Laptop do pracy w terenie - jaki kupić?

Laptop do pracy w terenie - jaki kupić?

Mobilne biuro (fot. na lic. CC; Flickr.com/by Tanel Teemusk)
Mobilne biuro (fot. na lic. CC; Flickr.com/by Tanel Teemusk)
Jacek Klimkowicz
16.09.2011 22:30, aktualizacja: 11.03.2022 10:50

Pracujesz w różnych miejscach - Twoje biuro jest tam, gdzie Ty. Potrzebujesz komputera, który pozwoli Ci działać wydajnie i komfortowo w każdym miejscu. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do pracy w terenie?

Pracujesz w różnych miejscach - Twoje biuro jest tam, gdzie Ty. Potrzebujesz komputera, który pozwoli Ci działać wydajnie i komfortowo w każdym miejscu. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do pracy w terenie?

Mobilność niejedno ma imię

Niektórym mogłoby się wydawać, że każdy laptop nadaje się do pracy w terenie. Niestety, trzeba odróżnić przenośność od prawdziwej mobilności będącej wypadkową gabarytów, masy i czasu pracy na akumulatorze. Tym samym jasne jest, że w tej kategorii sprzętu nie ma miejsca na opasłe DTR-y czy gamingowe 15", choć wydajności i ergonomii również nie można zaniedbać.

Szukając zatem laptopa do pracy w terenie, który sprawdzi się w każdej sytuacji, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jakich? Po odpowiedź zapraszam do dalszej części wpisu.

Jaką matrycę powinien mieć laptop do pracy w terenie?

Jednym z najbardziej istotnych elementów każdego komputera przenośnego jest matryca. W przypadku laptopa, który będzie często noszony i używany w różnych warunkach oświetleniowych dobrym wyborem jest model z matową matrycą o przekątnej ok. 13". Taki rozmiar wyświetlacza zdaje się świetnym kompromisem między mobilnością a wygodą pracy.

Jak matryca, to tylko matowa! (fot. pcarena.pl)
Jak matryca, to tylko matowa! (fot. pcarena.pl)

Najpopularniejsza w tym segmencie rozdzielczość 1366 x 768 będzie odpowiednia. Oczywiście niektórzy producenci oferują komputery z 13,3" panelami Full HD (1920 x 1080), jednak w mojej ocenie rozdzielczość wyższa niż HD+ (1600 x 900) na tak małym ekranie jest po prostu zbyt duża i negatywnie wpływa na komfort użytkowania, szybko męcząc wzrok.

W przypadku matowych matryc jasność na poziomie 200 nitów jest już w miarę wystarczająca do pracy na otwartych przestrzeniach. Ekrany z błyszczącymi powłokami muszą mieć znacznie wyższą wartość luminacji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet kilkukrotnie mocniejsze podświetlenie nie wyeliminuje całkowicie refleksów.

Jaki procesor i karta graficzna w laptopie do pracy w terenie?

Mając na uwadze przebiegi na akumulatorze, warto zainteresować się niskonapięciowymi procesorami Intela opartymi na mikroarchitekturze Sandy Bridge (Celeron, Pentium i Core) oraz jednostkami APU AMD z serii E. Wszystkie wymienione mają zintegrowane układy graficzne (Intel HD Graphics 3000 lub AMD Radeon HD 6310/6320) i pobierają niewielkie ilości energii.

Twój Core i7 czeka... na wymianę pasty termoprzewodzącej.
Twój Core i7 czeka... na wymianę pasty termoprzewodzącej.

Układy AMD Brazos pozwalają na sprawne przeglądanie stron internetowych, pracę z pakietem biurowym czy oglądanie filmów HD. Do pracy z bardziej wymagającymi aplikacjami warto wybrać procesory Intela (Celeron, Pentium czy Core i3, i5 lub i7) o standardowym TDP lub APU AMD z serii A6/A8.

Integry nie są złe! (fot. Gadg8ts)
Integry nie są złe! (fot. Gadg8ts)

Warto polegać na zintegrowanych w jednostkach AMD Llano układach graficznych, których wydajność kształtuje się na poziomie co lepszych mobilnych układów dedykowanych z niższej półki. Decydując się na platformę Intela, można wybrać laptop z dedykowaną kartą graficzną Nvidia i technologią Optimus (która w przeciwieństwie do Switchable Graphicsa AMD działa świetnie).

