Warszawa stanie się centrum badań Marsa - ale tylko na chwilę
HENRYK TUR • dawno temuMars i Warszawa. Co łączy planetę z naszą stolicą? Już wyjaśniam — między 22 a 23 października odbędzie się w Warszawie 10. Europejska Konwencja Mars Society, gdzie można spodziewać się mnóstwa atrakcji. Niektóre z nich jest testowy lot balonu marsjańskiego "Archimedes" oraz prezentacja łazika MAGMA.
Uczniowie odkryli jaskinię na Marsie
Na spotkanie to zjadą się ludzie z całego świata. Nic dziwnego, skoro prócz wspomnianych przed chwilą rzeczy będzie można zobaczyć także polski penetrator księżycowego gruntu dla misji "Fobos" oraz odbyć wirtualną wycieczkę po Marsie. To drugie umożliwi algorytm RODM, opracowany przez polskiego matematyka Jana Kotlarza. Oprócz tego będzie można posłuchać o metanowych paliwach rakietowych, medialnej filozofii finansowania misji kosmicznych oraz zapoznać się z internetowymi platformami komunikacji dla europejskiej społeczności kosmicznej. Warunek — znajomość angielskiego, bowiem będzie on oficjalnym językiem spotkania.
Zagadka marsjańskich spiral wyjaśniona
Zobacz również: Jakie najstraszniejsze katastrofy miały miejsce podczas eksplorowania kosmosu?
Warto dodać, że stowarzyszenie Mars Society stawia sobie za cel doprowadzenie do załogowego lotu na Marsa oraz promocja badań tej planety. Wśród członków są między innymi Buzz Aldrin (czyli drugi człowiek na Księżycu) oraz James Cameron. Jak mówi prezes polskiego oddziału organizacji, Mateusz Józefowicz:
Dążenie do celu absolutnego, jakim jest lot człowieka na Marsa, generuje absolutne efekty uboczne w dziedzinach takich jak technologia, zmiana cywilizacyjna, nauka, biznes i ludzka świadomość. Do nas należy wybór: czy będziemy się ich bać, czy nauczymy się nad nimi panować.
Niestety, udział w konwencji nie jest darmowy. Jego koszt to 160 złotych - w sumie jak na tyle atrakcji to niewiele. Zapisywać można się tutaj. Skorzystacie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze