Zadziwiający Dyson 360 Eye – autonomiczny odkurzacz Jamesa Dysona

Mogłoby się wydawać, że w XXI wiek nie jest dobrym czasem dla genialnych wynalazców, jednak James Dyson nie odpuszcza. Człowiek, który przebył długą drogę od garażowego konstruktora do miliardera i właściciela globalnej firmy zaprezentował właśnie kolejny, ciekawy wynalazek. Tym razem – podobnie jak pół wieku temu – postanowił zrewolucjonizować rynek odkurzaczy.

Dyson 360 Eye

Dyson 360 Eye

Kim Jest James Dyson? Ten brytyjski konstruktor i wynalazca zyskał światową sławę za sprawą czegoś – z pozoru – banalnego. Udoskonalony przez Dysona w latach 70. odkurzacz nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony dużych firm, jednak gdy konstruktor postanowił samodzielnie sprzedawać swój wynalazek, odniósł gigantyczny sukces. Jego odkurzacz, choć drogi, był niezrównany pod względem skuteczności sprzątania (więcej na ten temat przeczytacie w artykule „James Dyson – ostatni wielki, samotny wynalazca”).

Od tamtego czasu wiele się zmieniło – James Dyson jest miliarderem, jego firma globalną korporacją, produkującą wiele różnych urządzeń, a organizowany przez niego konkurs James Dyson Award co roku przyciąga rzesze ambitnych wynalazców, jak opisywany kilka miesięcy temu Rudolf Stefanich, twórca reduktora hałasu Sono.

Dyson 360 Eye

Tym razem Dyson postanowił zaprezentować coś, od czego zaczęła się jego kariera – nowy odkurzacz. Urządzenie o nazwie Dyson 360 Eye to – na pozór – zwykły, automatyczny odkurzacz, jakich w ostatnich latach wiele pojawiło się na rynku. Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach.

Wiele automatycznych odkurzaczy to ślepe automaty, jeżdżące po losowych trasach, co ma wpływ na skuteczność sprzątania.

Dyson ma być inny. Urządzenie zostało wyposażone w 360-stopniową kamerę, obserwującą przestrzeń wokół odkurzacza. Dzięki temu odkurzacz tworzy plan podłogi i wyznacza punkty orientacyjne, a następnie w czasie sprzątania na bieżąco sprawdza swoje położenie tak, aby dokładnie posprzątać każdy zakamarek.

Prawie jak Wall-E

Mocną stroną urządzenia mają być również dopracowane, lepiej zbierające zabrudzenia szczotki oraz… gąsienice. Zdaniem twórcy tego sprzętu taki rodzaj napędu ma sprawić, że odkurzacz, a właściwie autonomiczny robot sprzątający, będzie poruszał się ze stałą prędkością niezależnie od podłoża.

Cena zaprezentowanego w Tokio urządzenia jest na razie nieznana, choć można zgadywać, że z pewnością – w porównaniu z popularnymi, automatycznymi odkurzaczami – nie będzie niska. Pomysł stworzenia „mądrego” odkurzacza wydaje się jednak całkiem trafny.

Jakość sprzątania wielu samojezdnych odkurzaczy pozostawia wiele do życzenia, więc jeśli sprzęt Dysona potwierdzi swoją skuteczność w codziennym sprzątaniu, brytyjski wynalazca kolejny raz dowiedzie, że czasem lepiej zainwestować nieco więcej w droższe, ale znacznie skuteczniejsze urządzenie.

Zobacz również: Niełatwe sprawy: monitor Philips 21:9

Dyson 360 Eye
Dyson 360 Eye
Dyson 360 Eye
Dyson 360 Eye
Dyson 360 Eye
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Jennifer Lawrence ma kolejny kłopot. Będzie udowadniać, że ma prawa do własnych zdjęć Sony stawia na sport i lifelogging: Smartwatch 3 i opaska SmartBand Talk 17.12.2011 - 03.09.2014. Na IFA 2014 Sony ostatecznie zabiło PlayStation Vita Trzy zdania wystarczą: Wirtualna rzeczywistość od Samsunga Nowy Walkman od Sony. Malutki NWZ-A17 zachwyci każdego audiofila Asus ZenWatch - najładniejszy inteligentny zegarek! Mocne uderzenie Samsunga: Note 4 i Edge, smartwatch Gear S i gogle Gear VR Logitech K480 - bezprzewodowa klawiatura, która połączy kilka urządzeń Intel Core i7-5960X - 8-rdzeniowa bestia dla najbardziej wymagających! Telewizor LG na bogato: OLED, 4 mm grubości i 460 kryształów Aurora Borealis World of Gamedev Knowledge - Gadżetomania patronem medialnym konferencji Digitsole - obowiązkowy gadżet na zimę! Koniec z zimnymi stopami! Moje marzenie przed IFA 2014: Inteligentny dom? Inteligentna łazienka wystarczy Mapa wszystkich urządzeń, podłączonych do Internetu Trzy zdania wystarczą: LG kończy z telewizorami plazmowymi 40% ludzi na świecie używa Internetu. Polska wcale nie wypada tak źle!