Against Modern Football? Nie tym razem - dron z flagą lata nad boiskiem i przerywa mecz

Prowokacja kibiców Albanii była skuteczna, bo ich wyjazdowy mecz z Serbią został przerwany. A burzę rozpętał dron.

Against Modern Football to hasło ultrasów i innych kibicowskich fanatyków, dla których najważniejsza jest tradycyjna piłka. Bez komercji, bez dużych pieniędzy, z tradycją, historią i wiernymi kibicami na czele. Mogłoby się wydawać, że fani będą więc niechętnie nastawieni do nowych technologii.

I właściwie tak jest. Nie tak dawno fanatycy PSV głośno zaprotestowali przeciwko WiFi na stadionie. Idziesz na mecz, to patrz na boisko lub trybuny, a nie na ekran smartfona.

Niektórzy z nowych technologii jednak korzystają. Na meczu Sebia — Albania, który sam w sobie był spotkaniem podwyższonego ryzyka, pojawił się dron z flagą. Flagą tak zwanej Wielkiej Albanii. Jeden z serbskich zawodników przechwycił kontrowersyjne i prowokacyjne barwy, co nie spodobało się piłkarzom Albanii.

Dron na stadionie

Zostawmy na boku przyczynę konfliktu. Ciekawe w tym całym wydarzeniu jest co innego. Dron na meczu pokazuje, że służby bezpieczeństwa mogą mieć nielichy kłopot z krewkimi kibicami. Przerwanie meczu będzie dużo łatwiejsze niż wcześniej.

Bo kibiców Albanii oficjalnie w Serbii nie było. Plotki mówią o tym, że dronem sterował… Orfi Rama, brat premiera Albanii. Ale przecież to nie musiała być osoba obecna na stadionie.

W Polsce zakazy dla przyjezdnych kibiców są bardzo częste. Łatwo sobie wyobrazić, że grupka gości i tak przyjedzie w okolice zakazanego obiektu i za pomocą drona wywiesi nad murawą własne barwy lub uderzający w przeciwnika transparent.

Wcale nie muszą to być niebezpieczne zdarzenia. Żartobliwe hasła doczepione do samolotu i latające nad obiektem to w zasadzie nic nowego. Tyle że takie akcje są kosztowne i rzadkie. Dzisiaj może być ich więcej.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Parrot AR Dron

Drony są tańsze i łatwo nimi sterować. Za ich pomocą można stworzyć efektowną, ruszającą się oprawę, ale też szybko podlecieć w okolice sektora rywali i tam ich prowokować.

Fani Manchesteru United zachęcają Cristiano Ronaldo zmiany klubu

Jak służby bezpieczeństwa sobie z tym poradzą? Swego czasu na stadionach popularne były ogromne siatki, którymi odgradzano kibiców od murawy. Kto wie, może znowu powrócą i staną się skuteczną ochroną przed dronami.

Zresztą problem mogą też mieć trenerzy. Na Mistrzostwach Świata w Brazylii selekcjoner Francuzów, Didier Deschamps, skarżył się, że nad treningowym obiektem, pilnie strzeżonym, krążył… dron. Rywale mogą w prosty sposób podejrzeć trening rywala i zobaczyć trenowane taktyczne rozwiązania.

Nowe technologie i sport krzyżują się w nietypowy sposób. Ciekawy jestem, jak sobie z tym kluby poradzą.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Drukarka Pirx 3D – wrażenia z testu i odpowiedzi na pytania Czytelników Inteligentny zegarek jak słuchawka. .Klatz - odepnij i rozmawiaj Pay-per-laugh: za występ kabaretu zapłacisz tylko wtedy, gdy się uśmiechniesz Wyciekły dane 7 mln kont Dropboksa. Jak zabezpieczyć się przed problemami? Earity - bezprzewodowe słuchawki sterowane głosem. Powiedz “tak”, żeby odebrać połączenie Egzoszkielet jak z gry „Bioshock”. Nurek zejdzie w nim na ponad 300 metrów DARPA ujawnia film z wnętrza czołgu przyszłości. Wojna wygląda jak gra! Pół godziny na rowerze = smartfon działa trzy godziny dłużej. Ampy naładuje baterię ruchem Nowa Tesla P85D: dwa silniki i sztuczna inteligencja, która myśli i reaguje za kierowcę Carl Zeiss ujawnił VR One – nowe gogle VR. Kolejne. Komu to potrzebne? Stacja robocza na wynos – najlepsze laptopy dla mobilnych profesjonalistów [zestawienie] Roccat Tyon – gryzoń (nie tylko) dla prawdziwego hardkora [test] Apple opanuje rynek PC? Gigant z Cupertino w światowej czołówce producentów Wybieramy gadżet tygodnia [5]. Który podobał się Wam najbardziej? Słyszeliście o blogu 12-latki, która wychodzi za mąż? To "tylko" genialna kampania społeczna

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot