10 najważniejszych odkryć i wydarzeń naukowych lat 90. GMO, klonowanie i terapia HIV

Lata 90. to wyjątkowa epoka. Francis Fukuyama zapowiedział je, obwieszczając nowe czasy esejem „Koniec historii”, półwieczne zagrożenia zimnej wojny odeszły w zapomnienie, cały świat chciał widzieć za oknem złote łuki McDonalda, a rozwój gospodarczy i wzrost dobrobytu wydawał się równie naturalny, jak światowa dominacja Microsoftu. Co lata 90. zmieniły w świecie nauki?
Ten artykuł ma 10 stron:
1990 r. — teleskop Hubble'a na orbicie
Po co umieszczać teleskop w przestrzeni kosmicznej? Idea, by przyrządy obserwacyjne umieścić na orbicie, nie jest nowa – pierwsze pomysły pojawiły się jeszcze w latach 20. XX wieku. Do pomysłu powrócono w latach 70., jednak na jego praktyczną realizację trzeba było czekać aż do lat 90.
Umieszczony na orbicie teleskop ma istotną przewagę nad urządzeniami naziemnymi: w kosmicznym teleskopie obserwacja Kosmosu nie jest zakłócana przez atmosferę, dzięki czemu można uzyskać wyższą jakość obrazu. Dzięki teleskopowi powstało ponad 10 tys. prac naukowych oraz – m.in. Ekstremalnie głębokie pole Hubble’a – najdalej – w całej historii astronomii, sięgające zdjęcie przestrzeni kosmicznej.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze