Top 8 konsoli, do których warto powrócić

Top 8 konsoli, do których warto powrócić

Atari Jaguar
Atari Jaguar
Jakub Tabaczewski
13.11.2010 23:59

Wraz z goniącym postępem technologicznym w nasze ręce trafiają coraz doskonalsze konsole do gier. Czasami warto jednak zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę na sprzęty, których lata świetności bezpowrotnie minęły. Dlaczego? Ponieważ platformy te często mają ukryty potencjał w postaci najbardziej grywalnych tytułów, jakie pojawiły się na naszej planecie.

Atari Jaguar

Opis: Zaszczytne, pierwsze miejsce naszego zestawienia zajmuje Atari Jaguar. Dlaczego akurat on, a nie dużo popularniejsze PlayStation? Być może właśnie dlatego, że mało kto o nim wie. Jaguar miał swoją premierę w 1995 roku. Konsola obsługiwała 64 bity i miała większe możliwości od nieznacznie starszej Plejki. Dlaczego więc nie odniosła sukcesu i bardzo szybko zniknęła z rynku?

Powody były dwa. Po pierwsze, zbyt długo zwlekano z premierami tzw. mocnych tytułów, które mogły zachęcić graczy do zakupu konsoli. Po drugie, zbyt późno zdecydowano się na wprowadzenie nakładki wyposażonej w czytnik CD. Mimo takiego biegu wydarzeń Atari Jaguar ma na swoim koncie kilka pozycji, w które naprawdę warto zagrać. Gwarantuję Wam, że przeżycia po grze w takie produkcje, jak Aliens vs. Predator (pierwszy AvP w historii!), Doom i Wolfenstein 3D (ulepszone względem PCtowych wersji) czy Tempest 2000, zapewnią frajdę, jakiej nie oferuje żadna inna platforma do gier!

Mocne tytuły: Aliens vs. Predator, Doom, Wolfenstein 3D, Temptest 2000, Rayman

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Mała

Ciekawostka: Jaguar był ostatnią konsolą wyprodukowaną przez Atari (hail to the king!)

Uważacie, że w zestawieniu zabrakło jakiejś konsoli? Napiszcie o tym w komentarzach lub na facebookowym profilu Gadżetomanii. Jeżeli łącznie zbierzemy przynajmniej 6 konsoli, napiszemy nowy TOP, w którym uwzględnimy Wasze propozycje.

Sony PlayStation

PlayStation
PlayStation

Opis: Konsola weszła na rynek w 1994 roku (1995 w USA) i bezlitośnie wymiotła całą konkurencję. Tajemnica sukcesu? Pierwszym elementem było zastosowanie już na samym starcie płyty CD jako nośnika danych. Rozwiązanie to oferowało programistom dużo większe możliwości niż w przypadku kartridżów. Drugim krokiem do sukcesu były duże jak na owe czasy możliwości techniczne (konsola obsługiwała 32 bity). Kolejnym była niesamowicie duża ilość świetnych, bardzo grywalnych tytułów (np. Tomb Raider czy Metal Gear Solid), których kontynuacje Sony wydaje do dziś.

Mocne tytuły: Final Fantasy VIII, Tekken 3, Metal Gear Solid, Castlevania: Symphony of the Night, Tomb Raider

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Duża

Ciekawostka: Z początku PlayStation miała zostać stworzona we współpracy z Nintendo, jednak w wyniku różnicy zdań Sony ostatecznie samo wyprodukowało swoją konsolę i objęło pozycję konsolowego lidera na długie, długie lata.

Pegasus

Pegasus
Pegasus

Opis: Tak, wiem że Pegasus był niczym innym jak 8-bitowym klonem konsoli Nintendo Entertainment System. Zdecydowałem się jednak na umieszczenie go na zaszczytnym drugim miejscu naszego podium ze względu na rewolucję, jaką zapoczątkował w naszym kraju. Z całą pewnością można stwierdzić, że Pegasus nauczył Polaków grać na konsolach!

Był bowiem w Polsce pierwszą konsolą, którą sprzedawano na masową skalę. Z początku na targowiskach, potem w renomowanych sklepach. Co było najmocniejszą stroną tej platformy? Oczywiście gry, do których z radością wraca się mimo upływu lat. Kto pamięta kultową Contrę, Tank 1990 czy Super Mario Bros. z pewnością będzie wiedział, o czym piszę.

Mocne tytuły: Contra, Super Mario Bros., Tank 1990, Micro Machines, Duck Hunt

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Dość duża (bardzo duża w przypadku zamienników)

Ciekawostka: Konsola poza dwoma padami wyposażona była w pistolet świetlny umożliwiający grę w proste strzelanki.

Atari 7800

Atari 7800
Atari 7800

Opis: Zbliżamy się do czołówki, więc czas na Atari 7800. Opisywany model był następcą świetnie przyjętych przez graczy modeli 2600 i 5200. Trzeba otwarcie przyznać, że w swoim czasie (konsola była produkowana od 1986 roku) Atari królowało na rynku i nie miało sobie równych.