W razie wątpliwości warto wesprzeć się rankingami procesorów lub kart graficznych dostępnymi w Sieci lub zadać pytanie w komentarzu, na które chętnie odpowiem.

Ile pamięci RAM i jaki dysk?

Pamięci operacyjnej nigdy nie jest za wiele. Niezbędnym minimum są obecnie 2 GB RAMu typu DDR3. Optymalnym wyborem jest jednak 4 GB zwłaszcza w systemach ze zintegrowanymi GPU, które korzystają z pamięci głównej komputera. Ze względu na te ostatnie warto, aby kości pracowały w trybie dwukanałowym (dual-channel; wymagana jest parzysta liczba modułów RAM).

Dyski SSD - idealne, ale ta cena... (fot. Intel)
Dyski SSD - idealne, ale ta cena... (fot. Intel)

W laptopie do pracy w terenie najlepszym rozwiązaniem w ramach pamięci masowej jest dysk SSD. Jest on nie tylko dużo szybszy od konwencjonalnego, magnetycznego nośnika, lecz także odporny na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne, chłodny, bezgłośny i energooszczędny. Niestety, ze względu na zaporowe ceny tego typu pamięci większość zapewne wybierze tradycyjne dyski twarde.

Jeśli laptop nie ma wbudowanego czujnika przeciwwstrząsowego, warto, aby miał go HDD. Prędkość obrotowa zależy od realnych potrzeb. Nośniki wirujące w tempie 5400 RPM są zazwyczaj cichsze i chłodniejsze, pobierają nieco mniej energii oraz słabiej wibrują. Jednak tam, gdzie priorytetem jest wydajność, warto wybrać nośniki 7200 RPM z dużą pamięcią buforową (16 MB+) obsługujące kolejkowanie zadań (NCQ) lub hybrydowe (HHD).

Jaki akumulator powinien mieć laptop ultramobilny?

Pracując w różnych miejscach, z dala od gniazdek z prądem, na pewno należy unikać laptopów z akumulatorami 3- i 4-komorowymi o niskiej pojemności. Niezbędnym minimum są baterie 6-komorowe 40 Wh+. Bardziej wymagający użytkownicy powinni zaś rozejrzeć się za laptopami z 8- czy nawet 12-komorowymi akumulatorami, choć należy liczyć się z tym, że mogą one wystawać za obrys komputera.

Pojemny akumulator dobra rzecz...
Pojemny akumulator dobra rzecz...

Inną istotną cechą jest żywotność baterii. Typowy akumulator traci pojemność stosunkowo szybko - średnio około 20% już po 300 ładowaniach. W niektórych notebookach są stosowane lepsze jakościowo ogniwa i zaawansowane technologie wydłużające cykl życia baterii.

Przykładowo Samsungi z serii 700Z mają zachowywać 80% pojemności nawet przez 1500 ładowań (Battery Life Plus). Nowe, biznesowe Asusy z serii P i B można kupić z ogniwami Boston-Power Sonata 4400, które szybko się ładują, długo zachowują nominalną pojemność i są objęte aż 3-letnią gwarancją. W tyle nie zostają również Acer i HP.

Co w laptopie do pracy w terenie warto mieć?

Praktycznym, choć nieobowiązkowym wyposażeniem w laptopie do pracy jest odporna na zalanie klawiatura. Komfort pracy po zmroku może znacząco podnieść jej podświetlenie. Przydatna też jest łączność z Siecią, zatem dobrym rozwiązaniem jest wewnętrzny modem 3G/4G. Czytnik biometryczny i platforma TPM, Intel Anti-Theft oraz BIOS z funkcją Computrace to pozycje obowiązkowe dla ceniących sobie bezpieczeństwo.

Warto zwrócić również uwagę na dostępne złącza. Wśród nich powinien znaleźć się przynajmniej jeden port o dużej przepustowości (USB 3.0, eSATA, FireWire). Użyteczne może być również gniazdo ExpressCard. Modułowe napędy optyczne (np. UltraBay w Lenovo), które można zastąpić zaślepkami (redukcja masy) lub dodatkowymi bateriami są mile widziane.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na obudowę i gwarancję. Ta pierwsza powinna być wykonana z materiałów trwałych i dobrych jakościowo. Wytrzymałe konstrukcje wykonane ze stopów aluminium i magnezu sprawdzą się w terenie zdecydowanie lepiej od tanich plastików. Dla przykładu Samsungi B600 wytrzymują nacisk do 1 tony i kilkadziesiąt upadków z wysokości 76 cm.

