Laptop plus monitor - większa ergonomia pracy

zewnetrzny monitor

zewnetrzny monitor

Macie czasami to wrażenie, że nie mieścicie się na jednym ekranie ze wszystkimi aktualnie używanymi programami? A może potrzebujecie czasami coś komuś przy komputerze wyjaśnić, ale nieszczególnie lubicie, jak wisi wam on dosłownie na plecach, zaglądając, co się dzieje na wyświetlaczu?

Rozwiązaniem obu problemów jest podłączenie monitora zewnętrznego.

Większość laptopów, oprócz samego wbudowanego wyświetlacza, posiada jeszcze wyjście na zwykły, zewnętrzny monitor. Można je wykorzystać, aby zwiększyć wygodę pracy czy prezentowania innej osobie czegoś, co wymaga użycia komputera. Nie jest to trudne, a aktualne ceny monitorów LCD swobodnie już pozwalają na zakup nawet, jeżeli korzystać będziemy z niego dosyć sporadycznie.

Dwie możliwości sposobu pracy

Podłączając do laptopa zewnętrzny monitor, mamy dwie możliwości ustawienia sobie sposobu pracy:

Sposób 1: na wyświetlaczu i monitorze mamy ten sam obraz — opcja "klonowania obrazu" - możemy pokazywać innej osobie w wygodny sposób wszystko to, co sami robimy na komputerze i co dzieje się na ekranie.

Sposób 2: monitor stanowi rozszerzenie wyświetlacza — możemy więc "rozłożyć" sobie pracę na dwa pulpity i na każdym z nich mieć uruchomione (i cały czas widoczne) osobne programy.

Konfiguracja

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Żądany sposób pracy obu wyświetlaczy można ustalić pod nowszymi systemami Windows bardzo prosto. Wszystkie opcje znaleźć można klikając prawym klawiszem myszy na pulpicie, wybierając opcję "Właściwości", a następnie zakładkę "Ustawienia".

Niemal każdy laptop ma również sprzętową opcję przełączania się między ekranami — w tym przypadku pomiędzy wyświetlaczem a zewnętrznym monitorem. Przeważnie jest to kombinacja klawisza Fn oraz któregoś z klawiszy funkcyjnych, np. F8 — różni się to w zależności od marki laptopa.

Po ustawieniu odpowiedniej dla siebie konfiguracji i włączeniu obu wyświetlaczy, musimy już tylko dostosować najlepszą rozdzielczość — i możemy pracować dużo swobodniej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?