Nie ma co ukrywać, że do dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych konsoli na świecie, która pomimo upływu lat nadal zbiera wokół siebie zadziwiającą rzeszę fanów. Platforma oferowała wiele kultowych tytułów, m.in. Mario Bros. czy Donkey Kong. Dzięki temu doczekała się dziesiątek (jeśli nie setek) wszelkiego rodzaju emulatorów.

Mocne tytuły: Mario Bros., Donkey Kong, Asteroids, Commando, Ace of Aces

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Mała (większa w przypadku zamienników)

Ciekawostka: W przypadku tej konsoli gracze bardzo często korzystali podczas gry z joysticków zamiast z gamepadów.

Atari Lynx

Atari Lynx II
Atari Lynx II

Opis: Lynx był pierwszą na świecie konsolą przenośną wyposażoną w kolorowy wyświetlacz. Urządzenie miało swoją premierę w 1989 roku. Lynx oferował wiele bardzo dobrych produkcji, które potrafią wciągnąć bez reszty nawet w dzisiejszych czasach. W tym miejscu warto wspomnieć choćby o Todd´s Adventures in Slime World.

Lynxa można śmiało określić jako jednego z najlepszych retro handheldów wszech czasów. Minusem konsoli jest mała dostępność tytułów (jak i samych konsoli), co sprawia, że jest to w dzisiejszych czasach rozrywka dla wybranych. Gdyby jednak udało Wam się kiedyś położyć na niej ręce, to radość z rozgrywki jest gwarantowana (wiem, bo miałem okazję dostąpić tego zaszczytu).

Mocne tytuły: Chip´s Challenge, Klax, Todd´s Adventures in Slime World

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Bardzo mała (nieznacznie większa dla modelu Lynx II)

Ciekawostka: Konsola umożliwiała rozgrywkę w trybie multiplayer, co na owe czasy było niespotykane wśród handheldów.

Nintendo 64

Nintendo 64
Nintendo 64

Opis: Kolejna konsola Nintendo, tym razem jednak 64-bitowa. Na rynek trafiła w 1996 roku i trzeba przyznać, że jak na ten czas była produktem nieco spóźnionym, ponieważ na rynku królowały już wtedy Sega Saturn i Sony ze swoim pierwszym PlayStation.

Niemniej jednak możliwości techniczne tej konsoli były na owe czasy imponujące, co znalazło odzwierciedlenie oczywiście w grach. Przy zabawie z konsolą zdecydowanie warto sięgnąć (znowu) po kultowego Super Mario 64. Niestety, Nintendo 64 korzystało tylko z kartridżów, które u schyłku XX wieku były już nośnikami archaicznymi.

Mocne tytuły: Super Mario 64, Pilotwings 64

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Średnia

Ciekawostka: Ostatnia duża konsola wykorzystująca jako nośnik kartridże.

Super Nintendo Entertainment System (SNES)

SNES
SNES

Opis: SNES było odpowiedzią koncernu Nintendo na wcześniej opisaną Sega Mega Drive. 16-bitowa konsola spotkała się z ciepłym przyjęciem na rynkach USA, Europy i Japonii. Działo się tak za sprawą wielu świetnych tytułów, ale bez wątpienia największą rolę pełnił tutaj kultowy Mario będący sztandarową produkcją Nintendo, która porywała miliony ludzi na całym świecie.

Wyjściowym nośnikiem danych dla SNES-a były kartridże (pojemność niespełna 16 MB), natomiast w późniejszym czasie zamiast napędu CD konsola otrzymała ciekawe urządzenie o nazwie Satellaview, umożliwiające ściąganie gier drogą satelitarną. Niestety Satellaview dostępny był tylko w Japonii.

Mocne tytuły: Super Mario World, F-Zero

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Średnia

Ciekawostka: W Japonii konsola była znana pod nazwą Super Famicom.

Sega Mega Drive

Sega Mega Drive
Sega Mega Drive

Opis: Konsola weszła na rynek w 1988 roku i była pierwszym tego typu urządzeniem obsługującym magiczną jak na owe czasy pamięć szesnastu bitów! Niewątpliwie największym hitem tej platformy była ultraszybka platformówka Sonic The Hedgehog (z powodzeniem kopiowana we wszystkich późniejszych produkcjach Segi).

Trzy lata po premierze rozpoczęto sprzedaż przystawki Sega Mega CD, która jako podstawowy nośnik wprowadziła płyty CD. Był to przełomowy moment w historii wszystkich tego typu urządzeń i można pokusić się o stwierdzenie, że pod względem nośników danych ukształtował rynek konsoli po dziś dzień.

Mocne tytuły: Sonic The Hedgehog, Golden Axe

Dostępność egzemplarzy oryginalnych: Mała (duża dostępność zamienników)

Ciekawostka: W USA konsola była znana pod nazwą Genesis.

Źródło: wikipedia.org

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)