Warto zadbać o dobry serwis (fot. areyouhappyatwork.wordpress.com)
Warto zadbać o dobry serwis (fot. areyouhappyatwork.wordpress.com)

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na długą rozłąkę z komputerem, powinny zainteresować się modelami z serwisem on-site. Taką gwarancję oferuje m.in. Dell (Next Business Day, naprawa w 24 h od zgłoszenia w domu klienta) oraz Toshiba (On-Site, czas reakcji 24 h). Czasami taka usługa jest w standardzie (biznesowe Delle), czasami trzeba za nią dopłacić.

Laptopy do pracy w terenie - typy gadżetomaniaka

1. Dell Vostro V131

Dell Vostro V131
Dell Vostro V131

Dell Vostro V131 to solidna (aluminium) i dość lekka (1,8 kg) konstrukcja z 13,3" matrycą HD o matowej powłoce. Sprzęt jest oparty na platformie Intel Huron River. Dzięki pojemnej baterii działa z dala od gniazdka do 10 godzin mimo zastosowania standardowych procesorów Intel Core. W sprzedaży są dostępne wersje z modemami 3G.

Maluchy Della mają szybkie dyski twarde (7200 RPM). Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. podświetlaną klawiaturę, czytnik biometryczny i 2 porty USB 3.0. Na komputer producent udziela 3-letniej gwarancji Next Business Day. Ceny notebooków Dell Vostro V131 zaczynają się od około 2500 zł.

  1. HP ProBook 4330s
HP ProBook 4330s
HP ProBook 4330s

Nieco taniej, bo już za mniej niż 1900 zł (z Linuksem) można kupić laptop HP ProBook 4330s. Jest on nieco cięższy (2,13 kg) i jest objęty zaledwie 12-miesięczną gwarancją, ale tę ostatnią można niewielkim kosztem przedłużyć o kilka lat, a sam notebook ma solidną, aluminiową obudowę i odporną na zalanie klawiaturę.

W wyższych wersjach spotykane są modemy 3G i porty USB 3.0. Tutaj również producent zdecydował się na procesory Intel Core drugiej generacji wspomagane przez nawet 8 GB RAM-u i szybkie (7200 RPM) dyski. Panel LCD o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli ma oczywiście matową powłokę.

  1. Toshiba Portégé R830
Toshiba R830
Toshiba R830

Jedną z ciekawszych konstrukcji jest biznesowa Toshiba Portégé R830. Jest to jedna z nielicznych trzynastek z wbudowanym napędem optycznym. Dzięki matowej obudowie ze stopów magnezu laptop jest bardzo lekki (ok. 1,5 kg) i praktyczny. Wśród jednostek centralnych znajdują się procesory Intel Core i5 oraz i7 (np. Core i7-2620M).

Dostępne są modele zarówno z dyskami HDD jak i SSD. Wszystkie mają 13,3", matowe matryce. Są dostępne również wersje z wewnętrznymi modemami 3G. Notebooki Toshiba Portégé R830 objęte są 3-letnią, międzynarodową gwarancją.

  1. Samsung 900X
Samsung - seria 9
Samsung - seria 9

O Samsungach z serii 9 słyszał niemal każdy. Model 900X3A gościł również w naszej redakcji i doczekał się obszernej, 2-częściowej recenzji (część 1., część 2.). Notebooki południowokoreańskiego producenta mają niesamowicie jasne (blisko 400 nitów!), matowe matryce HD, smukłe (16 mm) i lekkie (1,3 kg), a jednocześnie wytrzymałe, duraluminiowe obudowy.

Napędzane przez niskonapięciowe procesory Intel Core drugiej generacji Samsungi 900X pozwalają naprawdę długo pracować z dala od gniazdek z prądem, są wyjątkowo ciche i działają bardzo sprawnie dzięki dyskom SSD. Najtańsze modele z tej serii można kupić już za odpowiednio ok. 4000 (11,6") i 4800 zł (13,3").

Podsumowanie

By wygodnie pracować w terenie, trzeba trochę zainwestować, dlatego warto podjąć decyzję samemu i nie liczyć na usłużnego sprzedawcę. W niniejszym poradniku starałem się Wam ułatwić wybór, pokazując, na jakie cechy laptopa zwrócić uwagę i prezentując kilka godnych uwagi modeli. Feedback (w tym konstruktywna krytyka) mile widziany.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)