje. Ktoś wymyśla zdania, które mają pojawić się na automatach. Ktoś zaprogramuje samochód, by w odpowiednim czasie wyświetlił prawidłowy komunikat.

Zdjęcie sztucznej kobiety pochodzi z serwisu shutterstock.com

Nadchodząca technologia uwypukli smutną rzeczywistość — chamów jest więcej niż porządnych. I niestety nic już nie da odcięcie się od ludzi. Będziemy o tym pamiętać za każdym razem, gdy wejdziemy do autonomicznego auta albo nawet gdy zatrzymamy się na kawkę w pustej kawiarni.

Problemem technologii jest w końcu to, że wymyślił ją człowiek. Niestety coraz częściej ten gorzej wychowany.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Intel Broadwell – czego można spodziewać się po Intel Core 5. generacji? Google dużo wie, ale nie umie myśleć. 6-latek wciąż jest inteligentniejszy od wyszukiwarek Om/One - głośnik, który lata. Idealny na odlotowe imprezy! Zostawcie Amazona! To nie troska o pracownika - to populizm każe krytykować firmę! W Amazonie jak na plantacji bawełny? Trzeba mieć zdrowy kręgosłup do tej pracy Polaroid Cube - GoPro ma konkurenta. Najmniejsza kamerka na świecie z wygodnym uchwytem 20 rdzeni w desktopie już za 2 lata - AMD zagrozi Intelowi? Nie lubię już biedronkowych wyprzedaży. Drodzy gracze, daliśmy się nabrać! VOCCA - żarówka sterowana głosem. Gadżet z najciekawszą kampanią na Kickstarterze! W wieku 14-15 lat najszybciej uczymy się nowych technologii. Potem jest już tylko gorzej Alienware 13 - marzenie mobilnego gracza! Andy Warhol i stara Amiga. Jakie skarby zapisano na zapomnianych dyskietkach? Navdy – wyświetlacz HUD na szybie każdego samochodu. Również tego starszego! Amerykańscy żołnierze zjedzą wydrukowaną pizzę. Przyznaję, coś mi uciekło - druk 3D jak magia! Teraz to będę się uczył! Najlepsze gadżety dla uczniów [zestawienie] Bose SoundTrue around-ear – lekkie i stylowe słuchawki dla aktywnych [test] Rosyjscy hakerzy atakują Ukrainę. Cyberwojna nam grozi czy może już trwa?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot