Uszkodzone MP3? Trzy sposoby rozwiązania tego problemu

Płyta CD

Płyta CD

Błędy w plikach MP3 nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Często zdarza się, że działający bez zarzutu utwór nagle odmówi posłuszeństwa - np. przestanie współpracować z odtwarzaczem. Wynika to z ukrytych błędów, jakie powstały w nagraniu. Na szczęście da się je usunąć za pomocą kilku aplikacji.

Najczęstszym źródłem problemów z MP3 jest nieprawidłowe otagowanie. W wypadku tych plików oraz części plików wideo (np. MPEG) tagi zawierają nie tylko nazwę utworu czy nazwisko wykonawcy. Zapisane są w nich też dane o kluczowym znaczeniu dla odtwarzaczy.

Jeśli te informacje są błędne lub ich brakuje część programów, urządzenie nie poradzi sobie z uruchomieniem pliku. Ratunkiem jest oczywiście znalezienie odpowiedniego tagu i jego ręczna edycja lub po prostu dodanie. Można to zrobić za pomocą kilku programów.

MP3val

Program działa w systemach Windows i Linux. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą naprawić dużą liczbę utworów. Aplikacja umożliwia zarówno skanowanie w poszukiwaniu błędów pojedynczych plików, jak i całych folderów.

W chwili, gdy usterki zostaną wykryte, można rozwiązać je za pomocą pojedynczego kliknięcia myszy. Plik instalacyjny 

Zobacz również: Tomek Kreczmar - Zrzędzenia zrzędy: śpieszmy się kochać gry

Ponownie rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników Windowsa i Linuksa. MP3 Diags to trochę bardziej rozbudowane narzędzie, które nie tylko wyszukuje i naprawia błędy, ale także dodaje własne oznaczenia utworów. Ułatwia to odsłuchiwanie.

Niestety program ma dwie wady. Po pierwsze jest dość skomplikowany w użyciu, co może przeszkadzać początkującym. Na szczęście, gdy aplikacja znajdzie w pliku błąd, poinformuje o tym, jakiej jest natury i podsunie gotowe rozwiązania.

Drugą wadą jest fakt, że aplikacja to narzędzie stworzone z myślą o użytkownikach Linuksa. Wersja pod Windows ma tendencję do zawieszania się. O ile mi wiadomo, MP3 Diags nie działa też pod Windows 7 (na stronie producenta jest informacja, że trwają już testy nowej wersji).

MP3 Scan + Repair

Użytkownicy systemów operacyjnych Mac OS to w naszym kraju rzadki widok. Jeśli ktoś do nich należy, to oczywiście nie może skorzystać z powyższych narzędzi. Pozostaje mu wówczas sięgnąć po MP3 Scan + Repair.

Sądząc z opisów w Sieci (jestem użytkownikiem Windows i nie mogłem samodzielnie przetestować tej aplikacji), poziomem przyjazności MP3 Scan dorównuje programowi MP3val. Jest więc łatwy i szybki w użyciu. Skanuje pliki z listy i dobiera dla nich brakujące tagi.

Pliki mogą być dodawane pojedynczo lub przeciągane hurtowo ze wskazanych folderów. Gdy program znajdzie uszkodzony element, należy go wybrać z listy i kliknąć coś, co internetowe tutoriale określają jako ikonę z młotkiem ;). Plik zostanie automatycznie naprawiony.

Rzuć także okiem na naszą listę 10 najlepszych wyszukiwarek plików MP3 w polskiej Sieci.

Źródło: MakeUseOf

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym