Komputer rozszyfruje, co pisali starożytni

hieroglify

hieroglify

Sceptycy zgodnie twierdzą, że komputery nie sprawdzą się w odczytywaniu starożytnych pism. Tymczasem już w sierpniu świat ma poznać oprogramowanie, dzięki któremu rozszyfrowanie tego, co pisali starożytni, ma stać się banalnie proste.

Ta informacja pewnie zelektryzuje wszystkich pasjonatów tajemnic świata, który dawno temu już przeminął - „umarł” wraz ze śmiercią języka, którym zapisywane były najrozmaitsze nośniki pisanej informacji: tabliczki, zwoje skórzane, papirusy, itp. Informacje o programie mają zostać oficjalnie przekazane na dorocznym spotkaniu Association for Computational Linguistics w Szwecji.

IPad kontra Kindle

Oto, co potrafi nowy program:

1.Odczytywać błyskawicznie wiele języków podobnych ugaryckiemu – błyskawicznie oznacza tutaj: w tempie zaledwie kilku godzin, a nie wielu lat – jak było do tej pory w przypadku, kiedy za rozszyfrowanie brali się jedynie znawcy dawnych języków, nie posiadający wspomagania w postaci oprogramowania.

2.Odczytywać języki, których do tej pory nie dało się rozszyfrować.

3.Wspomagać mechanizm automatycznego tłumaczenia Google – zawartość stron będzie można przetłumaczyć na większą liczbę języków.

4.Teoretycznie: zdecydowanie ułatwiać pracę tłumaczom współcześnie używanych języków – z tej racji, że pomagałby im dopasować najtrafniejszy odpowiednik konkretnego słowa (tę funkcję doceniliby zapewne wszyscy tłumacze i redaktorzy związani z przekładami arcydzieł literatury światowej).

Zobacz również: Gadżetomania.TV: Retro komputery z Pixel Heaven i ich historie

Koszulka zrobi z ciebie poliglotę

Zapewne ciekawi Was, jak będzie możliwe rozszyfrowanie czegoś, co do tej pory skutecznie opierało się wysiłkom najtęższych głów. Założenia są proste:

1.Język można odczytać, jeśli na podstawie pewnych jego cech stwierdzi się, że jest on podobny do innego języka, nie sprawiającego kłopotu z odczytaniem, lub takiego, który współcześnie – nawet rzadko, ale jednak — jest w użytku.

2.Specyficzne „mapowanie” danego języka pod kątem występowania w nim określonych znaków lub częstotliwości ich występowania, pozwoli znaleźć podobieństwa pomiędzy tym nieodczytanym a takim, z którego zrozumieniem naukowcy nie mają już kłopotu.

Program będzie poszukiwał słów, które mają podobne części składowe (np. przedrostki i przyrostki) lub których rdzeń jest bliźniaczo podobny dla kilku języków; i jeszcze jedno: pewna część słów tworzących język ma wspólne korzenie z wyrazami występującymi w języku uznanym za podobny.

Czy ta metoda rozszyfrowywania tajemnic nieodczytanych do tej pory języków będzie działać, pokaże praktyka.

Nie brak jednak opinii, że system się nie sprawdzi, ponieważ nie da się wszystkich reguł rządzących językiem sprowadzić do czystej statystyki. Każdy język ewoluował w sobie tylko właściwy sposób, dlatego sztywne założenie, że da się jeden język zwyczajnie „odwzorować” na inny, może prowadzić do niewłaściwych wniosków, i mało wartościowych tłumaczeń tekstów. Dlatego tzw. „czynnik ludzki” nadal będzie nieodzowny do tworzenia zrozumiałych tekstów, w dodatku takich, które czyta się dobrze.

P.S. Zdjęcie przedstawia hieroglify egipskie, nie zaś dokument w języku ugaryckim lub innym, jemu podobnym.

Źródło: MachinesLikeUs

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację