Brawo! Polacy nagrodzeni na targach wynalazków. Wynaleźli wtyczkę na nowo!

Aby wynaleźć coś wyjątkowego wystarczy czasem rozejrzeć się wokół siebie. Przykładem jest innowacyjna wtyczka, opracowana przez polską firmę i nagrodzona srebrnym medalem na targach wynalazków w Norymberdze. Dzięki pomysłowej modyfikacji życie użytkowników tego sprzętu może stać się znacznie prostsze!

Zdjęcie dziewczyny z przewodami pochodzi z serwisu Shutterstock

Zdjęcie dziewczyny z przewodami pochodzi z serwisu Shutterstock

W Norymberdze zakończyły się międzynarodowe targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA”. Wśród 700 wystawców z 32 krajów pojawiła się tam również niewielka, polska firma Tinen z Ostrowa Lubelskiego i to właśnie Polacy przywieźli z Niemiec srebrny medal. Jakim produktem zdobyli to wyróżnienie?

Polski produkt wydaje się banalny – to wtyczka, którą można bez problemu wyciągnąć z gniazdka jedną ręką. Jest to możliwe dzięki prostemu mechanizmowi – wciśnięcie przycisku na wtyczce wysuwa z drugiej strony bolce, który równomiernie wypychają ją z gniazdka. Dzięki temu nie ryzykujemy uszkodzenia kabla czy nawet wyszarpnięcia gniazdka ze ściany, a do bezpiecznego wypięcia wystarczy jedna ręka.

Wtyczkę tego typu pokazano po raz pierwszy ponad dwa lata temu w programie Dragons’ Den, w którym doświadczeni inwestorzy mogą – jeśli uznają to za opłacalne – wesprzeć gotówką jakiś obiecujący projekt. Pokazana w programie wtyczka zebrała dobre opinie, jednak brak patentu sprawił, że w programie nie pojawił się pomysł na to, jak na niej zarobić.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło – wtyczka z wypychaczem nie tylko trafiła na rynek, ale jest również chroniona patentem, co daje pomysłodawcy szansę na to, by zarobił na swoim wynalazku (warto wspomnieć, że inne firmy również mają w ofercie wtyczki, ułatwiające wypięcie zasilania, ale ich mechanizm działa w inny sposób).

Przychodzili Niemcy, Algierczycy, Chińczycy, zresztą wszyscy i dziwili się, że można to zrobić w tak prosty sposób. Jest zainteresowanie, żeby to produkować na świecie. Mamy ogólnoświatowy patent, więc wynalazek jest nasz.

Lubię takie wynalazki. Wydają się banalne i oczywiste, ale to właśnie suma takich drobnych, pozornie mało istotnych udoskonaleń składa się na komfort naszego życia.

Chętnie zobaczyłbym takie rozwiązanie we wtyczce od zasilacza mojego laptopa, z którą nieraz siłuję się, próbując wyciągnąć ją z różnych gniazdek bez wyrywania ich ze ścian. Jest to zarazem świetne potwierdzenie faktu, że każdy z nas może być twórcą wartego uwagi wynalazku. Otaczają nas inspiracje – wystarczy tylko umieć je dostrzec. Gratulacje dla tych, którym się to udało!

Zobacz również: Lodówka, która sama zamawia jedzenie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Drukarka Pirx 3D – wrażenia z testu i odpowiedzi na pytania Czytelników Zachwycające, gustowne, niezwykłe. 9 najładniejszych smartwatchy Don’t Move - ręce precz od moich rzeczy! Gadżet da znać, gdy ktoś sięgnie po nieswoje przedmioty Prawie jak średniowiecze. Katastrofa SpaceShipTwo - marzy nam się postęp, a jesteśmy tchórzami Latający samochód AeroMobil 3.0. Zachwycający projekt, który nie przyniesie żadnej rewolucji AOC U2868Pqu – test taniego monitora 4K. Warto się skusić? Co by było, gdyby nagle padł Facebook? Ekspert mówi, że III wojna światowa MSI GT80 Titan - nowa jakość rozgrywki. Mechanika wkracza do segmentu mobile! Katastrofa SpaceShipTwo to koniec turystyki kosmicznej? Wręcz przeciwnie! Tak wygląda przełom w druku 3D: najmniejsza na świecie drukarka iBox Nano 3D Lian Li PC-D666 - piekielna obudowa dla zamożnych... entuzjastów? Najlepsze laptopy DTR – mobilne zamienniki desktopów (nie) na każdą kieszeń [zestawienie] Androidowy Laptop Mad Catz M.M.O. TE - narzędzie zagłady dla fanów sieciowych batalii

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech Skąd się wzięła telewizja? To polski wynalazek! Kochajmy zbiegi okoliczności! Wynalazki, które powstały zupełnie przypadkiem Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie?