Uczeni chcą szukać w kosmosie sztucznej inteligencji

Czy Transformersi, Borgowie i Cyloni mogą istnieć naprawdę? Oczywiście nie w swojej filmowej formie! Zdaniem astronomów z SETI istnienie sztucznej inteligencji jest całkiem prawdopodobne.

Cywilizacja zdolna do wysyłania sygnałów radiowych powinna być również w stanie rozwinąć technologię sztucznej inteligencji. Według Setha Shostaka – starszego astronoma z SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), jeszcze w tym stuleciu człowiekowi uda się stworzyć SI. Wystarczy spojrzeć na oś czasu i porównać odstępy pomiędzy kolejnymi przełomowymi wynalazkami.

Obcy mogą mieć spore problemy z odnalezieniem Ziemi

Seth twierdzi również, że szukając wyłącznie sygnałów radiowych i opierając się na założeniu, że obce inteligencje muszą być podobne do nas w sensie biologicznym, ograniczamy szansę natrafienia na interesujący trop. Jego zdaniem wystarczy poświęcić kilka procent czasu na poszukiwania sztucznej inteligencji, aby znacząco zwiększyć szanse na sukces przedsięwzięcia.

Cywilizacja różniąca się od naszej tak bardzo pod względem biologicznym, a opierająca się na myślących maszynach, prawdopodobnie preferowałaby miejsca bogate zarówno w materię, jak i energię. Szukać jej więc należy np. w pobliżu młodych, gorących gwiazd.

Źródło: BBC NewsDvice

Zobacz również: ASIMO - tańczący robot

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację