Będzie szczepionka przeciwko... kokainie

Źródło Flickr

Źródło Flickr

Wkrótce medycyna będzie mogła znacząco pomóc osobom zmagającym się z nałogiem narkotykowym. W kolejną fazę testów wchodzi właśnie szczepionka, która redukuje uczucie towarzyszące byciu pod ich wpływem.

Pochodne marihuany zwalczą ból i nie uzależnią

Iniekcja opracowywanego leku powoduje pobudzenie przeciwciał organizmu do rozpoznawania i zwalczania efektów wywołanych przez kokainę. Zaraz po przedostaniu się molekuł narkotyku do układu krążenia przeciwciała "przyczepiają" się do nich, nie pozwalając, aby dostały się do odpowiednich ośrodków w mózgu. W rezultacie narkotyk traci swoją zdolność do wywołania uczucia bycia "na haju".

Uzależnienie zależy od tego, jak szybko dana substancja przedostaje się do mózgu. Przez spowolnienie tego procesu lub całkowite jego zatrzymanie byłoby możliwe zmniejszenie przyjemnego uczucia wywołanego przez kokainę.


Przebieg testów szczepionki jest dwubiegunowy. Wszystkie osoby podlegające badaniu były poinformowane o pożądanym działaniu leku. Części podaje się jednak neutralny środek, mający jedynie wywołać efekt placebo.

Jak zostało to wspomniane we wstępie — jest to druga faza testów. Pierwsza wykazała, że badani potrzebowali znacznie większych dawek narkotyku do wywołania "pożądanego" stanu. To w połączeniu z odpowiednią terapią mogłoby zmniejszyć ryzyko nawrotu do nałogu. Zwyczajnie uczucie bycia pod ich wpływem nie będzie już tak mocno uzależniające.

Źródło: MedGadgetFlickr by ApeLolz

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Parrot AR Dron

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot