Luksus na falach: najdroższe jachty TOP 10

Luksus na falach: najdroższe jachty TOP 10

Luksus na falach: najdroższe jachty TOP 10
Paweł Żmuda
22.09.2010 23:30, aktualizacja: 11.03.2022 13:23

Lato się kończy, ale wspomnienia ze słonecznych dni pozostają żywe. Wylegując się na gorących plażach, często mamy okazję spoglądać na sunące po wodzie luksusowe jachty. Są piękne, wygodne i... niebotycznie drogie. Oto krótki powrót nad morze w zestawieniu najdroższych jachtów świata.

La Grand Bleu

Obraz

Jacht będący własnością rosyjskiego biznesmena związanego ze sprzedażą ropy - Eugene Shvidlera. Jednostka została zbudowana w Niemczech według projektu Stefano Pastrovicha. Pierwszym właścicielem La Grand Bleu był John McCaw Junior, później jacht został zakupiony przez Romana Abramowicza, który po kilku latach użytkowania oddał go swojemu przyjacielowi. Dokładne wyposażenie jednostki nie jest znane. Wiadomo jednak, że jacht wyceniany jest obecnie na około 90 milionów dolarów.

Alysia

Obraz

Alysia jest jednym z największych jachtów dostępnych do wynajęcia. Jednostka mierzy około 85 metrów długości. Na pokład jachtu może wejść 36 pasażerów, którym usługiwać będzie aż 34 członków załogi. Do dyspozycji gości oddano między innymi jacuzzi i spa, a nawet parę niewielkich łodzi podwodnych. Gdy zabawa na pokładzie staje się zbyt nudna, bez trudu można przenieść się do niewielkiej piwniczki mieszczącej około 500 butelek trunku.

Obraz

Pelorus

Obraz

Roman Abramowicz to nazwisko, które kojarzy każdy fan piłki nożnej. Rosyjski biznesmen znany jest z zamiłowania do luksusu. Oprócz piłkarzy kolekcjonuje także jachty. Jednym z nich jest Pelorus, uważany za szesnasty co do wielkości jacht prywatny na świecie.

Obraz

Jednostka mierzy około 115 metrów. Została zbudowana według projektu Tima Heywooda w niemieckiej stoczni Lurssen w Bremie. Jacht wyposażono w dwa lądowiska dla helikopterów, małą łódź podwodną oraz zaawansowany system obronny. Wartość Pelorusa wyceniana jest na około 130 milionów dolarów.

Octopus

Obraz

W momencie budowy w 2003 r. uważany za największy jacht na świecie: Octopus mierzy ok. 126 metrów. Zaprojektowany dla współzałożyciela Microsoftu, Paula Allena. Jedna z nielicznych tak dużych jednostek znajdująca się w rekach prywatnych, wyposażona została w lądowiska dla helikopterów, jedno na dziobie, drugie na rufie, kryty basen oraz dwie łodzie podwodne. Jedna z nich ma możliwość zdalnego sterowania ułatwiającą badanie dna oceanów. Jacht wart 200 milionów dolarów był drugą łodzią potentata, wygląda jednak na to, że Allena nie było stać na utrzymanie tak pokaźnej floty.

Rising Sun

Obraz

Jacht zaprojektowany przez nieżyjącego już projektanta luksusowych jednostek pływających - Jona Bannenberga. Mierzący około 140 metrów Rising Sun kosztował około milionów dolarów. Obecnie jego właścicielami są Larry Ellison, założyciel i prezes firmy Oracle, oraz David Geffen - znany producent filmowy, współzałożyciel wytwórni DreamWorks. Jacht wyposażono w lądowisko dla helikopterów (mogące służyć jako boisko do kosza), piwniczkę na wino oraz - jak przystało na własność filmowca - salę kinową. Nie zabrakło także jacuzzi, spa i sauny.

Obraz

Lady Moura

Obraz

Arabscy biznesmeni są najlepszym dowodem na to, że nawet będąc w podeszłym wieku, można korzystać z niebotycznych luksusów. Urodzony w 1939 roku Nasser Al-Rashid jest właścicielem jachtu Lady Moura. Jednostka wykonana w 1990 roku przetrwała próbę czasu i do dziś uchodzi za jeden z najdroższych prywatnych jachtów na świecie.

Do dyspozycji gości statku oddano plażę z automatycznie podnoszonym dachem i sztucznym nabrzeżem z piasku. Nie zabrakło lądowiska dla helikopterów i licznych rozwiązań ułatwiających poruszanie się po pokładzie. Jakby tego było mało - nazwa jednostki zdobiąca jacht została wykonana z... 24-karatowego złota. Koszt budowy statku zamknął się w granicach 210 milionów dolarów.

Obraz

Amevi

Niecałe 80 metrów prawdziwego cudeńka. Jego zewnętrze zostało zaprojektowane przez uznanych artystów, a wystrój wnętrza powierzono cenionym na całym świecie designerom. Jacht "Amevi" jest własnością indyjskiego biznesmena Lakshmi Mittala, znajdującego się w pierwszej piątce najbogatszych ludzi świata. Nic dziwnego, ze właściciel sieci hut mógł pozwolić sobie na wydatek około 200 milionów dolarów (ponad 600 milionów złotych), za tyle bowiem zakupił jednostkę. Dzisiaj cena jachtu określana jest na około 300 milionów dolarów. Dobry interes.

A

120 metrów futurystycznej kreacji autorstwa Phillipe Starcka. Mimo, że przemierzał morza już wcześniej, pierwszy raz zaprezentowano go publicznie dopiero w sierpniu 2010 roku. Luksusowy projekt, wyglądem przypominający wyobrażenia filmowców o Nautilusie kapitana Nemo, jest wyceniany na 300 milionów USD, czyli nieco ponad 900 milionów złotych. "A", bo tak nazwano jedyną w swoim rodzaju jednostkę, należy do rosyjskiego milionera - Andreya Melnichencka.

Dubai

Obraz

Zdecydowanie jeden z najciekawszych jachtów. Jego właścicielem jest Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Arabski szejk, emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie może narzekać na brak wolnych środków na koncie bankowym. Gdy w 2001 roku ekscentryczny władca Brunei - szejk Bolkiah, został zmuszony do sprzedaży swojego małego stateczku, kupił go al-Maktum. Jacht przechrzczony na "Dubai" mierzy około 162 metrów. Jednostka może pomieścić 115 gości i 88 członków załogi. Dodatkowo, do dyspozycji znajomych szejka oddano ogromny basen, lądowisko dla helikoptera, a nawet kort do squasha. Cena? Około 350 milionów dolarów.

Eclipse

Roman Abramowicz pojawił się już na początku naszego zestawienia, jednak niewielu wie, że to właśnie właściciel londyńskiego klubu Chelsea posiada najdroższy na świecie prywatny jacht. Jednostka znana jako Eclipse została wyprodukowana przez firmę Blohm + Voss. Eclipse wyposażono w dwa lądowiska dla helikopterów, dwa baseny a nawet... małą łódź podwodną zdolną do zanurzenia się na głębokość do 50 metrów.

Na jachcie zatrudniono około 70 członków załogi, którzy w razie potrzeby mogą bronić go przed piratami przy użyciu systemu ochrony przed atakiem rakietowym. Koszt wyprodukowania Eclipse zamknął się w 350 milionach, jednak wyposażenie, które zażyczył sobie Abramowicz, wywindowało jego cenę do 1,2 miliarda dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)