Nanogeneratory nowego typu zmienią świat

Nanogeneratory nowego typu zmienią świat

Prototyp nanogeneratora
Prototyp nanogeneratora
Henryk Tur
12.11.2010 10:22

Prof. Zhong Lin Wang z Georgia Tech skonstruował nowy rodzaj nanogeneratorów wytwarzających prąd. Choć już są one dość zaawansowane, nie zamierza na tym kończyć. Co takiego rewolucyjnego jest w nowym wynalazku?

Prof. Zhong Lin Wang z Georgia Tech skonstruował nowy rodzaj nanogeneratorów wytwarzających prąd. Choć już są one dość zaawansowane, nie zamierza na tym kończyć. Co takiego rewolucyjnego jest w nowym wynalazku?

Nanogeneratory Wanga mogą zrewolucjonizować rynek zasilaczy. Mogą one posłużyć nie tylko do ładowania komórek, lecz także stymulatorów serca. Co ważne - wytwarzają prąd, kiedy się nimi porusza. Płyn z nanodrutami umieszczono na cienkiej metalowej elektrodzie i elastycznym filmie polimerowym.

Po wyschnięciu alkoholu powstała przylegająca warstwa. Proces ten powtarzano kilka razy, aż została utworzona przekładka na płytce przypominająca kompozyt. Cała płytka wielkości 2 x 1,5 cm wytwarza dosyć energii do zasilania wyświetlacza wziętego z małego kalkulatora.

Wang twierdzi, że nanogeneratory za niedługo będą mogły produkować dosyć mocy do stworzenia samozasilających się systemów np. czujników ostrzegających przed gazami trującymi i wysyłającymi dane. Systemy takie zawierałyby wbudowane kondensatory do gromadzenia niewielkiej ilości energii do osiągnięcia takiej mocy, aby można było osiągnąć poziom mocy gwarantujący wysłanie danych.

Zhong Lin Wang
Zhong Lin Wang

Jak na razie moc wyjściowa obecnego nanogeneratora jest na poziomie nadającym się do zasilania iPodów bądź stymulatorów serca. Wzrost mocy koniecznej do zasilania małych systemów powinien zostać osiągnięty w ciągu najbliższych lat. Generator ten ma moc stukrotnie wyższą niż nanogenerator skonstruowany przez Wanga rok temu. Twórca podsumowuje to tak:

Poprzez uproszczenie naszej konstrukcji, uczynienie jej bardziej wydajną i zintegrowanie składowych z wielu nanodrutów zwiększyliśmy moc wyjściową naszego nanogeneratora na tyle, aby zasilać takie urządzenia, jak wyświetlacze ciekłokrystaliczne, diody LED czy laserowe. Jeśli będziemy mogli nadal modernizować w tym tempie generator, osiągniemy możliwość zasilania urządzeń medycznych, elektroniki użytkowej czy małych urządzeń monitoringu środowiskowego
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)