AMD atakuje, a co na to Nvidia?

AMD Radeon HD 6870

AMD Radeon HD 6870

Wygląda na to, że wojna o klienta tocząca się pomiędzy AMD a Nvidia wchodzi w kolejną fazę. Potwierdzony już GeForce GTX 580 będzie zauważalnie szybszy od poprzednika, a nowe Radeony?

Nvidia GeForce GTX 580 – ATI Radeon HD 6900 dostanie baty?

Ich największym atutem pozostanie atrakcyjna cena w stosunku do oferowanych możliwości. Nowy Radeon HD 6870 wydajnościowo plasuje się gdzieś pomiędzy starym HD 5870 a HD 5850, co wskazuje na to, że będzie on rywalem dla GeForce'ów GTX 460 i GTX 470. Na konkurencję dla GPU GTX 480 trzeba będzie poczekać do pojawienia się pierwszych kart z serii HD 6900.

Podział nowych kart AMD

Tymczasem wedle informacji, do których dotarli redaktorzy Slashgear, nowy GeForce GTX 580 jest szybszy od obecnego topowego modelu Nvidii nawet o 20%.

Nvidia GeForce GTX480

Bliższe szczegóły nie są znane, ale wiadomo, że pod koniec 2011 roku "zieloni" mają wprowadzić 28 nm układy Kepler, które będą znacznie szybsze niż GPU oparte na architekturze Fermi. Kolejnym krokiem mają być procesory Maxwell, które już są w fazie projektowania.

AMD Radeon HD 6850

Zobacz również: Dell Inspiron Q15R

Mimo wszystko warto przyjrzeć się nowym Radeonom. Ceny modelu HD 6850 zaczynają się od 179 dolarów, podczas gdy wydajniejszy HD 6870 może być nasz już za 239 dolarów. Karty zaoferują użytkownikom 1 GB pamięci GDDR5 z 256-bitowym interfejsem, obsługę nawet 5 monitorów (Eyefinity) za pośrednictwem dwóch złącz mini DisplayPort 1.2, dwóch DVI i jednego HDMI 1.4a, nowy dekoder UVD w wersji 3, możliwość pracy w trybie CrossFire oraz technologię HD3D.

Co nowego u AMD?

GPU Radeona HD 6850 ma 960 procesorów strumieniowych, 48 jednostek TMU i dodatkowe złącze zasilania (6-pin), a mocniejsza wersja — odpowiednio 1120 procesorów strumieniowych, 56 jednostek teksturujących i dwa 6-pinowe gniazda zasilania. Referencyjne zegary taktujące GPU i pamięci wynoszą odpowiednio 775 MHz/4000 MHz (HD 6850) i 900 MHz/4200 MHz (HD 6870).

AMD Brazos – nadchodzi koniec dominacji Intela? [wideo]

Pojedynek gigantów zapowiada się niezwykle interesująco. Rosnąca konkurencja już wymusiła obniżkę cen GPU na Nvidii. Z pewnością ucieszy to klientów, którzy na rywalizacji producentów korzystają najwięcej. Warto przy tym wspomnieć, że w Q1 2011 AMD wprowadza nowe procesory, które mają stanowić silną konkurencję zarówno wydajnościową, jak i cenową dla CPU Intela. Czyżby nadszedł czas dominacji AMD?

Lesance GSN801GAW – bezkompromisowy gigant

Nowe karty AMD są już w ofercie takich firm, jak: Asus, Club 3D, Diamond Multimedia, Force3D, Gigabyte, HIS, MSI, PowerColor, Sapphire, VisionTek i XFX.

Dla zainteresowanych garść testów wykonanych przez zachodnie redakcje: PC Perspective, Legit Reviews, Anandtech.

Źródło: TechConnect Magazine (1)slashgear.com (1)TechConnect Magazine (2)slashgear.com (2)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot