Brawo! Polacy nagrodzeni na targach wynalazków. Wynaleźli wtyczkę na nowo!

Aby wynaleźć coś wyjątkowego wystarczy czasem rozejrzeć się wokół siebie. Przykładem jest innowacyjna wtyczka, opracowana przez polską firmę i nagrodzona srebrnym medalem na targach wynalazków w Norymberdze. Dzięki pomysłowej modyfikacji życie użytkowników tego sprzętu może stać się znacznie prostsze!

Zdjęcie dziewczyny z przewodami pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie dziewczyny z przewodami pochodzi z serwisu Shutterstock

W Norymberdze zakończyły się międzynarodowe targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA”. Wśród 700 wystawców z 32 krajów pojawiła się tam również niewielka, polska firma Tinen z Ostrowa Lubelskiego i to właśnie Polacy przywieźli z Niemiec srebrny medal. Jakim produktem zdobyli to wyróżnienie?

Polski produkt wydaje się banalny – to wtyczka, którą można bez problemu wyciągnąć z gniazdka jedną ręką. Jest to możliwe dzięki prostemu mechanizmowi – wciśnięcie przycisku na wtyczce wysuwa z drugiej strony bolce, który równomiernie wypychają ją z gniazdka. Dzięki temu nie ryzykujemy uszkodzenia kabla czy nawet wyszarpnięcia gniazdka ze ściany, a do bezpiecznego wypięcia wystarczy jedna ręka.

Wtyczkę tego typu pokazano po raz pierwszy ponad dwa lata temu w programie Dragons’ Den, w którym doświadczeni inwestorzy mogą – jeśli uznają to za opłacalne – wesprzeć gotówką jakiś obiecujący projekt. Pokazana w programie wtyczka zebrała dobre opinie, jednak brak patentu sprawił, że w programie nie pojawił się pomysł na to, jak na niej zarobić.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło – wtyczka z wypychaczem nie tylko trafiła na rynek, ale jest również chroniona patentem, co daje pomysłodawcy szansę na to, by zarobił na swoim wynalazku (warto wspomnieć, że inne firmy również mają w ofercie wtyczki, ułatwiające wypięcie zasilania, ale ich mechanizm działa w inny sposób).

Przychodzili Niemcy, Algierczycy, Chińczycy, zresztą wszyscy i dziwili się, że można to zrobić w tak prosty sposób. Jest zainteresowanie, żeby to produkować na świecie. Mamy ogólnoświatowy patent, więc wynalazek jest nasz.

Lubię takie wynalazki. Wydają się banalne i oczywiste, ale to właśnie suma takich drobnych, pozornie mało istotnych udoskonaleń składa się na komfort naszego życia.

Chętnie zobaczyłbym takie rozwiązanie we wtyczce od zasilacza mojego laptopa, z którą nieraz siłuję się, próbując wyciągnąć ją z różnych gniazdek bez wyrywania ich ze ścian. Jest to zarazem świetne potwierdzenie faktu, że każdy z nas może być twórcą wartego uwagi wynalazku. Otaczają nas inspiracje – wystarczy tylko umieć je dostrzec. Gratulacje dla tych, którym się to udało!

Zobacz również: Wideorecenzja: Toshiba Qosmio X770

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Drukarka Pirx 3D – wrażenia z testu i odpowiedzi na pytania Czytelników Zachwycające, gustowne, niezwykłe. 9 najładniejszych smartwatchy Don’t Move - ręce precz od moich rzeczy! Gadżet da znać, gdy ktoś sięgnie po nieswoje przedmioty Prawie jak średniowiecze. Katastrofa SpaceShipTwo - marzy nam się postęp, a jesteśmy tchórzami Latający samochód AeroMobil 3.0. Zachwycający projekt, który nie przyniesie żadnej rewolucji AOC U2868Pqu – test taniego monitora 4K. Warto się skusić? Co by było, gdyby nagle padł Facebook? Ekspert mówi, że III wojna światowa MSI GT80 Titan - nowa jakość rozgrywki. Mechanika wkracza do segmentu mobile! Katastrofa SpaceShipTwo to koniec turystyki kosmicznej? Wręcz przeciwnie! Tak wygląda przełom w druku 3D: najmniejsza na świecie drukarka iBox Nano 3D Lian Li PC-D666 - piekielna obudowa dla zamożnych... entuzjastów? Najlepsze laptopy DTR – mobilne zamienniki desktopów (nie) na każdą kieszeń [zestawienie] Androidowy Laptop Mad Catz M.M.O. TE - narzędzie zagłady dla fanów sieciowych batalii