Fascynujące mapy! Zobaczcie rozmieszczenie końcówek nazw miejscowości w Polsce

Zastanawialiście się kiedyś nad geograficznym rozkładem nazw miejscowości w Polsce? Nigdy nie przyszło mi to do głowy, jednak ich graficzne przedstawienie wygląda niesamowicie - wyraźnie widać, że niektóre końcówki nazw są związane z konkretnymi regionami kraju.

Mapy, pokazujące rozmieszczenie poszczególnych końcówek przygotował i umieścił na swojej stronie Adrian Matoga, a znalezisko zostało spopularyzowane na Wykopie. Poniżej kilka przykładów, resztę znajdziecie na stronie autora.

Końcówka -owo

Końcówka -ewo

Końcówka -ice i -yce

Końcówka -ów

Końcówka -ajny

Końcówka -ew

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza telewizyjna transmisja miała miejsce w 1926 roku

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Nauka nie musi być nudna! Oni zastępują nauczycieli - przegląd najciekawszych blogów i wideoblogów naukowych Naukowcy - idole XXI wieku? Już nikt się z nich nie śmieje, wszyscy im zazdroszczą Polscy naukowcy pokazali, jak naprawdę wyglądałyby lasery w „Gwiezdnych wojnach” Misja Mars One to mrzonka: uczestnicy uduszą się albo zginą w pożarze 10 najgroźniejszych seryjnych morderców. Rzeźnik z Rostowa, Bestia z Andów i inni Technologiczne mity. Mowa ciała ważniejsza od słów? Nie wierzcie oszustom! Ig Noble 2014. Szynka w nosie, prostytucja, ludzie niedźwiedzie i Jezus na toście Myszy lecące właśnie na orbitę statkiem Dragon zostaną uśmiercone. W jakim celu? Studia o zarządzaniu kosmosem. Śmiejecie się? Nie ma z czego! Robaki wampiry z serialu „Wirus” istnieją naprawdę. Uwaga, nie dla wrażliwych! ElectRx: moc szybkiego leczenia. Będziemy zdrowieć jak superbohaterowie Zagadka renesansu: jak amator zbudował największą kopułę świata? Pomaluj paznokcie i nie daj się zgwałcić