Bezpieczna jazda z wibrującym fotelem

Fotel

Fotel

Wiele się ostatnio słyszy o nowoczesnych systemach wspomagających jazdę. W końcu bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów jest najważniejsze. Naukowcy z Yale opracowali kolejną technologię, choć ciężko jest ją nazwać rewolucyjną.

Nie sugerujcie się powyższym zdjęciem. Technologia, którą chcę wam przedstawić to wcale nie nowoczesny kontroler do gier. Urządzenie jest jedynie testowane na komputerowym symulatorze jazdy o nazwie The Open Racing Car Simulator (TORCS).

John Morrel, profesor wydziału inżynierii uniwersytetu Yale, uznał, że współczesne systemy bezpieczeństwa mogą przytłaczać kierowcę. W końcu o ich działaniu jest on informowany przez różne wskaźniki, światełka, sygnały. Wnioski są takie — czy nie lepiej byłoby po prostu… potrząsnąć jego fotelem? Brzmi banalnie, ale wydaje się być skuteczne.

Okulary (prawie) jak noktowizor

Widoczny na zdjęciu fotel został wyposażony w 20 wibrujących silniczków osadzonych w specjalnie skonstruowanej płycie. System ma ostrzegać kierowcę przed zbliżającymi się obiektami z każdej strony pojazdu. Oznacza to, że nie wszystkie silniczki działają na raz. W takim wypadku pewnie ciężko by było utrzymać się w fotelu.

Jeśli inny pojazd nadjeżdża np. od lewej strony, to właśnie ta część wbudowanej w fotel płyty zareaguje wibrującym sygnałem ostrzegawczym. Natężenie sygnału będzie wzrastało wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Oczywiście sam fotel to nie wszystko. Auto z tym systemem musiałoby być również wyposażone w kilka zewnętrznych kamer.

Naukowcy podkreślają, że ich wynalazek dałby kierowcy kontrolę nad tzw. martwą strefą. W końcu czego nie zobaczy, to poczuje.

Źródło: Gizmag

Zobacz również: Acer Aspire R7

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld?

Popularne w tym tygodniu:

Odkurzacze przyszłości. Zachwycający sprzęt rodem z Jetsonów i morskich wojen Gala Mobility Trends – podsumowanie roku 2017 w branży mobilnych technologii