Sfotografowano brązowego karła
HENRYK TUR • dawno temuChociaż słowo "karzeł" wskazuje na kogoś lub coś niewielkich rozmiarów, to znane astronomii "brązowe karły" posiadają masy wielokrotnie większe od naszego Jowisza. Astronomowie uzyskali zdjęcie takiego właśnie obiektu.
WR22 – wspaniałe zdjęcie gigantycznej gwiazdy
Ma on oznaczenie klasyfikacyjne PZ Tel B, zaś jego masa jest 36-krotnie większa niż ciężar Jowisza. Sfotografowano go dość przypadkowo, bowiem krąży on wokół młodziutkiej (12 milionów lat) gwiazdy PZ Tel A, stanowiąc z nią układ podwójny — jednak dotąd nie wiedzieliśmy o tym. Jak powiedział Laird Close ze Steward Observatory:
Ponieważ PZ Tel A jest rzadkim przypadkiem gwiazdy, która jest jednocześnie młoda i położona blisko, była już kilkakrotnie fotografowana w przeszłości. Byliśmy więc bardzo zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy nowego towarzysza wokół gwiazdy uważanej za pojedynczą
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense
Odległość między młodą gwiazda a karłem to 18 jednostek astronomicznych, czyli tak jak od Słońca do Urana. Na niebie brązowy karzeł jest widoczny zaledwie 0,33 sekundy łuku od gwiazdy, dlatego musiano użyć koronografu pracującego w bliskiej podczerwieni (NICI), aby zablokować światło gwiazdy przyćmiewające jej towarzysza. Koronograf ten zmontowany jest na 8-metrowym teleskopie Gemini-South, znajdującym się w Chile. Do tej pory większość planet i brązowych karłów znajdowanych metodą uzyskiwania bezpośrednich obrazów tych obiektów znajduje się w odległościach większych niż 50 jednostek astronomicznych, czyli sporo dalej niż Neptun.
Źródło: pap.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze