Turbiny wiatrowe a temperatura otoczenia
KRZYSZTOF CYŁO • dawno temuAlternatywne źródła energii stają się coraz powszechniejsze. Okazuje się jednak, że nie wiemy o nich jeszcze wszystkiego. Dla przykładu — niedawno odkryto, że farmy turbin wiatrowych zmieniają średnią temperaturę regionu, w którym występują.
Prąd wytwarzany przez przejeżdżające auta?
Za dnia teren wokół wspomnianych farm odnotowuje niższą niż normalnie temperaturę otoczenia, w nocy — wyższą. Ciężko orzec, czy jest to negatywne oddziaływanie, czy wręcz przeciwnie. Pewne jest jednak, że skoro już o tym wiemy, to możliwe będzie wykorzystanie tego zjawiska, by działało ono na naszą korzyść. Naukowcy twierdzą, że zmiany te mogą się przyczynić np. do wydłużenia okresu wegetacji roślin.
Dziennie ochłodzenie jest tym większe, im silniejsze wiatry wieją w ciągu dnia. W przypadku nocnych anomalii sytuacja jest analogiczna — na ocieplenie wpływa siła wiatru nocą.
Powodem zmian temperatury jest mieszanie się ciepłego i zimnego powietrza w atmosferze przy starciu wirników turbiny. W miarę obracania się wytwarzają turbulencje, które ściąga powietrze z górnych warstw niżej (na powierzchnię), z kolei ciepłe powietrze z dołu jest wypychane do góry.
Źródło: Gizmag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze