Mapy online - najlepsze serwisy w Sieci [TOP 8]

Mapy online - najlepsze serwisy w Sieci [TOP 8]

Ziemia (Fot. Flickr/puroticorico/Lic. CC by)
Ziemia (Fot. Flickr/puroticorico/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
27.11.2010 19:36, aktualizacja: 14.01.2022 14:29

Planując wycieczkę lub dalszy wyjazd, coraz częściej korzystamy z serwisów udostępniających mapy online. Dostępne w Sieci witryny różnią się szczegółowością i liczbą dodatkowych funkcji. Jakie strony są najbardziej przydatne dla mieszkańców Polski?

Planując wycieczkę lub dalszy wyjazd, coraz częściej korzystamy z serwisów udostępniających mapy online. Dostępne w Sieci witryny różnią się szczegółowością i liczbą dodatkowych funkcji. Jakie strony są najbardziej przydatne dla mieszkańców Polski?

Usługa Google'a to baza zawierająca mapy online i połączone z nimi zdjęcia lotnicze oraz satelitarne. Obejmuje swoim zasięgiem niemal cały świat, jednak nie wszystkie regiony można oglądać w maksymalnym przybliżeniu.

Szczegółowość zdjęć Polski jest jednak zadowalająca – w większości przypadków można zobaczyć nawet pojedyncze drzewa.

Mapa, poza oglądaniem terenu w wybranej skali, daje wiele innych możliwości - można poszukiwać konkretnych adresów, obiektów lub ulic. Możliwe jest również wpisanie współrzędnych geograficznych. Ponadto do wielu lokalizacji dołączone są zdjęcia lub obraz z kamer internetowych.

Serwis Google Maps pozwala na wytyczenie trasy między wybranymi punktami. Droga do celu zostaje pokazana na mapie, obok której pojawia się również tekstowy opis trasy.

Z serwisem zintegrowana jest kontrowersyjna usługa Google Street View, pozwalająca na oglądanie wybranych lokalizacji (na liście nie ma na razie polskich miast) z poziomu oczu przechodnia.

Należący do Onetu Zumi został uruchomiony w 2007 r. jako pierwszy polski serwis oferujący mapy online. Udostępniane przez Zumi mapy są połączone z bazą firm i adresów, możliwe jest również nakładanie na siebie siatki ulic i zdjęć satelitarnych.

Ze względu na lokalny charakter serwisu jakość zdjęć terenów Polski jest zazwyczaj bardzo dobra – pojedynczy piksel odwzorowuje 10 cm. Serwis duży nacisk kładzie na rozbudowę bazy teleadresowej, prezentując użytkownikom maksymalnie szczegółowe informacje o firmach.

Zumi został również zintegrowany z bazą wystawionych na sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Serwis oferuje ponadto wyszukiwanie tras i połączeń komunikacji publicznej, jednak usługa ta wymaga jeszcze dopracowania.

Mapy online oferowane przez Microsoft to rozwinięcie usługi Windows Live Maps. Podobnie jak inne duże serwisy tego typu, oferuje zarówno mapy, jak i zintegrowane z nimi zdjęcia. Cechą szczególną serwisu Bing Maps jest Bird's-Eye View– zdjęcia wybranych miast zrobione pod kątem 45 stopni.

Bing Maps umożliwia wytyczanie tras, a ciekawym uzupełnieniem tej usługi jest wskaźnik natężenia ruchu na drogach. Niestety ta funkcja nie obejmuje na razie obszaru Polski.

Starając się nadrobić dystans do lidera, którym jest serwis Google Maps, Microsoft rozpoczął wdrażanie StreetSide View – odpowiednika Google Street Wiev.

Serwis reklamuje się jako najdokładniejsza cyfrowa mapa Polski. Choć strona główna prezentuje się skromnie, a liczba oferowanych funkcji nie zachwyca, pozory mylą. Targeo nie ma może tylu wodotrysków, co bardziej znane serwisy, ale za to oferuje bardzo dokładną, pełną szczegółów mapę Polski.

Ze względu na swoją specyfikę serwis zapewnia bardzo dokładne - z uwzględnieniem numeracji budynków - wytyczanie tras przejazdu. Dodatkowym atutem jest aktualizowany na bieżąco podgląd natężenia ruchu na głównych drogach.

Targeo wydaje się doskonałą propozycją dla wszystkich kierowców, dla których mniej istotne są różnorodne ciekawostki związane z danymi miejscami, natomiast kluczową sprawą pozostaje precyzyjne i bezbłędne wytyczenie trasy na mapie online.

JakDojade to nie tylko mapy online, ale przede wszystkim wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej. Niestety, JakDojade obejmuje swoim zasięgiem jedynie kilka polskich miast: Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawę i Wrocław.

Serwis działa na bazie Google Maps, rozbudowując funkcje oferowane przez Google'a o bardzo przydatną wyszukiwarkę. JakDojade, ze względu na swoje przeznaczenie, oferowany jest również w wersji light, dedykowanej telefonom komórkowym.

Wyszukiwarka połączeń zawiera listę przystanków i lokalizacji, można również wpisywać współrzędne geograficzne.

Doskonałym pomysłem jest udostępnienie kilku opcji pozwalających na filtrowanie wyników wyszukiwania. Użytkownik może ograniczyć liczbę przesiadek, wykluczyć piesze wędrówki lub znaleźć mniej wygodne, ale za to najszybsze połączenie.

Kolejnym polskim serwisem działającym dzięki Google Maps jest Szukacz. Zintegrowane z niszową wyszukiwarką internetową mapy online pozwalają na nałożenie na obraz Polski licznych warstw zawierających przydatne informacje.

Są to między innymi miejsca opisane w Wikipedii, różnego rodzaju budynki, sieci restauracji i barów, a nawet nadajniki GSM z uwzględnieniem częstotliwości!

Jednym z najstarszych serwisów oferujących mapy online, połączone z lokalizatorem i modułem wytyczania tras, jest ViaMichelin.

Serwis został uruchomiony jeszcze w 2001 r. na bazie ogromnej bazy danych. Właściciel serwisu, firma Michelin, poza branżą motoryzacyjną od kilkudziesięciu lat zajmuje się bowiem publikowaniem cieszących się bardzo dobrą opinią przewodników turystycznych.

ViaMichelin pozwala na wytyczenie trasy z uwzględnieniem kilku czynników. W zależności od potrzeb można szukać połączenia najszybszego, najtańszego lub najbardziej wygodnego. Poza wytyczeniem trasy na mapie użytkownik dostaje również jej tekstowy opis.

Dla osób planujących urlop dodatkowym atutem jest fakt, że serwis zintegrowano z systemem rezerwacji hoteli i wypożyczalnią samochodów.

Przykładem nietypowego podejścia do serwisu zawierającego mapy online jest Wikimapia. Zgodnie z mottem serwisu – Opiszmy cały świat! – każdy z jego użytkowników ma możliwość edytowania i zaznaczania miejsc, dodawania obiektów i tworzenia ich opisów.

Niestety otwarty charakter serwisu jest jednocześnie jego słabą stroną. W przeszłości Wikimapia borykała się z licznymi aktami wandalizmu, co wymusiło wprowadzenie systemu rejestracji użytkowników.

Istotną wadą dla internautów nad Wisłą są również mało aktualne dane dotyczące Polski – podział administracyjny naszego kraju pochodzi sprzed 1998 roku! ;)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)